درمان ضخامت دیواره رحم (آندومتریوز)

درمان ضخامت دیواره رحم (آندومتریوز) توسط نسخه‌های اساتید طب اسلامی و طب سنتی

آندومتریوز به معنی رشد بافت داخلی رحم در جایی بیرون از رحم است. لگن شایع ترین محل بروز آندومتریوز است.
در این بیماری بافت اندومتر (لایه داخلی رحم) در بیرون از محل اصلی خود (رحم) تشکیل می‌شود. این بافت می تواند در تمام بافت‌های بدن به جز طحال به‌وجود آید، ولی رایج‌ترین محل پدیدآمدن آن، لگن است که در این قسمت هم، تخمدان‌ها بیشتر گرفتار آندومتریوز می‌شوند.
در آندومتریوز، بافت آندومتر تغییر جا داده، اما همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و در هر دوره قاعدگی، این بافت ضخیم می‌شود و خونریزی می‌کند.
در آندومتریوز، بافت های اطراف ممکن است تحریک شوند و در نهایت موجب زخمی شدن بافت و چسبندگی گردد.

علائم آندومتریوز:

 1. قاعدگی دردناک، این درد با گذشت زمان بدتر می شود. (در یک روز پیش از قاعدگی تا ۳ روز بعد از آن)
 2. درد در طی و یا بعد از نزدیکی با همسر
 3. درد در لگن که اغلب همراه با قاعدگی می‌باشد.
 4. درد در قسمت تحتانی شکم هنگام اجابت مزاج و ادرار کردن (ممکن است این درد در طی قاعدگی وجود داشته باشد)
 5. نازایی یا سقط جنین مکرر
 6. توده سفت قابل لمس در پایین مهبل
 7. احساس سنگینی در لگن
 8. کمردرد و کشش نواحی انتهای ران
 9. اسهال، یبوست یا درد هنگام دفع مدفوع (اگر آندومتریوز بر روی روده ایجاد شود)
 10. خونریزی غیر طبیعی (ممکن است در طی عادت ماهانه خونریزی بیش از حد داشته باشید یا بین دو قاعدگی، خونریزی داشته باشید)
 11. لکه بینی قبل و بعد از قاعدگی
 12. درد زمان تخمک گذاری
 13. رحم عقب برگشته

علل آندومتریوز:

 1. ارثی
 2. قاعدگی نامرتب
 3. تجزیه سلول های آندومتر از طریق مجاری لنفی و خون (از یک کانون تورمی)، عفونی یا زخم داخلی (تصادف، عمل جراحی)
 4. آسیب (در اثر سقط جنین غیر مجاز یا نامناسب)
 5. اختلالات هورمونی (افزایش استروژن)
 6. وزن بالا
 7. چربی ها

نسخه‌های درمانی

نسخه تبریزیان: (توصیه‌شده)

 1. داروی اِذخرِ طب اسلامی
 2. داروی ورم رحم طب اسلامی
 3. پودرِ سماق رومی

پنج شب پشت سر هم باید داروهایی که در لیست بالا آمد را در یک ظرف (دیگ بزرگ) پر از آب ریخته و بجوشانید، بعد از جوشاندن محتویات، صبر کنید تا دمای آب ملایم شود و پس از ملایم شدن، آن را در لگن یا چیزی شبیهِ آن ریخته و نیم ساعت در آن بنشینید. این عمل را ۵ شب پشت سر هم انجام دهید به اذنِ خدا درمان می‌شوید. می‌توانید به محتویاتِ این داروها شنبلیله و انجیر هم اضافه کنید که تاثیرِ درمانی را بیشتر می‌کند.

 1. سویقِ عدس
  ‌سویقِ عدس را روزانه به صورت ناشتا به اندازه‌ی یک قاشقِ غذاخوری به صورتِ خشک و بدونِ آب میل کنید. (با حوصله و با بزاقِ دهان میل شود)
 2. داروی حضرت محمد «صلی‌الله‌علیه‌وآله» (مرکبِ هشتِ طبِ‌اسلامی)
  داروی پیامبر «صلی‌الله‌علیه‌وآله» را روزانه به صورتِ ناشتا یک قاشقِ غذاخوری میل کنید.

 

نسخه حکیم روازاده

خانم ۳۳ ساله / پرسش: برای درمان آندومتریوز چه باید کرد؟
پاسخ: درمان براساس تغییر در اخلاط گذاشته می­‌شود. لذا پاسخ دقیقی به سوال شما نمی­‌توان داد چرا که نیاز به اطلاعات بیشتری داریم. ولی به احتمال زیاد حجامت پایین کمر می­‌تواند کمک کننده باشد.

حکیم بنی هاشمی؛ (نازکی بیش از حد دیواره رحم)

دیواره رحم در برخی ازخانم‌ها بسیار نازک می‌شود مثلا (۱۰میلی) می‌شود که باعث ناباروری است یکی از داروهای خیلی خوب استفاده از آب انار است. خانم‌ها روزانه دو لیوان بجز ایام قاعدگی آب انار بنوشند.

‌درمان در پزشکی جدید

درمان بسته به شدت علائم در افراد مختلف کاملاً متفاوت است. قرص‌هاى پیشگیرى از حاملگى را مى‌توان براى مدتى به‌منظور جلوگیرى از قاعدگى تجویز کرد. بدن ممکن است در طى این مدت خود را از وجود این بافت غیرطبیعى خلاص کند. مقادیر زیادى از هورمون‌هاى مصنوعى ممکن است براى سرکوب عملکرد تخمدان ضرورى باشند، ولى این‌ هورمون‌ها عوارض جانبى نامطلوبى دارند. در موارد نادر برداشتن رحم از طریق جراحى (هیسترکتومی) و برداشتن بافت‌هاى کاشته شده درون شکم ممکن است تنها راه تسکین علائم باشد.

عوارض‌ ناشی از درمان نکردن

علل مهمی که باید به خاطر داشت، خشک بودن دیواره واژن به علت فقدان استروژن و …

اگر خانمی باردار نشود، لایه پوشاننده درونی ضخیم و پرخون ریزش می‌کند و از طریق واژن شایع‌‌‌‌‌‌‌‌ترین نوع سرطان رحم در دیواره داخلی رحم (آندومتر) شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌شود، آنها می‌‌‌‌‌‌‌‌توانند با پزشک در مورد عوارض جانبی احتمالی، و دائمی یا موقتی بودن آن‌ها مشاوره کنند.

آندومتر لایه داخلى طبیعى رحم است؛ وقتى این بافت بیرون از رحم رشد کند، آندومتریوز خوانده مى‌شود.

شایع‌ترین نواحى غیرطبیعى عبارت‌اند از: داخل شکم، مهبل، لوله‌هاى رحمی، تخمدان‌ها و جدار عضلانى رحم. تصور همگان این است که آندومتریوز در اثر جریان معکوس بافت‌هاى کنده شده ناشى از قاعدگى در لوله‌‌هاى رحمى و کاشته شدن آن در داخل شکم ایجاد مى‌شود.

چون این بافت‌ها مانند آندومتر طبیعى عمل مى‌کنند، آنها نیز تحت تأثیر هورمون‌هاى هیپوفیز و تخمدان که رشد و ریزش آندومتر را تنظیم مى‌کنند، قرار دارند. چون این بافت‌ها راهى براى خروج ندارند، اگر در محلى کاشته شوند، متورم مى‌شوند و ایجاد ضایعاتی تاول مانند مى‌کنند.

اگر علائمى وجود داشته باشد شایع‌ترین آنها درد است که معمولاً بعد از قاعدگى شدیدتر مى‌شود. در برخى موارد آمیزش جنسى دردناک است.

آندومتریوز معمولاً با نابارورى همراه است. علائم معمولاً با یائسگى برطرف مى‌شود. این عارضه معمولاً با لاپاروسکوپى (مشاهده درون شکم با لوله‌اى که داخل آن فرو برده مى‌شود) تشخیص داده مى‌شود.

‫۲۶ دیدگاه ها

 1. سلام
  من خانم ۳۵ ساله هستم، دو ماهه باردار بودم که بعلت عدم تشکیل قلب و دو تا فیبروم خونریزی کردم بعد با قرص زیرزبونی سقط کردم ولی یکماه بعد دوباره خونریزی داشتم رفتم سونو گفتند بقایا دارم و کیست و ضخامت دیواره رحم. کورتاژ بقایا انجام دادم.
  حال برای درمان کیست و ضخامت چکار کنم؟

 2. سلام خسته نباشید۳۰ سالمه ،لکه بینی قبل ازپریودی دارم، رفتم سونو گفته ضخامت رحم داری باید چکارکنم خوب شم

 3. سلام خسته نباشید رفتم سونو گفته ضخامت رحم داری باید چکارکنم خوب شم

 4. با عرض سلام خانمی ۴۲ ساله هستم هفت سال تو سینه ی چپم توده ی خوش خیم دارم تو ماما گرافی که ازسینه هام گرفتن فهمیدم دوتای دیگم در آوردم که هنوز نمونه برداری نشدن و سه ساله عفونت رحم دارم که درمان نمیشه و در آزمایش ها فهمیدم میکروب معده دارم که ده روز دارو مصرف کردم تو یک سونو فهمیدم ضخامت دیواره رحم یعنی آندومتریوز ۴ میلی تو لگنم دارم ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. سلام خانم ۳۱ساله هستم چند سال کیست آندومتریوز داشتم لاپراسکوپی کردم و ۸ماه بعدش حامله شدم اونم خارج رحم ویک لوله ام را از دست دادم وسزارینم کردن الان مجدد کیست آندومتریوزم رشد کرده و چسبندگی پیدا کردم ورحمم خیلی سرده وحامله نمیشم لطفا راهنماییم بفرمایید باید چیکار کنم

  1. سلام و علیک
   با روش‌های مختلفی می‌توان رحم را گرم کرد که توصیه می‌شود بدون استفاده از دارو و با اصلاح تغذیه این کار رو انجام دهید، اما بعد از گرم شدن رحم برای رفع آندومتریوز از نسخه‌ای که در بالا توسط آیت‌الله تبریزیان داده شده اقدام به درمان کنید.

 6. سلام من هم تنبلی تخمدان دارم هم آندومتریوز چطوری دارو رو سفارش بدم؟

  1. سلام و علیک
   برای تنبلی تخمدان داروهای جرجیر و اِذخِر توصیه می‌شوند؛ برای آندومتریزو هم نسخه کامل در همین پست قرار دارد.

 7. سلام روزتون بخیر من ۴۰ سالم هست ۹ سال قبل به پزشک مراجعه کردم گفتن فیبرم دارم و به مدت ۹ سال دارو مصرف کردم ۸ ماه قبل رفتم دکتر بعد از سونو هیچ فیبرمی نبود و گفت دیواره رحمم ضخیم شده و به همین دلیل خونریزی شدید دارم همراه با درد لطفا برای درمان راهنمایی بفرمایید ممنونم

  1. سلام و علیک
   از نسخه‌ای که در بالا نوشته شده استفاده کنید و اگر نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید در انجمن سوالتان را مطرح کنید.

   1. سلام ۳۹سالمه یک سال هست عفونت و درد در ناحیه واژنم سمت راست بدنم هست هرچی دارو استفاده میکنم فایده ندارد لطفاً راهنمای کنید

 8. سلام ۲۱ سالمه عقدم ولی رابطه داشتم با شوهرم…الان ضخامت دیواره رحم گرفتم با آندومنر ۲۱ میلی متر..بگین چیکار کنم ؟؟؟؟??????????

   1. سلام خانمی ۴۹ ساله هستم درگیر خونریزی مداوم شدم که پزشک متخصص جراحی سرپایی رو پیشنهاد داد برای از بین بردن ضخامت دیواره رحم وفیبرم با رعایت غذا در طب سنتی
    خونریزی قطع شده ولی هنوز دیواره رحم ضخیم است یک ماه که درمان شروع شده
    آیا الان داشتن رابطه جنسی مضر است ؟؟؟

   2. سلام و احترام
    رابطه‌ی جنسی برای ضخامتِ دیواره‌ی رحم ضرری ندارد بلکه می‌تواند گردشِ خون را در نواحیِ رحم بیشتر کرده و به درمانِ بیماری کمک کند.

 9. سلام خانمی۳۰ساله هستم ضخامت آندومتر ۲۵ میلی متره خونریزی،شدید ودرد موقع پریودی دارم همچنین بین دوره لکه بینی سونوی واژینال فیبروم هم نشون داده میخواستم راهنمایی کنید برای درمان ممنونم

 10. سلام من جداره رحمم زخیم شده کیست تخمدان دارم و سه ماه پیش عمل کیسه صفرا داشتم از اونموقع پریود نشدم زیر شکمم گاهی سفت و درد داره چیکار باید بکنم

  1. سلام
   برای کیست اذخر و تباشیر و صاف کننده خون .سردیجات نخورین
   برای ضخامت رحم و میوم باید دارو فیبروم و اگه خونریزی شدیده از قرص خون و سماق رومی و سویق عدس هم استفاده بشه

 11. با سلام من ۳۹ سال دارم و اندازه آندومتر ۲ که خیلی نازک شده برای درمان چه کار باید بکنم؟

  1. سلام من ترکیه هستم،چجوری سویق عدس تهیه کنم،اینجا فقط سماق داره،واین مشکل را پیدا کردم، توروخدا راهنماییم کنید چکار کنم

 12. سلام ۳۵ سال دارم و مجردم مدت ۵۰ روز که خونریزی دارم و قطع نمیشه از این قرصای ۲۱ روزه هم دکتر نوشته خوردم ولی خونریزیم قطع نشده و سونوگرافی هم که انجام دادم گفتن ضخامت دهانه رحمم زیاد شده نمیدونم چکار کنم کلافه شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا