درمان سفیدی چشم در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
خانه / بیماری ها / درمان بیماری ها / چشم و بینایی / درمان سفیدی چشم در طب اسلامی

درمان سفیدی چشم در طب اسلامی

درمان سفیدی چشم در طب اسلامیReviewed by محمد هادی زاده on Aug 30Rating: 5.0درمان سفیدی چشم در طب اسلامیدرمان ساده و مطمئن سفیدی چشم در طب اسلامی. آیت الله عباس تبریزیان.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%DA%86%D8%B4%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

اولین درمان سرمه نشادر است:

ابن بسطام نقل می‌ کند: «ان رجلا شکا إلیه بیاضا فی عینه ووجعا فی ضرسه وریاحا فی مفاصله فأمره ان یاخذ فلفلا ابیض ودار فلفل من کل واحد وزن درهمین ونشادر جید صافی وزن درهم واسحقها کلها وانخلها واکتحل بها فی کل عین ثلاثه مراود واصبر علیها ساعه فانه یقطع البیاض وینقى لحم العین ویسکن الوجع باذن الله تعالى ثم فاغسل عینیک بالماء البارد واتبعه بالاثمد».

«کسی به امام صادق (ع) از سفیدی چشم و دندان‌ درد و التهاب مفصل شکایت کرد، امام امر فرمودند فلفل سفید و دار فلفل از هرکدام دو درهم (شش و نیم گرم) و نشادر خوب و صاف یک درهم (سه و بیست و پنج صدم گرم) بگیر و هر سه را باهم آسیاب کن و الک کن و سرمه بکش در هر چشم سه میل، یک ساعت صبر کن، همانا سفیدی چشم را قطع می‌ کند و گوشت چشم را صاف می‌ کند، درد چشم را تسکین می‌ دهد، به اذن خدای متعال، سپس چشم‌ ها را با آب سرد بشور، بعد از آن سرمه اثمد بکش».

 

سرمه توتیا:

در روایت آمده: «خذ توتیا هندی جزءا واقلیمیا الذهب جزءا واثمد جیدا جزءا لیجعل جزءا من الهلیلج الاصفر وجزءا من ملح اندرانى واسحق کل واحد منها على حده بماء السماء ثم اجمعه بالسحق فاکتحل به فانه یقطع البیاض ویصفى لحم العین وینقیه من کل عله باذن الله عزوجل».

«مردی به امام باقر (ع) شکایت کرد از سفیدی چشم، امام فرمودند مقداری توتیای هندی و اقلیما الذهب و سنگ سرمه اثمد خوب و هلیله زرد و نمک اندرانی، هر کدام را جدا گانه آسیاب کن آن هم با آب آسمان، تمام آن ها را جمع کن و دوباره آسیاب کن، با آن سرمه بکش، همانا سفیدی چشم را قطع می‌ کند و گوشت چشم را صاف می کند و از هر مشکل آن را پاک می‌ کند».

 

داروی شافیه:

در روایت آمده: «وإذا اتى علیه تسعه اشهر ینفع باذن الله من السدر یؤخذ بدهن بزر الفجل على الریق بالبلبله والحمى الباطنه واختلاط العقل یؤخذ منه مثل العدسه بخل وبیاض العین تشربه على الریق بای وجه شئت عند منامک».

«هرگاه نه ماهه شود برای بیماری هزیان‌ گویی مفید است، با روغن تخم ترب در ناشتا مصرف کن، برای حدیث نفس، گر گرفتگی، اختلاط عقل، به اندازه عدس و با سرکه مصرف شود و برای سفیدی چشم در ناشتا خورده شود به هر نحوی که می‌ خواهی و در موقع خواب».

این روایت نسخه دیگری دارد که می گوید: «به اندازه عدس با سرکه و سفیدی تخم مرغ» اگر نقل اول را قبول کنیم این دارو باید در ناشتا و موقع خواب برای سفیدی چشم استفاده شود و اندازه ذکر نشده البته با توجه به جمله قبلی شاید به اندازه عدس باشد، ولی اگر نقل دوم درست باشد این دارو برای سفیدی چشم نیست.

 

سوره فصلت:

در روایت آمده:

«من کتبها بماء المطر، ومحاها وسحق بمائها کحلا، واکتحل به، نفع من الرمد، والبیاض، وماء العین».

«کسی که این سوره را با آب باران بنویسد و سپس آن را پاک کند و با آب این سوره سرمه‌ ای را آسیاب کند و به چشم بکشد، برای بیماری ورم ملتحمه، سفیدی چشم و آب چشم مفید است».

 

سوره بینه:

در روایت آمده:

«تسلم الحامل إذا شربت من مائها، وتعلق على صاحب الیرقان، وعلى صاحب بیاض العین، بعد ان یشربا من مائها».

«زن باردار اگر از آب این سوره بخورد به سلامت فارغ می‌ شود، و به کسی که یرقان دارد آویخته شود، و برای کسی که سفیدی چشم دارد هم آب این سوره را بخورد و هم آن را همراه داشته باشد».

 

سرمه کشیدن با عناب:

ابو الحصین روایت می‌کند: «کانت عینی قد أبیضت ولم أکن أبصر بها شیئا، فرأیت علیا أمیر المؤمنین (ع) فی المنام، فقلت : یا سیدی عینی قد آلت إلى ما ترى، فقال : خذ العناب فدقه واکتحل به، فأخذته ودققته بنواه وکحلتها به فانجلت عن عینی الظلمه ونظرت أنا إلیها فإذا هی صحیحه».

«چشمم سفید شد و چیزی نمی‌ دیدم، حضرت علی (ع) را در خواب دیدم و عرض کردم آقای من این چشم را می‌ بینی به چه روز افتاده، امام فرمودند عناب را بگیر و آن را آسیاب کن و با آن سرمه بکش، من هم عناب گرفتم و با هسته خودش آسیاب کردم و سرمه هم کشیدم، تاری از چشمم بر طرف شد و به چشمم نگاه کردم  دیدم  که سفیدی ندارد و صحیح  و سالم است».

بنابر آنچه در روایات ذکر شده باید دفعات سرمه کشیدن جمعاً فرد باشد و باید سه یا پنج یا هفت مرتبه سرمه کشید و از چشم راست شروع کرد و به چشم راست هم ختم کرد.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-2.jpg

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *