کارهایی که برای درمان سودا و وسواس مفید است - فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » طبایع و مزاج ها » کارهایی که برای درمان سودا و وسواس مفید است

کارهایی که برای درمان سودا و وسواس مفید است

https://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%A7-%D9%88-%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B3-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA.jpg

 

روزه گرفتن سه روز در ماه:

امام صادق (ع) می‌فرمایند: « إنهن –یعنی صيام ثلاثة أيام في الشهر- يعدلن صوم الشهر ويذهبن بوحر الصدر والوحر: الوسوسة قال حماد: فقلت: وأي الأيام هي؟ قال: أول خميس في الشهر وأول أربعاء بعد العشر منه وآخر خميس فيه»

«روزه گرفتن در این سه روز معادل روزه گرفتن کل روزگار است و وسوسه شیطان را از بین می‌برد، وحر یعنی وسوسه، راوی می‌پرسد آن سه روز کدام‌اند؟ امام پاسخ دادند اولین پنجشنبه ماه و اولین چهارشنبه بعد از ده روز از ماه و آخرین پنجشنبه ماه.»

برنامه ریزی برای زندگی (طبق احادیث گذشته)

 

مرتب مسواک زدن:

مسواک زدن هم از جمله مواردی است که در طب اسلامی بسیار توصیه شده و مانند بسیاری از توصیه ها تنها منحصر در یک فایده نیست. و همان گونه که گفته شد مسواک های مورد توصیه مسواک زیتون و مسواک اراک است.

امام صادق (ع) می‌فرمایند: «و عليكم بالسواك فإنه يذهب وسوسة الصدر»

«بر شما باد مسواک زدن زیرا وسوسه صدر را برطرف می‌کند.»

 

شستن سر با سدر:

امام صادق (ع) می‌فرمایند: «اغسلوا رؤوسكم بورق السدر فإنه قدسه كل ملك مقرب وكل نبي مرسل، و من غسل رأسه بورق السدر صرف الله عنه وسوسة الشيطان سبعين يوما، و من صرف الله عنه وسوسة الشيطان سبعين يوما لم يعص الله و من لم يعص الله دخل الجنة»

«سر خود را با سدر (برگ درخت کنار) بشویید، زیرا هر ملک مقرب و هر پیامبری آن را مقدس کرده، و کسی که سرش را با برگ سدر بشوید خداوند هفتاد روز وسوسه شیطان را از او برطرف می‌کند و کسی که خداوند وسوسه شیطان را هفتاد روز از او برطرف کند گناه نمی‌کند، و کسی که گناه نمی‌کند وارد بهشت می‌شود.»

متاسفانه بحث شوینده ها از بحث های تاسف بار در مسائل طبی و بهداشتی است در حالی که در طب اسلامی علاوه بر خاصیت درمانی که شوینده ها دارند، هیچ عارضه ای ندارند و مفید هم هستند.

 

 رنگ کردن مو:

امام صادق (ع) درباره خضاب می‌فرمایند: «فيه اربع عشر خصلة… و يقل الوسوسة من الشيطان»

«خضاب چهارده فایده دارد… وسوسه شیطان را کم می‌کند»

در روایت آمده: «درهم في الخضاب أفضل من الف درهم ينفق في سبيل الله»

«یک درهم در راه خضاب برابر است با هزار (یا ده هزار یا صد هزار) درهم در راه خدا.»

راه های تشویق به استفاده از مواد بهداشتی در طب اسلامی نه تنها در فواید طبی و جسمی خلاصه نمی شوند بلکه با انواع و اقسام تشویق های معنوی و پاداش های اخروی ما را تشویق به استفاده از این نعمت های با برکت الهی می کنند.

نکته دیگری که باید تذکر داد این است که رنگ هایی که در طب اسلامی توصیه شده متعدد و متنوع می باشند. علاوه بر حنا که بیشتر معروف است و در حق او هم ظلم شده و باور اشتباه ما این است که فقط موها را قرمز می کند، وَسم هم یکی از موادی است که توصیه شده است و موها را طلایی می کند همچنین کَتم موها را سیاه می کند.

حنا که بسیار توصیه شده، علاوه بر رنگ قرمز معروفش، رنگ های خرمایی و قهوه ای و حتی رنگهای دیگری نزدیک به این را ایجاد می کند. البته نیاز به اضافه کردن مواد دیگری به آن است.

شاید یکی از علت هایی که باعث شده عوارض و مشکلات سودا در خانم ها بیشتر باشد استفاده نکردن از این توصیه ها برای رنگ کردن مو و استفاده از لوازم آرایشی صنعتی باشد.

پس به درستی تغییر سبک زندگی و استفاده از این توصیه های اهل بیت علاوه بر رفع مشکلات جسمی ثواب و اجر معنوی قابل توجهی دارند.

 

منابع:

اصول کافي، ج۴، ص۸۹.
وسائل الشيعة، ج۵، ص۶۱، باب۳۲، حدیث۵۹۱۵.
من لايحضره الفقيه، ج۱، ص۱۲۵.
روضة الواعظين، ص۴۷۵.
روضة الواعظين، ص۴۷۴.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

سبد خرید شما خالی می‌باشد.