درمان‌ نفسی و روحی برای وسواس – فروشگاه طب اسلامی
خانه / بیماری ها / درمان بیماری ها / روحی روانی / درمان‌ نفسی و روحی برای وسواس

درمان‌ نفسی و روحی برای وسواس

درمان‌ نفسی و روحی برای وسواسReviewed by محمد هادی زاده on Aug 30Rating: 5.0درمان‌ نفسی و روحی برای وسواسدرمان نفسی و روحی برای وسواس در طب اسلامی. آیت الله عباس تبریزیان.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%E2%80%8C-%D9%86%D9%81%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B3.jpg

 

اولین درمان روحی و نفسی، مخالفت با شیطان است:

عبدالله بن سنان روایت می‌ کند: «ذکرت لأبی عبد الله علیه السلام رجلا " مبتلى بالوضوء والصلاه وقلت: هو رجل عاقل، فقال: أبو عبد الله وأی عقل له وهو یطیع الشیطان؟ فقلت له: وکیف یطیع الشیطان؟ فقال سله هذا الذی یأتیه من أی شئ هو؟ فإنه یقول لک من عمل الشیطان».

«به امام صادق (ع) عرض کردم از مردی که مبتلا به تکرار وضو و نماز است و گفتم این مرد عاقلی است، امام فرمودند: این چه عقلی است در حالی که از شیطان اطاعت می‌ کند، عرض کردم چگونه از شیطان اطاعت می‌ کند، امام فرمودند: از او بپرس چرا این قدر تکرار می‌ کنی و پاسخ خواهد داد که شیطان اجازه نمی‌ دهد نمازم را بخوانم».

امام باقر (ع) می‌ فرمایند: «إذا کثر علیک السهو فدعه فإنه یوشک أن یدعک، إنما هو من الشیطان».

«اگر سهو و شک در نماز زیاد شد آن را (شک و تردید) رها کن، این علتش شیطان است».

زراره و ابو بصیر روایت می‌ کنند: «قلنا له: الرجل یشک کثیرا فی صلاته حتى لا یدری کم صلى ولا ما بقی علیه؟ قال: یعید، قلنا له: فإنه یکثر علیه ذلک کلما عاد شک؟ قال: یمضی فی شکه ثم قال: لا تعودوا الخبیث من أنفسکم بنقض الصلاه فتطمعوه فإن الشیطان خبیث یعتاد لما عود فلیمض أحدکم فی الوهم ولا یکثرن نقض الصلاه فإنه إذا فعل ذلک مرات لم یعد إلیه الشک، قال زراره ثم قال: إنما یرید الخبیث أن یطاع فإذا عصی لم یعد إلى أحدکم».

«به امام عرض کردیم راجع به شخصی که در نماز زیاد شک می‌ کند تاجایی که نمی‌داند چقدر نماز خوانده و چقدر مانده، امام فرمودند ادامه بدهد، عرض کردیم این (شک) بیش از حد معمول زیاد می‌ شود، امام فرمودند ادامه بدهد و به شک اهمیت ندهد، سپس فرمودند این شیطان را عادت ندهید و قطع کردن نماز را به شیطان یاد ندهید، زیرا شیطان خبیث است، هرطور که او را عادت دهید، عادت می‌ کند، در همان حال شک ادامه دهد و نمازش را قطع نکند، اگر این کار را تکرار کرد دیگر شک به سویش بر نمی‌ گردد، هدف شیطان این است که از او اطاعت شود پس اگر از او نا فرمانی کردی به سوی شما بر نمی‌ گردد».

در روایت دیگری امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «ولا یغرنک تزیینه للطاعه فانه یفتح علیک تسعه وتسعین بابا من الخیر لیظفر بک عند تمام المائه فقابله بالخلاف والضد عن سبیله والمضاده باستهوائه».

«مغرورت نکند با زیبا کردن عبادت، نود و نه در خیر به رویت باز می‌ کند تا این که در مرتبه صدم تو را به گناه بی اندازد، همیشه با او مخالفت کن و از راهش خارج شو و به هر چیزی که تشویق می‌ کند آن را رها کن».

 

دومین درمان روحی یاد مرگ و آخرت است:

ابو بصیر روایت می‌ کند: «شکوت إلى أبی عبد الله (علیه السلام) الوسواس فقال: یا أبا محمد أذکر تقطع أوصالک فی قبرک ورجوع أحبابک عنک إذا دفنوک فی حفرتک وخروج بنات الماء من منخریک وأکل الدود لحمک فإن ذلک یسلی عنک ما أنت فیه قال أبو بصیر: فوالله ما ذکرته إلا سلى عنی ما أنا فیه من هم الدنیا».

«به امام صادق (ع) از وسواس شکایت کردم، امام فرمودند ای ابا محمد وقتی وسوسه به سراغت آمد به یاد بیاور روزی را که بدنت در قبر متلاشی شود، زمانی را که تو را در قبر رها می‌ کنند، و کرم‌های آبی و خونابه‌ ای که از بینی‌ ات خارج می‌ شود و کرم‌هایی که بدنت را می‌ خورند را به یاد بیاور، این سبب تسلی خاطر تو می‌ شود، ابو بصیر گفت به خدا سوگند که این را به یاد نیاوردم مگر این که از هم و غم دنیا تسلی یافتم».

امروزه بسیاری از افسردگی‌ها معلول نا رضایتی انسان از زندگی دنیا و ناراحتی از نرسیدن به خواسته‌ هایش است و یاد مرگ می‌ تواند باعث تسلی خاطرش شود.

 

سومین درمان روحی مراقبت زیاد است:

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «لا یتمکن الشیطان بالوسوسه من العبد إلا وقد اعرض عن ذکر الله تعالى واستهان وسکن الى نهیه ونسى اطلاعه على سره فالوسوسه ما تکون من خارج القلب باشاره معرفه العقل ومجاوره الطبع وأما إذا تمکن فی القلب فذلک غى وضلاله وکفر والله عز وجل دعا عباده بلطف دعوته وعرفهم عداوه ابلیس فقال تعالى: ﴿ان الشیطان لکم عدو فاتخذوه عدوا﴾ فکن معه کالقریب مع کلب الراعى یفزع الى صاحبه صرفه عنه کذلک إذا اتاک الشیطان موسوسا لیضلک عن سبیل الحق وینسیک ذکر الله تعالى فاستعذ منه بربک وبربه فانه یؤید الحق على الباطل وینصر المظلوم بقوله عز وجل: ﴿انه لیس له سلطان الذین آمنوا وعلى ربهم یتوکلون﴾ ولن یقدر على ومعرفه اتیانه ومذاهب وسوسته إلا بدوام المراقبه والاستقامه على بساط الخدمه وهیبه المطلع وکثره الذکر».

«شیطان موفق به وسوسه بنده‌ ای نمی‌ شود مگر این که آن بنده از یاد خدا غافل شود و مسائل را سبک بشمارد و مرتکب نواهی خدا شود و یادش برود که خدا از رازش با خبر است، وسوسه آن است که از خارج قلب است (توسط شیطان است) و با اشاره عقل باشد و مقتضای طبع هم باشد، اگر این وسوسه وارد قلب شود، این گمراهی است و کفر است، خداوند عز وجل بندگانش را با لطف دعوت کرد و آن ها را با دشمنی ابلیس آشنا کرد و فرمود شیطان برای شما دشمن است و او را دشمن بشمارید، با شیطان مانند آدم غریبه با سگ چوپان رفتار کن، اگر شیطان آمد که شما را وسوسه کند پناه ببر به پروردگار خودت و خودش، همانا خداوند حق را بر باطل تأیید می‌ کند و مظلوم را نصرت می‌ دهد، خداوند می‌ فرماید همانا او (شیطان) به کسانی که ایمان آورده‌ اند و به پروردگارشان توکل کرده‌ اند سلطه ندارد، شیطان از راه‌های مختلف وارد می‌ شود و انسان این راه‌ها را نمی‌ شناسد مگر اینکه دائم مراقب حال خود باشد در خدمت پایدار باشد و یاد هیبت مرگ و قیامت باشد و زیاد به یاد خدا باشد».

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-2.jpg

همچنین ببینید

درمان وسوسه در طب اسلامی

درمان وسوسه در طب اسلامیReviewed by محمد هادی زاده on Aug 25Rating: 5.0درمان وسوسه در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *