درمان خشک شدن دهان – فروشگاه طب اسلامی

درمان خشک شدن دهان

درمان خشک شدن دهانReviewed by محمد هادی زاده on Aug 24Rating: 5.0درمان خشک شدن دهاندرمان خشک شدن دهان در طب اسلامی. آیت الله عباس تبریزیان.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D8%B4%DA%A9-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86.jpg

 

اولین درمان:

احتمال دارد که این همان بیماری قند باشد، در روایت آمده: «اشتکى رجل من اخواننا الى أبى عبد الله علیه السلام کثره العطش ویبس الفم والریق فأمره ان یأخذ سقمونیا وقاقله وسنبله وشقاقل وعود البلسان وحب البلسان ونار مشک وسلیخه مقشره وعلک رومى وعاقر قرحا ودارصینی من کل واحد مثقالین یدق هذه الادویه کلها وتعجن بعد ما تنخل غیر السقمونیا فانه یدق على حده ولا ینخل ثم یخلط جمیعا ویاخذ خمسه وثمانین مثقالا فانیذ سجزى جید ویذاب فی الطبخین بنار لینه ویلت به الادویه ثم یعجن ذلک کله بعسل منزوع الرغوه ثم یرفع فی قاروره أو جره خضراء فان احتجت إلیه فخذ منه على الریق مثقالین بما شئت من الشراب أو عند منامک مثله».

«مردی از برادران مؤمن ما شکایت کرد به امام صادق (ع) از زیادی تشنگی و خشکی دهان و آب دهان و امام امر نمود این دارو را درست کند، سقمونیا هل و سنبل‌الطیب و شقاقل و شاخه درخت بلسان و دانه بلسان و نارمشک و سلیخه مقشره و مصطکی و عاقرقرحا و دار چین از هرکدام دو مثقال (نه گرم)، همه آسیاب شود و همه الک شود به‌ جز سقمونیا (سقمونیا فقط آسیاب شود و الک نشود) سپس همه باهم مخلوط شود و هشتاد و پنج مثقال شکر سجستان را در پاتیل قرار داده و با حرارت ملایم آن را آب کنند و این داروهای آماده‌ شده را با آن مخلوط کنند و به آن عسل کف گرفته‌ شده اضافه کنند و آن را در یک ظرف (بانکه) شیشه‌ ای یا کوزه سبز قرار دهند و هر وقت نیاز داشتی (زمان تشنگی و خشکی دهان) دو مثقال از آن ناشتا با هر نوشیدنی که خواستی بخور و اگر نیاز شدید داشتی موقع خواب هم بخور».

همان‌ طور که می‌ دانید بیماری قند تشنگی زیاد و خشکی دهان و تکرر ادرار می‌ آورد و از علل دیگر تشنگی، بیماری استسقا و علت دیگر اسهال است، بعید است که بیماری مورد بحث در این روایت اسهال باشد زیرا درمان اسهال ساده است از طرف دیگر در روایت گفته که دارو را در ظرف نگه‌ دار و به‌ وقت نیاز استفاده کن درحالی‌ که استسقا اگر درمان شود ادامه پیدا نمی‌ کند از این‌ رو به‌ احتمال‌ زیاد بیماری مورد بحث دیابت یا قند است.

 

دومین درمان:

درمان دیگری است که با واسطه از شیخ حسن علی نخودکی به ما رسیده و نمی‌ دانیم منشأ روایی دارد یا ندارد.

تخم شنبلیله و اسفرزه از هر کدام دو مثقال و تخم هویج و تخم ترب و سنبل‌ الطیب از هر کدام یک مثقال همه باید آسیاب شود به‌ جز اسفرزه زیرا سمی است و همه مخلوط شود و بعد از هر وعده‌ غذا یک قاشق مربا خوری مصرف شود.

مراد از هویج در این درمان هویج‌ فرنگی نیست بلکه همان زردک است.

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D8%AC%D9%85%D9%86-%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-2.jpg

همچنین ببینید

طرز تهیه پودر دهان و دندان

طرز تهیه پودر دهان و دندانReviewed by محمد هادی زاده on Aug 2Rating: 5.0طرز تهیه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *