کثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
خانه / متفرقه / طب اسلامی / اخبار و مقالات / بهداشت / کثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامی

کثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامی

کثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامیReviewed by محمد هادیزاده on Sep 26Rating: 5.0کثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامیکثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامی. آیت الله عباس تبریزیان.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%DA%A9%D8%AB%DB%8C%D9%81%DB%8C%E2%80%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

ادرار:

با توجه به روایات می‌ توان گفت که کثیف‌ ترین چیز ادرار است و ادرار هم مراتبی دارد و کثیف‌ ترین ادرار، ادرار انسان است و شاید ادرار کافر که خود او هم نجس است کثیف‌ تر باشد و یا ادرار حیواناتی مانند خوک و سگ که خود نجس هستند از ادرار انسان کثیف‌ تر باشد. هم چنین شاید بتوان از روایات استفاده کرد که منی از ادرار کثیف‌ تر است، البته این مباحث به‌ دقت بیشتر نیاز دارد. عرض شد که ادرار بچه شیر خوار پسر از نظر کثیفی در مرتبه پایینی است و ادرار بچه شیر خوار دختر کثیف‌ تر است.

امام علی (ع) می‌ فرمایند:

«لبن الجاریه وبولها یغسل منه الثوب قبل أن تطعم لان لبنها یخرج من مثانه أمها ولبن الغلام لا یغسل منه الثوب ولا بوله قبل ان یطعم لان لبن الغلام یخرج من العضدین والمنکین».

«از شیر دختر و ادرار دختر، پیراهن باید شسته شود، حتی قبل از آن که غذا بخورد، زیرا شیر دختر از مثانه مادرش خارج می‌ شود ولی از شیر پسر و ادرار او لازم نیست که پیراهن شسته شود، قبل از این که غذا بخورد، زیرا شیر پسر از بازو و شانه مادر خارج می‌ شود».

در مرتبه چهارم ادرار حیوانات حرام‌ گوشت است مانند گربه و خرگوش و درنده‌ها، در روایت آمده:

«اغسل ثوبک من أبوال ما لا یؤکل لحمه».

«پیراهنت را بشوی از ادرار حیوانی که حلال‌ گوشت نیست».

 

ادرار پرندگان:

پرندگان نوعاً ادرار ندارند ولی خفاش ادرار دارد. از نظر اسلام هر چیزی که پرواز می‌ کند فضولات آن نجس نیست، البته در مورد خفاش بحث است، در روایت آمده:

«سألت أبا عبد الله علیه السلام عن بول الخشاشیف یصیب ثوبی فأطلبه ولا اجده ؟ قال: إغسل ثوبک».

«از امام صادق (ع) پرسیدم درباره ادرار خفاش که به پیراهنم اصابت می‌ کند و آن را نمی‌ یابم، امام فرمودند پیراهنت را بشوی».

دومین مورد مدفوع است، بعد از ادرار مدفوع کثیف‌ ترین چیز است و تقریباً دو مرتبه دارد یکی مدفوع ماکول الحم که کثیف هست ولی نجس نیست و مدفوع غیر ماکول الحم (شامل انسان) که هم کثیف است و هم نجس.Tدر روایت آمده:

«عبد العظیم بن عبد الله الحسنى قال کتبت إلى أبى جعفر محمد بن علی بن موسى (ع) اسأله عن عله الغائط ونتنه قال ان الله عز وجل خلق آدم (ع) وکان جسده طیبا وبقى أربعین سنه ملقى تمر به الملائکه فتقول لامر ما خلقت وکان ابلیس یدخل من فیه ویخرج من دبره فلذلک صارما فی آدم منتنا خبیثا غیر طیب».

«عبدالعظیم حسنی به امام جواد (ع) نامه نوشت و از علت مدفوع بدبویی آن پرسید، امام  پاسخ داد خداوند حضرت آدم (ع) را خلق کرد و جسم او طیب‌ و طاهر بود و چهل سال بر زمین بهشت بود و ملائکه از کنارش رد می‌ شدند و می‌ گفتند در خلقت این انسان حکمتی وجود دارد، ابلیس هم از دهان آدم وارد و از مقعد او خارج می‌ شد، به این جهت درون انسان بدبو شده و پاکیزه نیست».

در روایت آمده: «قلیل البول والغائط والجنابه وکثیرها سواء، لا بد من غسله».

«مقدار کم مدفوع و ادرار و منی و مقدار زیاد آن هر دو یکی است و باید شسته شود».

 

مدفوع حیوان حلال‌ گوشت:

در روایت آمده: «وسألته عن الثوب یوضع فی مربط الدابه ، على بولها وروثها ، قال : إن علق به شیء فلیغسله وإن اصابه شیء من الروث والصفوه التی تکون معه فلا تغسله من صفره».

«علی بن جعفر از برادرش امام موسی کاظم (ع) می‌ پرسد درباره پیراهنی که در آغل چهار پا قرار داده می‌ شود و روی ادرار و مدفوع آن‌ها، امام فرمودند اگر چیزی (از مدفوع) به پیراهن بچسبد آن را بشوی و اگر چیزی به آن اصابت کرد (صرفاً رنگ گرفت) شستن لازم نیست».

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-2.jpg

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *