طبایع و مزاج ها

کارهایی که برای درمان سودا و وسواس مفید است

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%88%D8%AF%D8%A7-%D9%88-%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B3-%D9%85%D9%81%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA.jpg

 

روزه گرفتن سه روز در ماه:

امام صادق (ع) می‌فرمایند: « إنهن –یعنی صیام ثلاثه أیام فی الشهر- یعدلن صوم الشهر ویذهبن بوحر الصدر والوحر: الوسوسه قال حماد: فقلت: وأی الأیام هی؟ قال: أول خمیس فی الشهر وأول أربعاء بعد العشر منه وآخر خمیس فیه»

«روزه گرفتن در این سه روز معادل روزه گرفتن کل روزگار است و وسوسه شیطان را از بین می‌برد، وحر یعنی وسوسه، راوی می‌پرسد آن سه روز کدام‌اند؟ امام پاسخ دادند اولین پنجشنبه ماه و اولین چهارشنبه بعد از ده روز از ماه و آخرین پنجشنبه ماه.»

برنامه ریزی برای زندگی (طبق احادیث گذشته)

 

مرتب مسواک زدن:

مسواک زدن هم از جمله مواردی است که در طب اسلامی بسیار توصیه شده و مانند بسیاری از توصیه ها تنها منحصر در یک فایده نیست. و همان گونه که گفته شد مسواک های مورد توصیه مسواک زیتون و مسواک اراک است.

امام صادق (ع) می‌فرمایند: «و علیکم بالسواک فإنه یذهب وسوسه الصدر»

«بر شما باد مسواک زدن زیرا وسوسه صدر را برطرف می‌کند.»

 

شستن سر با سدر:

امام صادق (ع) می‌فرمایند: «اغسلوا رؤوسکم بورق السدر فإنه قدسه کل ملک مقرب وکل نبی مرسل، و من غسل رأسه بورق السدر صرف الله عنه وسوسه الشیطان سبعین یوما، و من صرف الله عنه وسوسه الشیطان سبعین یوما لم یعص الله و من لم یعص الله دخل الجنه»

«سر خود را با سدر (برگ درخت کنار) بشویید، زیرا هر ملک مقرب و هر پیامبری آن را مقدس کرده، و کسی که سرش را با برگ سدر بشوید خداوند هفتاد روز وسوسه شیطان را از او برطرف می‌کند و کسی که خداوند وسوسه شیطان را هفتاد روز از او برطرف کند گناه نمی‌کند، و کسی که گناه نمی‌کند وارد بهشت می‌شود.»

متاسفانه بحث شوینده ها از بحث های تاسف بار در مسائل طبی و بهداشتی است در حالی که در طب اسلامی علاوه بر خاصیت درمانی که شوینده ها دارند، هیچ عارضه ای ندارند و مفید هم هستند.

 

 رنگ کردن مو:

امام صادق (ع) درباره خضاب می‌فرمایند: «فیه اربع عشر خصله… و یقل الوسوسه من الشیطان»

«خضاب چهارده فایده دارد… وسوسه شیطان را کم می‌کند»

در روایت آمده: «درهم فی الخضاب أفضل من الف درهم ینفق فی سبیل الله»

«یک درهم در راه خضاب برابر است با هزار (یا ده هزار یا صد هزار) درهم در راه خدا.»

راه های تشویق به استفاده از مواد بهداشتی در طب اسلامی نه تنها در فواید طبی و جسمی خلاصه نمی شوند بلکه با انواع و اقسام تشویق های معنوی و پاداش های اخروی ما را تشویق به استفاده از این نعمت های با برکت الهی می کنند.

نکته دیگری که باید تذکر داد این است که رنگ هایی که در طب اسلامی توصیه شده متعدد و متنوع می باشند. علاوه بر حنا که بیشتر معروف است و در حق او هم ظلم شده و باور اشتباه ما این است که فقط موها را قرمز می کند، وَسم هم یکی از موادی است که توصیه شده است و موها را طلایی می کند همچنین کَتم موها را سیاه می کند.

حنا که بسیار توصیه شده، علاوه بر رنگ قرمز معروفش، رنگ های خرمایی و قهوه ای و حتی رنگهای دیگری نزدیک به این را ایجاد می کند. البته نیاز به اضافه کردن مواد دیگری به آن است.

شاید یکی از علت هایی که باعث شده عوارض و مشکلات سودا در خانم ها بیشتر باشد استفاده نکردن از این توصیه ها برای رنگ کردن مو و استفاده از لوازم آرایشی صنعتی باشد.

پس به درستی تغییر سبک زندگی و استفاده از این توصیه های اهل بیت علاوه بر رفع مشکلات جسمی ثواب و اجر معنوی قابل توجهی دارند.

 

منابع:

اصول کافی، ج۴، ص۸۹.
وسائل الشیعه، ج۵، ص۶۱، باب۳۲، حدیث۵۹۱۵.
من لایحضره الفقیه، ج۱، ص۱۲۵.
روضه الواعظین، ص۴۷۵.
روضه الواعظین، ص۴۷۴.

 

کانال تلگرام طب اسلامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا