دانستی‌ها

فاخته پرنده شوم

فاخته پرنده ای که در مشهد «موسی کوتقی» گفته می‌شود. در روایات این حیوانات شوم معرفی شده اند. معنای صدای آن ها «فقدتکم فقدتکم» یعنی «بمیری، بمیرید» است.

در روایت آمده است:
نزد امام صادق «علیه‌السلام» داخل شدم..
به من فرمود باهم به خانه ابراهیم (فرزند امام «علیه‌السلام») برویم..
ابراهیم بیمار بود،
در خانه‌ی او فاخته‌ای در قفس بود و صدا می‌کرد..
امام «علیه‌السلام» فرمود چرا فاخته در خانه نگهداری می‌کنی؟ آیا نمی‌دانی شوم است و چه می‌گوید؟
عرض کرد نمی‌دانم..
فرمود اهل خانه را نفرین می‌کند و می‌گوید «بمیرید بمیرید!!»، آن را خارج کن.

در روایتی دیگر آمده:
امام صادق «علیه‌السلام» هر وقت صدای فاخته می‌شنید جواب او را اینگونه میداد..
ما تو را از دست بدهیم قبل از اینکه تو ما را از دست بدهی!

حداقل کاری که فاخته می‌کند، بین اهل خانه دشمنی می‌اندازد. نباید در خانه لانه داشته باشد یا تخم یا بچه داشته باشد.

فاخته‌ها یک سنخی از کبوترها هستند و ممکن است انواعی داشته باشند و یا اسم های مختلفی داشته باشند.

نشانه‌ی فاخته، ناله کردن آن است؛ شاید درباره خوردن فاخته هم نهی داشته باشیم.

 

برچسب ها
کانال تلگرام طب اسلامی

‫۷۸ نظرها

 1. ما انسانها مخصوصا ایران به حیوانات اهمیت نمیدیم چرا کشتن عقاب جریمه داره ولی سگ هارو محل نمیزارند، در کشور های دیگر طوطی ها و پرنده های زینتی را هم نمیگیرند و در اسمان زیبایشان پرورش میدهند

 2. چرا انقد روایات دروغ تحویل مردم میدید؟ اسم خودتون رو میزارید مسلمان؟!!! اینا موجودات پاک و زیبای پرورگارن. از زبان معصومین روایات دروغ نشر ندید

 3. والا بدی و خوبیشو نمیدونم ولی چند سال مکرر هی میومدن خونمون تخم بزان نمیشد تا امسال از وقتی لونه کرده موش اومده تو خونمون ازون طرفم گره افتاده تو کارامون بد

 4. سلام دوستان
  در احادیث به شکل فراوان گفته شده فاخته شوم است و به شدت تاکید شده
  اگه به اسلام اعتقاد دارید که باید عمل کنید اگه هم نه که پس دیگه باید با همون علم و عقلی که تا حالا بهش رسیدید تصمیم بگیرید هر چند ناقص و لی فکر نکنم راه دیگه ای باشه

 5. احمق این عکس یاکریمه که سمت سمنان و خراسان بهش میگن موسی کو تقی
  تو هنوز فرق این دوتا پرنده رو نمیدونی

 6. خانه ساختن و تخم گذاشتن فاخته، نشانه رسیدن برکت به آن خانه است

 7. بعیدمیدانم این داستان شوم بودن یاکریم ونسبت دادن به امام معصوم صحت داشته باشد (پرنده ی جغد ) که درزبان آذری وگویا درزبان ترکی هم (بَ ی قوش)تلفظ میشود قوش به معنای پرنده و
  بَ ی به معنای داماد یاخوش تیپ ویاخوشگل است یعنی بین پرنده گان جغد سَر تَرین و خوش تیپ ترین است واگر مطالعه کنید
  دربین همه ی پرنده گان(به غیر از پرندگان افسانه ای وپرندگان اُخرَوی)جغد پرنده ای منحصر به فرد است مخصوصاً حالت پَرهایش که متاًسفانه بعضی ها می پندارند که جغد شوم است ودلایلی که اینجا مجالی نیست بااطمینان میگویم که این حرفها خُرافات است راجع به موضوعی هم که دربالا گفته شد(شوم بودن یاکریم و……..)این که می گویم قانع نشدم ی دلیلش اینه که خداوند دربین همه ی مخلوقات و خلایق اش فقط ابلیس آن شیطان رانده شده از درگاهش راشَرّ خطاب کرد ولی فکر نکنم خداوند باآن رحمانیّت ورحیمیّتَش مخلوقات وبندگان خودراشوم بداند وشوم خطاب کندمگر آن که (نَعوذوُبِلّ ا… )جزو ضالّین ها ومغضوبین ها باشند.یاعلی مدد

  1. خدا وکیلی چرا انقد چرت و پرت میگید.
   اوسکولا آخه یاکریم کجاش شومه؟

   1. لایک . یاکریم پرنده ای هست که اگه اون رو بترسانید شما رو نفرین میکنه و نباید اذیتش کنید

  2. برادر عزیز وبزرگوار من خودم با نام فاخته افتخار به داشتن نامم میکنم وهر روز هزاران هزار بار ازپدرم که عمرشو دادن به شما برای انتخاب این اسم برایم تشکر میکنم واین مطالب را بی اساس میدانم .ویکی مدیا یک مجله علمی معتبر مجازی است.لطفا آن را نیز مطالعه فرمایند هرکسی که دوست دارد اطلاعاتی درمورد فاخته داشته باشد.سپاسگزارم

  3. با دیدگاه شما نجس بودن برخی از حیوانات هم محل اشکال است چون با کریم و مهربان بودن خدا تضاد دارد! حرف بی ربطی زدید عزیز لطفا بیشتر در باره این موضوع تحقیق کنید و بدانید که ندانسته های هرکس خیلی بیشتر از دانسته های اونه پس اینقدر از خودتون مطمئن نباشید

 8. سلام دوستان عزیز لطفا متن زیر رو بخوانید تا جواب سوالات رو بگیرید.
  در کتاب مکارم الاخلاق احادیث و روایات مختلفی از پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) در خصوص نحوه رفتار با حیوانات و جایگاه آنها در دین مبین اسلام ذکر شده که در ادامه آنها را می‌خوانیم:

  ۱٫ داود رقّی گفت: نزد امام صادق(ع) بودم که کبوتری را دیدم که از زیر تخت بیرون آمد، به ایشان گفتم: جانم فدای شما! پرنده‌ای را که می‌خواند به شما هدیه دهم؟ حضرت(ع) فرمود: آن پرندگان مسخ شده‌اند، اگر می‌خواهی پرنده‌ای داشته باشی،‌ مانند این را که از کبوتران حضرت اسماعیل(ع) باقی مانده است، داشته باش.

  ۲٫ مردی به پیامبر(ع) از ترس خود شکایت نمود و چاره‌ای خواست، پیامبر(ص) فرمود: یک جفت کبوتر نگاهداری نما.

  ۳٫ امام علی(ع) فرمود: بال زدن کبوتران شیاطین را می‌راند.

  ۴٫ همچنین امام علی(ع) فرمود: از خدا بترسید در مورد بردگان، کنیزان و اموال بی‌زبانتان سوال کردند:‌ اموال بی‌زبان چیست؟ ایشان فرمود: گوسفند، کبوتر، گربه و مانند این‌ها.

  ۵٫ پیامبر (ص) فرمود: بودن گوسفند در خانه باعث می‌شود که هفتاد در فقر از بین برود.

  ۶٫ همچنین پیامبر (ع) فرمود: بودن گوسفند در خانه باعث برکت می‌شود و همچنین بودن گربه هم در خانه باعث برکت می‌شود. یک گوسفند، یک برکت دارد و دو گوسفند دو برکت دارد و سه گوسفند برکات زیادی دارد.

  ۷٫ همچنین ایشان فرمود: گوسفند از حیوانات بهشتی است.

  ۸٫ امام صادق(ع) فرمود: مؤمنی نیست که در خانه‌اش بزغاله‌ای نباشد و آن خانه مقدس و با برکت نشود و اگر دو بزغاله در این خانه باشد هر روز دو مرتبه این خانه مقدس می‌شود. مردی پرسید: چه‌گونه مقدس می‌شود؟ به آن‌ها گفته می‌شود تا هنگامی که سفره شما پاکیزه است برکت بر شماست.

  ۹٫ جعفری گفت: در خانه امام کاظم(ع) یک جفت کبوتر را دیدم که نر آن سبز و ماده آن، سیاه بود و ایشان را دیدم که برای آن‌ها نان خرد می‌کرد و می‌فرمود: این کبوتران در شب تحرک دارند و انس می‌گیرند ولی در شب بال نمی‌زنند، و هر انسانی که در خانه باشد از جانواران موذی در امان است.

  ۱۰٫ امام صادق(ع) فرمود: خانه پیامبری نبود که در‌ آن کبوتری نباشد، چرا که جن‌های احمق با کودکان آن خانه بازی می‌کردند ولی زمانی که کبوتری در خانه بود آن‌ها به کبوتران مشغول می‌شدند و مردم را ترک می‌نمودند.

  ۱۱٫ امام صادق (ع) فرمود: زنی به خاطر این که گربه‌ای را زندانی نمود و آن گربه از تشنگی مرد، مورد عذاب واقع شد.

  ۱۲٫ پیامبر (ص) فرمود: مانع کبوتران نشوید که در منازلتان لانه بسازند.

  ۱۳٫ همچنین ایشان فرمود: در هنگام شب به لانه پرندگان دست نزنید چون که آن‌ها در امنیت هستند و در سایه رحمت خداوند.

  ۱۴٫ پیامبر (ص) فرمود: حیواناتی را در خانه نگه‌داری کنید، تا شیاطین به جای این که به فرزندانتان مشغول شوند به آن‌ها مشغول شوند.

  ۱۵٫ امام باقر(ع) فرمود: هر کس که ما اهل بیت را دوست دارد، کبوتر را نیز دوست داشته باشد.

  ۱۶٫ امام کاظم (ع) فرمود: خانه‌تان را از سه چیز خالی نگه ندارید که آن‌ها خانه را آباد می‌نمایند: ۱- گربه ۲- کبوتر ۳- خروس و اگر با خروس مونسی (مرغ) هم باشد، مانعی ندارد.

  ۱۷٫ امام رضا (ع) فرمود: خروس پنج خصلت از انبیا را دارد: ۱- شناختن اوقات نماز ۲- غیرت ۳- شجاعت ۴- بخشش زیاد ۵- زیاد جماع نمودن.

  ۱۸٫ پیامبر (ص) فرمود: هرگاه صدای خروسی را شنیدید بدانید که او فرشته‌ای را دیده است، پس از خدا طلب حاجت نمایید و به او متوجه شوید و هنگامی که صدای الاغی را شنیدید، پناه ببرند به خدا از شرّ شیطان که آن الاغ، شیطانی را دیده است.

  ۱۹٫ پیامبر (ص) فرمود: خروس سفید، دوستم است و دشمن او دشمن خداست. او صاحب خود را و هفتاد خانه را محافظت می‌کند. پیامبر (ص) خروس را با خود نگاه می‌داشت.

  ۲۰٫ و نیز ایشان فرمود: به خروس حرف زشت مگویید که او شما را به اوقات نماز آشنا می‌کند.

  ۲۱٫ همچنین آن حضرت (ص) فرمود: به خروس حرف زشت نزنید که او دوست من است و من هم دوست او هستم و نیز دشمن او دشمن من است. قسم به خداوند حقی که مرا مبعوث نمود که اگر بنی بشر بدانند چه فوایدی او دارد، پرها و گوشتش را با طلا و نقره می‌خرند و او جن‌های متمرّد را از خانه دور می‌کند.

  ۲۲٫ همچنین ایشان فرمود: کسی که خروس سفید را در خانه نگهداری نماید از سه شر در امان خواهد بود: ۱- از کافر ۲- از کاهن ۳- از ساحر.

  ۲۳٫ امام باقر(ع) فرمود: خداوند تبارک و تعالی خروس سفید بزرگی را در زیر عرش آفریده که پاهایش در ریشه‌های زمین هفتم است و یک بالش در مشرق و بال دیگرش در مغرب است و هیچ خروسی در روی زمین نمی‌خواند مگر این که او بخواند، پس هنگامی که می‌خواند بال‌هایش را به هم می‌زند و می‌گوید: «پاک و منزه است خداوند بزرگی که همانندی ندارد». و خداوند هم جواب می‌دهد: «کسی که به دروغ قسم بخورد، به آن چه که گفته‌ای ایمان نیاورده است».

 9. با سلام
  چرا از خودمان حرف هایی در می آوریم و در مورد ان فکر نمیکنیم
  وقتی حیوانی به کسی پناه می آورد نباید او را رد کرد و مورد آزار قرار داد.
  ضمنا زبان ما فارسی هست و نه عربی ابتدا گوش کنید که او چه می گوید . ممکنه به فارسی بگوید.( بی من غم میاد)
  در قران در مورد چشم زخم گفته شده و در مورد نگهداری کبوتر و انواع ان در خانه. یکی از دلیل ها ان این است که اگر کسی چشم بزند ابتدا به ضعیفترین اعضا و حیوانات ان خانه میخورد که در ان خانه زندگی میکنند.

 10. با سلام
  خدمت عزیزان عرض کنم در این باره که ایه قرآن در باره افرینش هیچ حیوانی در مورد تسبیه خداوند این صحیح هست ولی این حیواناتی که حرام گوشت ویا نجس عین هست این حیوانات خلق نشده اند بلکه این حیوانات همان انسان هایی هستند که به سبب گناهان خود به صورت حیوانانت شوم و حرام گوشت در اسلام و دیگر ادیان از انها نام بردند وکه ادیان دیگه تحریف شده هستند و اسلام هم فرقه های زیادی دارد ولی باه واسطه خدا و فرآن و ائمه معصومین که در قرآن به نام شیعه که برگرفته از قرآن که به شیغه ابراهیم که سلسله پیامبر اکرم (ص) به این پیامبر بزرگوار میرسه و کتاب حلیه المتقین یکی از کتاب های خوب عامه پسند شیعه هست یعنی بعضی از روایات که از کنجایش مغز و درک ما خارج است باز کرده و در مورد سند ضعیف و متواتر عرض کنم به این معنی است که یه سند را چند نفر و به تعداد زیاد در کتاب های مختلف امده و ضعیف یعنی تعداد سند کمی دارد نه اینکه جعلی است بهتر است به جای اینکه حرف جاهلانه زده بشه ویا حرف مغرزانه زده بشه تحقیق و مطالعه داشته باشیم میبخشید زیاد مزاحم شما شدم

  1. الهام خانم چرابه حساب اسلام می زاری؟؟؟……. وهابی های ناصبی تباریاداعشی ها یاتکفیری ها
   خلاصه هرنجاست دیگه ای هم اِدّعاء میکنند که اسلام واقعی چیزی ی که اونا میگن حتی خودشونو از پیامبر اسلام و(نعوذوبل ا…)قرآن هم بالاتر میدونندحالا من ازتون سئوال میکنم
   عیب دراسلام است یادرمسلمانی ی من وامثال من؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟…………..(الی یوم القیامه)

 11. با سلام اگر اسلام اینه که خیلی بیخود کرد هیچ کس بدتر و خطرناک تر از بشر نیست تمام

  1. تو موجود ناقص العقل که سطح فهمت پایین تر از حدیه که اسلام رو بفهمی بیخود کردی

   1. دوستان من کاملا با عقل و شعور در تضاد میبینم که اولا موجودی از موجودات خدا را شوم ونحص بدونیم و دوما به هر دلیلی حیوانات و پرندگان را مورد آزار قرار بدیم. اصلا با عقل سلیم و منش انسانیت منافات داره که پرنده ای که به ما و منزل ما پناه آورده مورد خشونت قرار بدیم. این چه استدلال مضحکی است که ما موجودی از مخلوقات زبان بسته خدا را شوم بدونیم.؟؟!! بعضی از دوستان پای اسلام را وسط میکشند . اسلام مگر نه دین سلام و تهیت و مهربانی هست ؟ ممکنه که اسلام بگه پرنده ای را که به شما پناه آورده شوم بدونید و از خانه بیرون بریزید؟؟ التماس تفکر …

  2. الهام خانم چرابه حساب اسلام می زاری؟؟؟……. وهابی های ناصبی تباریاداعشی ها یاتکفیری ها
   خلاصه هرنجاست دیگه ای هم اِدّعاء میکنند که اسلام واقعی چیزی ی که اونا میگن حتی خودشونو از پیامبر اسلام و(نعوذوبل ا…)قرآن هم بالاتر میدونندحالا من ازتون سئوال میکنم
   عیب دراسلام است یادرمسلمانی ی من وامثال من؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟…………..(الی یوم القیامه)

 12. سلام خیلی از این نظریاتی که داده شده باعقل ناقص خودمان سنجیده شده است و باورآن برای ما سخت است . مشکل اصلی ما در این دوره وزمانه نفهمیدن ائمه علیهم السلام و درک نکردن فرمایشات آن هاست . چون به این فهم ودرک نرسیده ام که آنها بجز کلام وحی چیز دیگری نمی گویند وما چون نمی توانیم هضم کنیم آن را رد می کنیم . باید بدانیم که حرف ائمه صحیح است وما باید با تحقیق ومطالعه به حقیقت آن پی ببریم .

 13. کمتر حرف مفت بزنید و خرافات به خورد مردم بدید. بسه دیگه. مردم حالشون از این اسلام بهم میخوره والا.

 14. سلام خدمت دوستان گرامی
  با بحث درست بهتر به نتیجه درست همیشه می توان رسید
  لطفا بجای کلمات گاها بد و نادرست به یکدیگر، بیشتر به اصل مطلب بپردازید تا بدون ناراحتی دوستان، زودتر به نتیجه درست تر برسیم.
  یادمان باشد که تمام انعام الهی و یا جانداران هم انواعی دارند که می توانند مثل یک سم عمل کنند و حتی مانند یک گیاه سمی باعث مرگ انسان شوند پس می تواند گیاه و یا حیوان زنده ای هم نوع شوم و یا برکت داشته باشند هرچند که همگی انها از انعام الهی و رحمت خداوند می توانند محسوب شوند.
  در مورد اینگونه موارد توصیه میکنم بیشتر تحقیق شود و سپس اظهار نظر شود ولی با نظریه مسوول سایت تا حد زیادی موافقم البته نه بطور کامل که یک داستان عینا و صد در صد بتواند با شرایط فعلی هر شخصی همخوانی داشته باشد

 15. سلام خدمت مظالعه کنندگان گرامی.
  من خودم این مطلب رو در کتب معتبر دیدم.
  رد این گونه مطالب از طرف ما به خاطر این است که هر چیزی رو با علم اندکمون و عقل سطحی نگر خودمون مقایسه میکنیم و میبینیم که خوب جور در نمیاد.اما اگر مثل قدیمیها به عقلهای کل عالم اعتماد کنیم و خیلی متکی به عقل خودمون و علم ناقص بشریت نباشیم درک میکنیم که حتما مساله ی مهمی بوده که حضرات با آن عمر شریف و گرانبهاشون، وقت گذاشتند و راجع به این موضوع خاص پرهیز دادند،بعد زندگیهامون هم مثل قدیم بهتر میشه.
  در حدیث داریم که تا قبل از ظهور حضرت مهدی عجل الله تعالی دربهای بسیار بسیار کمی از علوم گشوده میشه، پس نباید تلاش کنیم با این علوم اندک،علمهای بی نهایت ائمه رو اثبات کنیم و به حساب خودمون علم———ی با مسائل برخورد کنیم.
  شما از این حیوان (ک آفریده ی خداهم هست و طبعا نباید آزارش داد،)طبق دستور حضرت پرهیز کنید،بعدا از لحاظ علمی هم ثابت میشه.درست مثل خواص بی نظیر چوب اراک برای دندان و خیلی توصیه های اسلامی دیگه،که انسانهای نا آگاه رد می کردند اما الان علمی ثابت شده اند.

  روزی برسه که شیعیان به جای نشستن و بدون بررسی رد کردن احادیث،خودشون وارد عمل بشن و صحت بی بدیل احادیث رو از لحاظ علمی به همه ی جهانیان نشان بدهند. به امید آن روز صلوات.

 16. بنده خدا شوم نیست .منم خیلی این پرنده را دوسش دارم .فقط دم صبح ها که میخونه رو اعصابه و نمیزاره بخوابم . لطفا بهش بگین یکم اروم تر بخونه بزاره ملت دو سه ساعت بخوابن . با تشکر

 17. تا زمانی که این خرافات وجود داره و احادیث هر روز ساخته میشن و به خورد مردم عوام ایران میدن، ایران جهان سی ام باقی خواهد ماند
  آخه مگه پرنده زبون آدمیزاد رو میغهمه که بخواد نفرین کنه
  روز به روز از امامان بیچاره به نفع خود استفاده نکنید.

  1. با سلام و احترام
   ارزش ها را خودمان باید بسازیم، همان جهان اولی ها مسواک هایشان را به چوب اراک تغییر میدهند و با دزدی از نسل سه خودشان را اول جهان می‌دانند.
   لطفا اگر ایرادی هم وجود دارد نادیده بگیرید و حمایت کنید تا بتوانیم ایرادات را برطرف کنیم.

  2. سلام اینطور که من متوجه شدم نظر امام آزاد کردن پرنده بوده ودر قفس بودن پرنده را شوم می دانستند اگر درست هم فکر کنیم پرنده در قفس برای ما دعا نمی کند مطمئناً نفرین می کند. وگرنه منشاء شومی اعمال ماست نه آفریده گان خداوند

   1. آفرین خوب برداشتی از روایت کردید
    پیش قمیها بودم
    میگفتن آزار و اذیت یاکریم بدی میاره
    لذا اگه توی خونه ای لانه درست کنه مراقبت میکنن که ازیت نشه
    حیوان مقدسی میدونن
    تجربه هم نشون داده کسانی که لانه این پرنده رو مراقبت میکنن سفرهای زیارتی نصیبش میشه

  3. بافرهنگ های دلسوز اگه نسبت به صحیح بودن احادیث مشکوک هستید لطفا تحقیق کنید و گرنه تهمت جعل حدیث نزنید
   در ضمن قرار نیست هرچی با عقل شما همخونی نداره خرافه باشه اگ ه مطالعات دینیتون رو بیشتر کنید متوجه میشید که خییییییییلی از احادیث برای ما باور نکردنی هستند ولی صحیح اند
   ذهنتون خیلی بسته ست

  4. من شخصا رو چیزایی که از یاکریم دیدم حس کردم پرنده شومیه و بصورت اتفاقی یاکریم شوم سرچ کردم و این مطلب دیدم البته عکسی که گذاشتین یاکریم یا فاخته نیست کوکو هست اون یا کریم طوسی رنگه و صدایه دلخراشی از خودش ایجاد میکنه البته موقع پرواز وقتیم میشینه به شکل دیگه ای صدایه زشتی داره و اغلب در آرامستانها مستقر میشه و با قمری شهری فرق داره واقعا میبینمش دلم آشوب میشه

 18. بخدا زشته. دارین ابروی اسلام رو میبرین. یکم علمی وار عمل کنید توروخدا. اسامی معصومین هم مقدسن چه برسه به گفتار کلامشون. که شما اینجوری هر مطلب بی اساس و ریشه و سطحی نگری رو بهشون وصل میکنید.
  الله اکبر از دست جاهلینی مث نویسنده این مطلب

 19. اگه اون شخص محترمی که این مطلب رو نوشته، یه سرچ کوچولو میزد و یه کم، فقط یه کم مطالعه و تحقیق میکرد بجای این کپی برداری های پوچ و مسخره و شرم آور؛ خودش از این مطلبی که نوشته منزجر میشد. بخاطر همین کپی برداری های محض و بدون هیچ پیشینه و آگاهی هست که عامه مردم از طلاب زده شدن و اغلب اونها (نه همه) رو بیسواد میدونن. توروخدا خودتون یکم به وجهه اجتماعی خودتون رحم کنید

 20. ازاعراب صحاری داخلی عربستان که تمام عشقشون شتربوده چه انتظاری میشه داشت !!!!!!!

 21. سلام بر دوستان عزیز بنده خارج از بحث اصلی یه مطلبی به شدت بنده را خوشحال کرد و ان تلاش فکری بزرگواران است و اینکه از طلبه ها هم بهتر میفهمند و هر چیزی را بی خودی قبول نمی کنند این اصل اسلام است که تسلیم حق باشیم نه هرچیزی که به ما گفتند بدون هیچ دلیلی

 22. هیچ افریده ای نزد خدا شوم نیست ،هر جانداری ک باشد نزد خدا عزیز است،این طرز تفکر اشتباه و بسیار زشت بعضی از انسان هاست ک فلان پرنده شوم فلان حیوان خوش یومن و …. است …خودتان قضاوت کنید ایا با یک پرنده زندگی شما رونق یا کساد می شود؟؟؟؟؟؟؟؟واقعا متاسفم برای کسانی ک به این خرفات و اراجیف باور و اتقاد دارن

 23. سلام

  با احترام به نظرات دوستان

  لیکن از منظر علم حدیث برای معنا کردن کلمات روایات باید دید مراد حضرت کدام بوده واین کلمه ی فاخته در رابطه باکدام پرنده استعمال شده است
  واین بعضا فرموده اند این همان پرنده ی کوکو است ، ظاهرا درست نیست چرا که این کلمه در فارسی و فی الحال در این پرنده استعمال میشود

  و این مراد حضرت نبوده است
  ودر خود عربی در یاکریم و قمری استعمال شده است

 24. با سلام . خداوند متعاال هیچ مخلوقی را شوم خلق نکرده. شوم طرز تفکر متحجرانه بعضی هاست….. واژه ها را باید شست واژه باید خودِ باران باشد….

 25. سلام الحمدلله برای ما خو باعث برکته این پرنده قشنگ وناز?☺چونکه هرباری میاد توی خونه ما لونه میکنه و تخم میذاره. هنوز جوجه هاش بزرگ نشدن از اعضای خونه میرن مشهد آقا امام رضا علیه السلام یا مکانهای زیارتی دیگه
  یبارم کباب گوشتشو خوردم خیلی خوشمزه بود?

 26. دوستان لطفا درمورد هر مسئله ای تعقل بفرمایید.
  در آیه ۴۴ سوره إسرا آمده است: «تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَ الْأَرْضُ وَ مَن فِیهِنَّ وَ إِن مِّن شیَ ءٍ إِلَّا یُسَبِّحُ بحَِمْدِهِ وَ لَکِن لَّا تَفْقَهُونَ تَسْبِیحَهُمْ إِنَّهُ کاَنَ حَلِیمًا غَفُورًا؛ هفت آسمان و زمین و هر چه در آنهاست تسبیحش می کنند و هیچ موجودی نیست جز آنکه او را به پاکی می ستاید، ولی شما ذکر تسبیح شان را نمی فهمید. او بردبار و آمرزنده است.»
  خواهش میکنم آبروی اسلام را حفظ کنید.

 27. الان خیلی ها جغد را شوم میدانند در صورتی که طبق حدیث جغد شوم نیست. بعد از شهادت امام حسین علیه السلام این پرنده قسم میخورد که در آبادانی جا نگیرد و پیوسته ناله میکند بر امام حسین علیه السلام

 28. سلام
  در کتاب حلیه المتقین باب دوازدهم، فصل هشتم، در اولین روایت، این حدیث معتبر را ذکر کرده اند و خود علامه فرمودند که معتبر است.
  پس اگر مطلبی را متوجه نمیشویم یا با احساسات ما سازگار نیست، در مورد کتاب معتبر حلیه المتقین زود قضاوت نکنیم.

 29. حلیهالمتقین کتاب معتبریست لطفا به علامه تهمت نزنید که روز قیامت باید پاسخ بدهید برعکس تهمت شما علامه در ابتدای این کتاب سخن از صحت این کتاب زده است لطفا مراجعه کنید

  1. جناب «میثم»، بنده به عنوان کسی که فلسفه خوندم، در مورد این مقاله حرفی ندارم چون تحقیقی نداشتم. اما در مورد حرف شما
   ۱٫ روایتی که درمورد امام حسین ع فرمودید اشتباه هست. هرچند پای منبرها شنیده باشیم. امام از کسی تقاضای آب نکردند.(به دلایل مفصل…)

   ۲٫ خود شما هم مطلب معتبری برای نقض این مقاله نیاوردید.

   ۳٫ بازهم، هم حرف شما و هم این مقاله جای تحقیق داره و خدارو شکر که تو کامنت ها میبینیم که مردم هرچیزی رو بدون منبع قبول نمیکنند. و اینکه طبق گفته خودتون حتی تو منابع بسیار «معروف» هم روایات غلط ممکنه پیدا شه

   با احترام

 30. امام صادق علیه السلام :
  مَنِ اتَّخَذَ فی بَیتِهِ طَیرا فَلیَتَّخِذ ورشاناً ؛ فَإِنَّهُ أکثَرُ شَیئا لِذِکرِ اللّه ِ عز و جلوأکثَرُ تَسبیحا ، وهُوَ طَیرٌ یُحِبُّنا أهلَ البَیتِ .
  امام صادق علیه السلام : هرکه می خواهد در خانه اش پرنده ای نگه دارد ، قُمری نگه دارد ؛ زیرا این پرنده ، بیش از هرچیز به ذکر و تسبیح خدای عز و جل مشغول است و ما اهل بیت را دوست می دارد .
  الکافی : ۶ / ۵۵۰ / ۱ ، بحار الأنوار : ۶۵ / ۲۱ / ۳۰ .
  برگرفته از کتاب ۲۵۹۱ حدیث از امام صادق علیه السلام

  من در بحارالانوارجست و جو کردم این حدیث که الان خودم گذاشتم را دیدم منظورم اینه که این حدیثی که خودم الان گذاشتم جعلی نیست

 31. اسم خواهر امام علی فاخته بود اگه فاخته شوم بود هرگز ازش بعنوان نام استفاده نمیکردن لطفا هر روایتی رو منتشر نکنید درضمن فاخته اصلا پرنده ای نیست که تو خونه بیاد تخم بذاره قمری و پرستو تو خونه تخم میذارن نه فاخته

 32. باسلام، فاخته (کوکو) یک پرنده است که در لانه ی پرندگان دیگه تخمگذاری میکنه و جوجه ی اون زودتر بدنیا میاد و تخم های پرنده ی میزبان رو ازبین میبره. و هیچ ربطی به قمری خانگی، یاکریم و یا اون پرنده ای که شبیه کبوتر چاهی و کمی بزرگتر هستش نداره.در مستندهای حیات وحش هم این فاخته (کوکو) رو نشون میده. البته فارغ از صحت یا عدم صحت منابع این روایت.
  در لینکی از آپارات میتونید کامل فاخته (کوکو) رو ببینید.
  https://www.aparat.com/v/kQ1ED/%D9%BE%D8%B1%D9%86%D8%AF%D9%87_%D8%A7%DB%8C_%D8%AD%DB%8C%D8%B1%D8%AA_%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2_%D9%81%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%87_%DB%8C%D8%A7_%DA%A9%D9%88%DA%A9%DB%8C

 33. سلام ما برای پرنده ها توی بالکن خونه همیشه دونه میپاشیم حدود ۳۰تا فاخته و ۴تا کبوتر میان دونه خوردنش که نهی نشده ما برای ثوابش دونه میریزیم کباب نشیم

 34. فاخته همان پرنده ایه که میره توی لونه پرندگان دیگه تخم میذاره تا جوجه هاش رو اونا بزرگ کنن

 35. سلام دوستان.لطفا ساده لوح نباشیم.حضرت اباعبدالله الحسین نزدیک زمان شهادت به شمر ملعون جهت هدایت احتمالی او فرمودند اگر اندکی آب بدهی،تو را شفاعت میکنم.چنین خاندان مهربانی،آیا منطقی هست که چنین فرمایشی درباره ی یک موجود بیگناه داشته باشند؟هرگز.هرچیزی میشنویم یا میبینیم زرتی نقل نکنیم.حتی کتب بسیاررر معتبرتر هم بعضا مطالبی داخلشون هست که قابل اتکا نیستند.روایاتی در فضیلت نگهداری کبوتر ، خروس و گربه هم آماده.و در فضیلت پرستو و یاکریم.والبته حیای کلاغ ها(که لاشخور و شکارچی هم هستند).فاخته هم از خانواده ی کبوترسانان هست.اما بزرگتر از کبوتر.اگر به حیوانی ظلم نکنیم،اون مارو نمیتونه نفرین کنه.تمام موجودات (بجز بعضی از جن و انس) فی نفسه نمیتونن علیه حق و حقیقت شهادت بدن.ممکنه از نظر بیماری و میکروب نکاتی وجود داشته باشه.یا تغذیه.مثلا گوشت گوسفند بیشتر توصیه شده و گوشت گاو مذمت.هرچند هردو حلال هستند.و درمورد شیر برعکس(شیرگاو بهتر است).و اینکه بعضی حیوانات مثل گوسفند و خروس برکت دارند.همون گربه که نگهداریش توصیه میشه، موهای اون مانع نمازه و احتمال بیماری داره.بنابر این هیچ حیوانی فی نفسه شوم نیست.مگر بدیل آثار احتمالی اون.حتی سگ که نجس العین هست، برکات زیادی برای بشر داره.ولی نگهداری اون در خونه بشدت نهی میشه و بدن اون کامل نجسه.اما این به هیچ وجه به معنای شومی سگ نیست.بلکه هر موجودی جایگاه خودش رو، و ویژگی های مثبت و منفی خودش رو داره.پس لطفا با تعقل صحبت کنیم.و خودمون رو هم سوژه ی اجانب نکنیم.تا دین مارو دست بندازن.
  یاعلی مدد.

  1. با عرض سلام دیدگاه بردارمون میثم بسیار می پسندم بنده هم همین نظر دارم هیچ حیوانی ب ذاتا شوم نیست دین اسلام مهربانی با حیوانات را سفارش کرده شاید هم منظور این بوده که پرنده را در قفس نگه نداشته باشند که بنظرم کار غیر اخلاقی میباشد وحق طبیعی او ه پرواز است را از او سلب میکنیم

    1. سلام.واقعا شومه ولی اونو توقفس کردنه من خودم پرنده زیادنگهداری میکنم یه روز یه فاخته گرفتم که اونو توقفس کردم بعد فردای اون روز پرنده های من مرد

 36. ب نظر میرسه منظور امام از بیان چنین چیزی ک بمیرید بمیرید شاید اشاره ب در قفس کردن این حیوان داشته
  ن این ک فاخته ب کلی شوم هست یا همیشه این ر میگه

 37. سند روایت بسیار محکم و دقیق است، در عوض در روایت داریم که کلاغ بر سران شهدای کربلا و ابا عبدالله الحسین گریست و ناله سر داد همینطور جغد که برای اهل بیت علیه السلام نوحه سرایی کرد.
  متاسفانه پرندگان خوب را شوم و شوم ها را که ولایت ائمه علیه السلام را نپذیرفتند و جامعه خوب معرفی کرده اند…. کابالیست ها و مستکبران هم در کارتون ها و انیمیشن ها و فیلم ها همواره جغد و کلاغ که محب انبیاء و اهل بیت علیه السلام بوده اند را کنار بدان و دمنشان و جادوگر ها به نمایش میگذارند اما فاخته و گنجشک را که خلاف آن ها هستند نیک و خوب معرفی میکنند، همه موجودات و حتی جمادات شعور و تکلیف دارند.

 38. در حیله المتقین علامه مجلسی که بسیار کتاب معتبری هستش ذکر شده که پرنده فاخته پرنده ای شومی می باشد . حالا اینکه یاکریم همون فاخته است نظر آقای تبریزیان می باشد یا نه ؟ لطفا مدیر سایت توضیح بیشتری بدهند .

  1. سلام
   نام دیگر فاخته پرنده ی کوکو است درحایکه یا کریم یک قمری خانگیست . شکل و آواز این پرندگان کاملا متفاوت است ولی همگی جزء کبوترسانان بحساب می آیند.

 39. سلام سند روایت و چگونگی تطبیق کلمه فاخته بر یاکریم را بیان کنید.

 40. سلام ، بنظر شما بالاخره این موسی کو تقی بیچاره عربی حرف میزنه یا بزبان خودش یا بقول مشهدیا همان موسی کو تقی میگه بگمان من هر کسی به ظن خودش تعبیر صوت حیوانات را میکند و بعید میدانم امام اینچنین سخنی بمیان آورده باشد مگر اینکه قصد شوخی داشته باشند.

 41. آیا این روایت و تبیین بیان شده ذیل آن مورد تایید آیت الله تبریزیان است؟

 42. بسم الله الرحمن الرحیم

  سلام علیکم، لطفا سند روایت بیان شده را بیان بفرمایید.
  ضمنا مگر می شود خداوند متعال موجودی را شوم خلق کرده باشد؟

  1. سلام در کتاب حلیه المتقین بنده مطالعه کردم کاملا صحیح است.

   1. سلام
    حلیه المتقین که معتبر نیست. خود علامه فرمودند من ناچار بودم در آن زمان همه روایات را جمع اوری کنم بدون توجه به ضعف و قوت اسناد

    1. سلام
     لطفا بفرمایید کجای کتاب ایشون همچین مطلبی را فرموده اند؟!!!
     لطفا علمی و دقیق مطلبی رو نسبت بدیم.

   2. لایک . یاکریم پرنده ای هست که اگه اون رو بترسانید شما رو نفرین میکنه و نباید اذیتش کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا