درمان درد شقیقه – فروشگاه طب اسلامی

درمان درد شقیقه

درمان درد شقیقهReviewed by محمد هادی زاده on Aug 28Rating: 5.0درمان درد شقیقهدرمان بیماری شقیقه (سردرد) در طب اسلامی. آیت الله عباس تبریزیان.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%B4%D9%82%DB%8C%D9%82%D9%87.jpg

 

شقیقه نوعی سردرد است و تفاوت آن با میگرن این است که میگرن دردی در دو طرف سر است ولی شقیقه دردی در یک‌ نیمه سر است یا نیمه راست یا نیمه چپ.

خوردن پنج جرعه آب گرم قبل از ورود به حمام است:

در رساله ذهبیه آمده: «وإذا أردت دخول الحمام وأن لا تجد فی رأسک ما یؤذیک فابدأ قبل دخولک بخمس جرع من ماء فاتر، فإنک تسلم – إنشاء الله تعالى – من وجع الرأس والشقیقه».

«هرگاه خواستی به حمام وارد شوی و به مبتلا به سردرد نشوی، قبل از ورود به حمام پنج جرعه آب ولرم بخور، زیرا درمان خواهی شد از سردرد و شقیقه». با انجام این کار بدن از درون گرم می‌ شود و آماده ورود به حمام می‌ شود.

خوردن ماهی تازه:

در روایت آمده: «ومن خشی الشقیقه والشوصه فلا یؤخر أکل السمک الطری صیفا وشتاء».

«کسی که از شقیقه و شوصه (درد دنده‌ها) رنج می‌ برد، خوردن ماهی تازه را به تأخیر نیا ندازد چه در تابستان و چه در زمستان». شوصه با درد پهلو تفاوت دارد، شوصه دردی سطحی است و از درمان‌ های آن مالیدن داروی جامع با آب زعفران بر محل درد است.

شستن پا با آب سرد هنگام خروج از حمام:

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «اغسلوا أرجلکم بعد خروجکم من الحمام فإنه یذهب بالشقیقه وإذا خرجت فتعمم».

«زمانی که از حمام خارج می‌ شوی پاها را با آب بشوی». در حمام‌ های قدیم حوضی لز آب سرد نزدیک در بود که هنگام خروج پا را در آن می‌ شستند، البته در روایت دقیقاً به آب سرد اشاره نشده است.

درمان داروی شافیه:

در روایت آمده: «فإذا اتى علیه سته اشهر یؤخذ منه قدر عدسه یسعط به صاحب الشقیقه بالبنفسج فی الجانب الذی فیه العله وذلک على الریق من أول النهار».

«هرگاه این دارو شش‌ ماهه شد (شش ماه از دفن آن زیر جو، خاک یا خاکستر گذشت) به‌اندازه یک عدس بگیرد و کسی که شقیقه دارد با روغن بنفشه (حل کند) و در سوراخ بینی و در سمتی که سر درد می‌کند بریزد، در ناشتا و اول روز». هم روغن بنفشه و هم داروی شافیه درمان شقیقه هستند و این دارو اگر خوب درست‌ شده باشد درمان فوری و قطعی است.

 

حرز امام جواد (ع): حرز امام جواد (ع) خواصی دارد که یکی از آن‌ ها درمان شقیقه است.

 

یک‌ دانه و نصف نخود سفید:

در مکارم الاخلاق آمده: «برای شقیقه این آیه را بخوانید رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ، اگر درمان نشد یک‌ دانه و نصف نخود سفید را خوب آسیاب کنید و سه مرتبه سوره توحید بر آن بخوانید و به بیمار بدهید با آب بخورد». حمص در عربی یعنی نخود ولی در روایتی آمده که مراد از حمص همان عدس است ولی چون در این جا گفته سفید (حمص البیضا) بنا براین منظور همان نخود است زیرا نخود دو نوع سیاه و سفید دارد.

دعایی که مخصوص شقیقه:

در روایتی از کتاب طب الائمه آمده: «به امام باقر (ع) شکایت کردم از بیماری شقیقه که هفته‌ ای یک یا دو بار به آن مبتلا می‌ شدم، امام فرمودند دستت را بر آن‌طرف که درد می‌ کند قرار بده و بگو یا ظاهرا موجودا و یا باطنا غیر مفقود اردد على عبدک الضعیف ایادیک الجمیله عنده واذهب عنه ما به من اذى انک رحیم ودود قدیر، سه مرتبه بگو، انشا الله خوب می‌ شوی».

نهمین درمان دو آیه است:

امام رضا (ع) می‌ فرمایند: «بسم الله الرحمن الرحیم ، ﴿ربنا لا تزغ قلوبنا بعد إذ هدیتنا وهب لنا من لدنک رحمه إنک أنت الوهاب ، ربنا إنک جامع الناس لیوم لا ریب فیه إن الله لا یخلف المیعاد﴾، و این را بنویس اللهم إنک لست بإله استحدثناه ولا برب یبیده ذکره ولا معک شرکاء یقضون معک ولا کان قبلک إله ندعوه ونتعوذ به ونتضرع إلیه وندعک ولا أعانک على خلقنا من أحد فنشک فیک ، لا إله إلا أنت وحدک لا شریک لک ، عاف فلان بن فلانه وصل على محمد وأهل بیته.»

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-2.jpg

همچنین ببینید

درمان میگرن و سردرد در طب اسلامی

درمان میگرن و سردرد در طب اسلامیReviewed by محمد هادی زاده on Jul 27Rating: 5.0درمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *