سردی معده و درمان آن – فروشگاه طب اسلامی

سردی معده و درمان آن

سردی معده و درمان آنReviewed by محمد هادی زاده on Oct 27Rating: 5.0سردی معده و درمان آنسردی معده و درمان آن در طب اسلامی. آیت الله عباس تبریزیان.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%B3%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%86.jpg

 

گرمی معده برای هضم غذا و فعالیت معده لازم است و اگر معده به سردی و تنبلی بگراید این خود یک بیماری است.

پیامبر (ص) می‌ فرمایند: «اصل کل داء البروده. وقال: کل وانت تشتهی وامسک وانت تشتهی».

«ریشه هر بیماری سردی است، وقتی گرسنه شدی غذا بخور و قبل از آن که سیر شوی دست بکش».

سردی بدن معلول بلغم و سودا است و بلغم و سودا از ماندن تفاله و مدفوع در روده‌ ها به وجود می‌ آید. اگر معده سرد نباشد و خوب غذا را هضم کند، غذا در روده‌ ها نمی‌ ماند و زود از بدن خارج می‌ شود، به‌ عبارت‌ دیگر یبوست با سردی معده مرتبط است.

 

درمان:

اولین درمان سردی معده مرکب یک است:

در روایت درباره مرکب یک آمده: «لوجع المعده وبرودتها وضعفها … الشربه منه وزن مثقالین على الریق مره واحده، فإنه یسخن المعده، ویهضم الطعام».

«برای درد معده و سردی معده و ضعف معده … دو مثقال ناشتا یک‌ بار از آن بنوش، زیرا این معده را گرم می‌ کند و غذا را هضم می‌ کند».

علاوه بر این بیماری‌ ها که  در روایت آمده، مرکب یک درمان شاخص بیماری کبد و همچنین درمان تب و حالت تهوع است.

 

دومین درمان داروی جامع امام رضا (ع) است:

در روایت آمده: «شکوت الى أبى جعفر محمد بن علی بن موسى علیهم السلام برد المعده فی معدتی وخفقانا فی فؤادی فقال این أنت عن دواء أبى وهو الدواء الجامع حبه بماء کمون یطبخ فانه یعافى باذن تعالى».

«به امام جواد (ع) از سردی معده و تپش قلب شکایت کردم، امام فرمودند کجایید از داروی پدرم، داروی جامع، به اندازه یک دانه از آن را با آب زیره مصرف کن، به اذن خدای تعالی درمان می‌ شوی».

از این روایت و روایات دیگر استفاده می‌ شود که تپش قلب معلول سردی معده است.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-2.jpg

همچنین ببینید

زخم اثنی عشر و زخم معده

زخم اثنی عشر و زخم معدهReviewed by محمد هادیزاده on Sep 24Rating: 5.0زخم اثنی عشر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *