میوم یا فیبروم رحمی چیست + درمان - فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » معرفی بیماری » میوم یا فیبروم رحمی چیست + درمان

میوم یا فیبروم رحمی چیست + درمان

فیبروم چیست:

فیبروم های رحم، رشد های غیر سرطانی رحم هستند که اغلب در سنین تولید مثل فرد به وجود می آیند. اسامی دیگر آن میوم و لیومیوم است. فیبروم ها شایعترین تومورهای خوش خیم دستگاه تناسلی مونث و احتمالا شایع ترین تومورهای بافت نرم در تمامی افراد هستند. فیبروم ها می توانند در جاهای مختلف رحم رشد کنند و اندازه آنها معمولا متفاوت می باشد. برخی اوقات این فیبروم ها باعث درد و ناراحتی فرد می شوند، اما به طور معمول خطرناک  نیستند و زندگی فرد را تهدید نمی کنند. تصویر زیر، عکس واقعی فیبروم با میوم رحم را نشان می دهد:

 

https://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D9%85%DB%8C%D9%88%D9%85-%DB%8C%D8%A7-%D9%81%DB%8C%D8%A8%D8%B1%D9%88%D9%85-%D8%B1%D8%AD%D9%85%DB%8C-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86.jpg

 

فیبروم رحم با افزایش خطر سرطان رحم همراه نیست ولی در مریض هایی که فیبروم رشد سریعی دارد و یا فیبروم آنها حین یائسگی رشد کرده است ، بایستی احتمال  فیبروم سرطانی را در نظر داشت.

حدودا از هر چهار خانم، سه خانم زمانی درطول زندگی خود دچار فیبروم می شود، اما اکثر آنها از وجود آن بی اطلاع هستند. چون فیبروم ها اغلب منجر به هیچ علامتی نمی شوند.

حتی پزشک شما ممکن است که فیبروم  را به طور اتفاقی در حین معاینه لگن ویا سونوگرافی حاملگی کشف کند. ﻣﻌﻤﻮﻻ فیبروم های رحمی بندرت احتیاج به درمان دارند.

 

علائم فیبروم رحم:

ﺗﻮﺟﻪ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﻫﻤﻪ ی اﻳﻦ ﻋﻼﻳﻢ ﺩﺭ ﻳﻚ ﻓﺮﺩ ﺑﺎ هم ﺩﻳﺪﻩ ﻧﻤﻴﺸﻮﻧﺪ و ﺩﺭ واﻗﻊ ﺑﺴﺘﮕﻲ ﺑﻪ ﻣﻜﺎﻥ و اﻧﺪاﺯﻩ ی ﻓﻴﺒﺮﻭﻡ و ﺗﻌﺪاﺩ ﺁﻥ ﺩاﺭﺩ.

– خونریزی شدید و یا دردناک رحمی

– خونریزی طولانی مدت رحمی (هفت روز یا بیشتر)

– فشار یا درد لگنی

– تکرر ادراری

– مشکل در تخلیه مثانه

– یبوست

– پشت درد یا پا درد

– ترشح واژینال مزمن

به طور نادر ، ممکن است که فیبروم رحمی در صورتی که جریان خون آن دچار اختلال شود، سبب ایجاد درد حاد و یا در صورتی که فیبروم  پایه داشته باشد و پایه آن دچار پیچ خوردگی شود ، سبب درد ﺷﺪﻳﺪ و ﮔﺎﻫﻲ تب شود.

محل فیبروم تاثیر زیادی روی علائم و نشانه های بیماری دارد.

 

تشخیص میوم:

فیبروم ها اغلب به طور اتفاقی در حین معاینه روتین لگنی یافت می شوند. دکتر شما ممکن است که احساس نامنظمی در شکل رحم شما کند و پیشنهاد سونوگرافی برای تشخیص فیبروم کند.

سونوگرافی بهترین و دقیق ترین روش برای تشخیص فیبروم می باشد. در این روش بی درد، با کمک امواج صوتی تصاویری از رحم و تخمدان ها گرفته می شود.

امروزه یک نوع سونوگرافی بنام سونوگرافی واژینال تصاویر بسیار دقیق تری  نسبت به روش قبلی سونوگرافی ابدومینال از رحم  به دست می دهد.

سایر  روش های تشخیصی هیستروسکوپی و هیستروسالپنگوگرافی می باشند در هیستروسکوپی تحت بی هوشی عمومی یا بیحسی موضعی داخل رحم با وسیله ای دوربین دار رویت شده و نواحی مشکوک و غیر طبیعی نظیر پولیپ های آندومتر رحم و یا فیبروم های پایه دار (پدانکوله) برداشته شده و جهت بررسی بافت شناسی به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال می شوند.

 

درمان میوم یا فیبروم رحمی در طب اسلامی – کلیک کنید

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.