درمان بیماری ها با صدقه دادن – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » متفرقه » طب اسلامی » مقالات طبی » درمان بیماری ها با صدقه دادن

درمان بیماری ها با صدقه دادن

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%B5%D8%AF%D9%82%D9%87-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%D9%86.jpg

 

درست است که در صدقه ریا یا منت نباید باشد اما روش هایی برای صدقه‌ درمانی وجود دارد که نشان می‌دهد با صدقه عام تفاوت دارد.

صدقه ای که برای درمان بیماری داده می‌ شود سه شرط دارد:

1- خود شخص باید با دست خودش صدقه بدهد.

2- صدقه باید غذا باشد.

3- باید از فقیر بخواهد برای او دعا کند.

کلینی از عبدالله بن سنان که از اصحاب اجماع است نقل می‌ کند:

«يُسْتَحَبُّ لِلْمَرِيضِ أَنْ يُعْطِيَ‌ السَّائِلَ‌ بِيَدِهِ‌ وَ يَأْمُرَ السَّائِلَ أَنْ يَدْعُوَ لَه‌».

«مستحب است برای بیمار که با دست خود به فقیر بدهد و به او امر کند که برای او دعا کند».

روایت دیگری می‌ فرماید:

«أَنَّ بَعْضَ أَهْلِ بَيْتِهِ ذَكَرَ لَهُ‌ أَمْرَ عَلِيلٍ‌ عِنْدَهُ فَقَالَ لَهُ ادْعُ بِمِكْتَلٍ‌ فَاجْعَلْ فِيهِ بُرَّاً وَ اجْعَلْهُ بَيْنَ يَدَيْهِ وَ مُرْ غِلْمَانَكَ إِذَا جَاءَ سَائِلٌ أَنْ يُدْخِلُوهُ إِلَيْهِ فَيُنَاوِلُ مِنْهُ بِيَدَيْهِ وَ يَأْمُرُهُ أَنْ يَدْعُوَ لَهُ فَقَالَ أَ فَلَا أُعْطِيَ دَرَاهِمَ وَ دَنَانِيرَ فَقَالَ اصْنَعْ مَا أَمَرْتُكَ فَكَذَلِكَ رُوِّينَا فَفَعَلَ فَرُزِقَ الْعَافِيَةَ».

«یکی از اهل بیت امام برای او حال یک بیمار را ذکر کرد امام فرمود یک ظرفی تهیه کن در آن گندم قرار بده و ظرف را روبروی آن بیمار قرار بده و به خادم ها امر کن که اگر فقیری بیاید او را به سمت بیمار بخوانند و آن بیمار از آن ظرف گندم با دست خود به آن فقیر بدهد و به او امر کند که برایش دعا کند. راوی می‌ گوید درهم و دینار ندهم؟ امام فرمود آنچه من گفتم انجام بده، برای ما به این شکل از پیامبر(ص) نقل شده است. این کار را انجام بدهد و عافیت روزی آن بیمار می‌ شود».

در روایت دیگری می‌ فرماید:

«إِذَا كَانَ عِنْدَكَ مَرِيضٌ قَدْ أَعْيَاكَ مَرَضُهُ فَخُذْ رَغِيفاً مِنْ خُبْزِكَ فَاجْعَلْهُ فِي مِنْدِيلٍ أَوْ خِرْقَةٍ نَظِيفَةٍ فَكُلَّمَا دَخَلَ سَائِلٌ فَلْيُعْطَ مِنْهُ كِسْرَةً وَ يُقَالُ لَهُ أُدْعُ لِفُلَانٍ فَإِنَّهُمْ‌ يُسْتَجَابُ لَهُمْ فِيكُمْ وَ لَا يُسْتَجَابُ لَهُمْ فِي أَنْفُسِهِم».

«اگر بیماری داشتی که مرض او خسته ات کرده است پس مقداری از نان خودت در یک پارچه تمیز بگذار و به هر فقیری که بر تو وارد می‌ شود از آن بده و به او بگو برای فلانی دعا بکن زیرا دعای آن ها در حق شما مستجاب است و در حق خودشان مستجاب نمی‌ شود».

خداوند می‌ خواهد با درمان ما یک نفر نیز سیر بشود. این مهر و مودت به ارمغان می‌ آورد.

این مطالب را نیز ببینید!

نان و ارزش آن در طب اسلامی

  نکات و توصیه ها: 1- بدن و برکات زمین قائم به نان است. 2- …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر