آب نیسان و فواید آن

آب نیسان همان باران بهاری می‌باشد که مصرف آن در روایات بسیار توصیه شده و خواص زیادی دارد.

و یُنَزِّلُ عَلَیْکُمْ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً لِیُطَهِّرَکُمْ بِهِ وَ یُذْهِبَ عَنْکُمْ رِجْزَ الشَّیْطَانِ وَ لِیَرْبِطَ عَلَى قُلُوبِکُمْ وَ یُثَبِّتَ بِهِ الْأَقْدَامَ.
مى‏‌فرستد حق تعالى بر شما از آسمان آبى (آب) براى آنکه پاک گرداند شما را به آن و ببرد از شما وسوسه شیطان را و دل‌هاى شما را محکم گرداند و ثابت گرداند به آن قدم‌هاى شما را.
«الانفال ۱۱»

 

آب نیسان به بارانی که در دومین ماه بهار (۲۵ فروردین تا ۲۳ اردیبهشت) می‌بارد گویند.

بارش باران در این زمان درگاه شماری کشاورزی و دامپروری بسیار حائز اهمیت است. چرا که باعث نشاط و سر سبزی ویژه در طبیعت و قوت پذیری گیاهان و در نتیجه دام می‌گردد.

همچنین از لحاظ طبی نیز دارای قدرت درمانی و متفاوتی می‌باشد. اما جدا از همه‌ی این خصوصیات توصیه‌های جالبی ارایه شده که بدان اشاره خواهیم کرد.

 

توصیه پیامبر «صلی‌الله‌علیه»

حضرت محمد «صلی‌الله‌علیه» می‌فرمایند: تعلیم نمایم شما را دوائى که جبرئیل مرا تعلیم کرده است که محتاج به دواى اطبا نباشم. در ماه نیسان رومى آب باران بگیرید و سوره‌های:

 • الفاتحه
 • آیه الکرسی
 • الخلاص
 • الفلق
 • الناس
 • الکافرون
 • سوره قدر

هر یک را هفتاد بار بخوانید [و به روایت دیگر نیز به جای سوره قدر، سوره‌ی الاعلی] را ۷۰ مرتبه بخوان؛ و :

 • هفتاد مرتبه‏ (اللَّهُ أَکْبَرُ)
 • هفتاد مرتبه‏ (لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ‏)
 • هفتاد مرتبه (صلوات بر محمد و آل محمد)
 • هفتاد مرتبه‏ (سبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ)

بگویید و سپس بر روی آب بدمید (فُووت نکنید) به ارامی “هااا” کنید و هفت روز در بامداد و پسین (ناشتا و عصر از آن آب بیاشامید.

به حق آن خداوندى که مرا به راستى بر خلق مبعوث گردانیده است سوگند یاد مى‏‌کنم که جبرئیل گفت که حق تعالى بردارد از کسى که این آب را مى‌آشامد هر دردى را که در بدن و استخوان‌هایش باشد عافیت بخشد و او را و بیرون کند و اگر در لوح دردى براى او مقدر شده باشد محو نماید و به حق پروردگارى که مرا به حق فرستاده اگر فرزند نداشته باشد و فرزند خواهد آب نیسان را به آن نیت بیاشامد او را فرزند روزى گردد و اگر زن عقیم باشد و فرزند نیاورد و از این آب با این نیت بیاشامد فرزند از او به وجود آید و اگر مرد و زن پسر خواهند یا دختر از آن آب بیاشامند مقصود ایشان به عمل آید.

پس حضرت محمد «صلی‌الله‌علیه» فرمود: «که اگر کسى درد سر داشته باشد و از این آب بیاشامد صداع (سر درد) او ساکن گردد به قدرت الهى و اگر درد چشم داشته باشد و در چشم هاى خود قطره‏اى از این آب بچکاند و بیاشامد و چشم هاى خود را از آن آب بشوید به اذن خداى تعالى شفا یابد و آشامیدن از آن آب بن دندانها را محکم گرداند و دهان را خوشبو کند و و بلغم را کم کند و از بادهاى قولنج و غیر آن متاذى (متضرر) نگردد و درد پشت و درد شکم بهم نرساند و از زکام آزار نکشد و درد دندان بهم نرساند و درد معده و کرم معده را زائل گرداند و محتاج به حجامت نگردد و از مرض بواسیر و خارش بدن و آبله و دیوانگى و خوره و پیسى و رعاف و قى (حالت تهوع) نجات یابد و کور و لال و کر و زمین‏ گیر نشود و آب سیاه در دیده ‏اش نزول نکند و دردى که موجب افطار روزه و نقصان نماز او باشد او را عارض نگردد و از وسوسه ‏هاى جنیان و شیاطین متاذى نگردد.»

پس حضرت رسول «صلی‌الله‌علیه» فرمود: «که جبرئیل گفت: هر که از این آب بیاشامد و به جمیع دردهائى که در مردم مى ‏باشد مبتلا باشد موجب شفا از جمیع آنها گردد و به حق خداوندى که ترا به راستى فرستاده هر که این آیات را بر این آب بخواند و بیاشامد حق تعالى دلش را مملو گرداند از نور و روشنى و الهام خود را در دل او وارد سازد و حکمت بر زبان او جارى گرداند و پر کند دل او را از فهم و بینائى و به او عطا کند از کرامت ها آنچه به احدى از عالمیان عطا نکرده باشد و هزار مغفرت و هزار رحمت بر او بفرستد و غش و خیانت و غیبت و حسد و بغى و کبر و بخل و حرص و غضب را از دل او بردارد و سردى بر طبع او غالب نگردد و از عداوت و دشمنى مردم و بدگویى ایشان نجات یابد و موجب شفاء جمیع امراض او گردد و در خواص آن مذکور است که اگر در زندان باشد و از آن بیاشامد از حبس نجات یابد.

 

نکته ۱: توجه فرمایید که مقدار آب جمع آوری شده به اندازی مصرف ۱۴ مرتبه برای هر شخص باشد. (یک استکان ناشتا و یک استکان به هنگام عصر به مدت هفت روز)

نکته ۲: آب مذکور را در یخچال نگهداری فرمایید.

نکته ۳: اگر قرار است با این آب صورت را بشویید و یا هر شکل دیگر که موجب هدر رفتن آب میشود، نباید در شبکه فاضلاب ریخته شود و آب آنرا پای درخت یا داخل گلدان بریزید.

 

‫۷ دیدگاه ها

 1. سلام. من برای بچه دارشدنم میخوام تهیه کنم. سوالم اینه یکبار همه اون سوره هارو بخونم و درش رو ببندم و بمدت ۷ روز مصرف کنیم؟
  آیا این آب قرآنی تهیه شده بخاطر موج ها و انرژی های منفی اطراف خاصیت خودشو از دست نمیده؟

 2. سلام…میخواستم بدونم آب نیسان هم دارید برای فروش…سایتای دیگر که برای فروش گذاشتن واقعا معتبرن؟؟یعنی میشه همچین آبی رو خریدو فروش کرد ؟؟

 3. با سلام.
  ببخشید آب بارانی که جمع آوری میکنیم، به همان صورت باید خورده بشه؟ یعنی جوشانده نشه؟ آخه آب دارای ذرات گل هست و رنگش هم طبیعتا شفاف نیست.
  با تشکر…

  1. سلام ازصافی عبور بدید بعد به صورت شربت و..هم می تونید مصرف کنید اگر طعم وبوش اذیت میکنه

 4. با سلام برای بیمار ۴۵ ساله ای که دکتر کارسینوم مری تشخیص داده اند چه کاری انجام دهیم؟ بسیار متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا