انواع سرمه در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
خانه / دارو ها / معرفی داروها / انواع سرمه در طب اسلامی

انواع سرمه در طب اسلامی

انواع سرمه در طب اسلامیReviewed by محمد هادی زاده on Aug 7Rating: 5.0انواع سرمه در طب اسلامیانواع سرمه و توضیح مختصر خواص آنها در طب اسلامی. آیت الله عباس تبریزیان.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

سرمه حضض یا دیو خار یا پیل زهره:

در روایت آمده:

«سألته عن الکحل للمحرم قال: أما بالسواد فلا ولکن بالصبر والحضض».

«از امام صادق (ع) درباره سرمه برای شخص محرم پرسیدم، امام فرمودند با سرمه اثمد نمی‌ شود سرمه بکشد (زیرا زینت محسوب می‌ شود و زینت برای محرم جایز نیست)، ولی با صبر و حضض می‌ شود».

پس در درجه اول اثمد و اگر نه به عنوان جایگزین می‌ توان از این سرمه استفاده کرد. با توجه به مجموع روایات معلوم می‌ شود که صبر زرد و نیز چیزهای تلخ مانند مر و کافور و هزز برای چشم مفید است.

سرمه‌ ای که در آن مشک و زعفران و ورس وجود دارد:

امام صادق (ع) می‌ فرمایند:

«لا بأس للمحرم أن یکتحل بکحل لیس فیه مسک ولا کافور إذا اشتکى عینیه، وتکتحل المرأه المحرمه بالکحل کله إلا کحلا أسود لزینه».

«اشکالی ندارد محرم سرمه بکشد، با سرمه‌ ای که در آن نه مشک باشد و نه کافور، در صورتی که چشمانش بیمار شود، و زن محرمه با همه سرمه‌ ها سرمه بکشد مگر سرمه مشکی برای زینت». این روایت دال بر این است که مشک و کافور از سرمه‌ های دارویی هستند.
امام باقر (ع) می‌ فرمایند: «یکتحل المحرم عینیه إن شاء بصبر لیس فیه زعفران ولا ورس».

«محرم می‌ تواند سرمه بکشد با صبر که نه زعفران در آن باشد و نه ورس». زیرا این دو رنگ دارند و زینت محسوب می‌ شود. از این روایت استفاده می‌ شود که این سرمه‌ ها مرسوم و مفید بوده، ورس گیاهی شبیه به زعفران است که رنگی شبیه به زعفران دارد.

سرمه هلیله زرد و فلفل:

امام حسین (ع) می‌ فرمایند: «لو علم الناس ما فی الهلیلج الاصفر لاشتروها بوزنها ذهبا وقال لرجل من اصحابه خذ هلیلجه صفراء وسبع حبات فلفل واسحقها وانخلها واکتحل بها».

«اگر مردم بدانند که هلیله زرد چه خصوصیتی دارد، معادل وزن آن طلا می‌ دادند و امام حسین (ع) به یکی از اصحابش فرمودند یک هلیله زرد و هفت دانه فلفل سیاه را آسیاب و الک کن و با آن سرمه بکش». از آنجا که این سرمه تند است و ایجاد سوزش می‌ کند معلوم می‌ شود که اثر دارویی دارد و زینت نیست.

در روایتی آمده: «من اکتحل بمیل من مسکر کحله الله عز وجل بمیل من نار.»

«کسی که سرمه بکشد با یک میل مسکر (سرمه‌ ای که در آن خمر یا الکل باشد)، میلی که در چشم می‌ کشد از آتش جهنم است». پس نمی‌ توان از بسیاری از قطره‌ های شیمیایی که الکل دارند و امروزه موجود است استفاده کرد.

در روایتی دیگر آمده: «وسألته عن الکحل یصلح أن یعجن بالنبیذ؟ قال : لا».

«سؤال کردم از امام کاظم (ع) درباره سرمه‌ ای که با نبیذ (مشروب) اجین می‌ شود، این کار درست است؟ امام فرمودند نه، این کار درست نیست». خوردن خمر حرام است و شاید کشیدن به چشم حرام نباشد پس منظور ضرر داشتن آن از نظر طبی است. البته شاید چون ممکن است از راه چشم به حلق راه پیدا کند، سرمه کشیدن با آن نیز حرام باشد.

سرمه اثمد:

سرمه اثمد معمولاً از مکه تهیه می‌ شود و وقتی می‌ خواهند معرفی کنند می‌ گویند سرمه اصفهان و در تحقیقات معلوم شد که در هندوستان جایی به نام اصفهان وجود دارد که منظور همان جا است، البته در کوه‌ های کرمانشاه و ایلام این سنگ یافت می‌ شود، هم چنین باید چهل روز این سنگ را در آب خیس بدهند و هر سه یا چهار روز آب آن را عوض کنند سپس خشک و آسیاب کنند و الک کنند. در روایات تأکید بسیار به سرمه اثمد شده است. در روایت آمده که پیامبر (ص) با سرمه اثمد سرمه می‌ کشیدند زمانی که به رخت خواب می‌ رفتند و به تعداد فرد سرمه می‌ کشیدند، و به این کار امر می‌ نمودند و می‌ فرمودند:

«من خیر اکحالکم الاثمد یجلوا البصر وینبت الشعر».

«بهترین سرمه‌های شما اثمد است، بینایی را تقویت می‌کند، مو را می‌رویاند».

امام باقر (ع) می‌ فرمایند: «الاکتحال بالإثمد یطیب النکهه ویشد أشفار العین».

«سرمه کشیدن با اثمد بدن را خوش‌ بو می‌ کند، و مژه‌ ها را تقویت می‌ کند».

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «الإثمد یجلو البصر، وینبت الشعر، ویذهب بالدمعه».

«سرمه اثمد بینایی را تقویت می‌ کند، و سبب رویش مو می‌ شود، و اشک (اشک زائد) را قطع می‌ کند».

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-2.jpg

همچنین ببینید

%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%b5%d8%a7%d9%81-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%ae%d9%88%d9%86

معرفی داروی صاف کننده خون

معرفی داروی صاف کننده خونReviewed by محمد هادیزاده on Sep 26Rating: 5.0معرفی داروی صاف کننده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *