خون و حرام بودن خوردن آن – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » تغذیه و سلامت » حرام و حلال » خون و حرام بودن خوردن آن

خون و حرام بودن خوردن آن

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AE%D9%88%D9%86-%D9%88-%D8%AD%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A2%D9%86.jpg

 

در قرآن تصریح شده است که خوردن خون حرام است «حُرِّمَتْ عَلَيْكُمُ الْمَيْتَةُ وَالْدَّمُ». ما اعتقاد داریم که خداوند ت چیزی را حرام نمی کند، مگر این که ضرر و مفسده دارد و در روایت هم خواندیم.

روایت داریم که: «حرم الله تعالى الدم كتحريم الميتة لما فيه من فساد الابدان ولانه يورث الماء الاصفر يبخر الفم وينتن الريح ويسيئ الخلق ويورث القسوة للقلب وقلة الرأفة والرحمة لا يؤمن ان يقتل ولده ووالده وصاحبه».

«خداوند ت خوردن خون را حرام فرمود، مانند خوردن گوشت مردار، به خاطر این که بدن را خراب می کند و سبب آب زرد است (در امروزه منظور آب کبد است. که شکم را پر می کند و از مخرج آب ترشح می کند) و دهان را بدبو می کند و بدن را بد بو می کند و اخلاق را بد می کند و سبب قساوت قلب و کمی رحمت می شود تا این که ایمن نیست از این که فرزندش یا پدرش یا صاحبش را بکشد».

نکته:
فساد بدن ها « فساد الابدان » یعنی فساد اعضا و دستگاه های بدن. چون روایات مطلق است. و فساد، شامل همه اعضا است. در مرحله اول خون گردن و خون ریخته شده و در مراحل بعدی خون باقی مانده در حیوان قربانی را شامل می شود. هر چند از لحاظ حکم شرعی، حرمتی ندارد، ولی از لحاظ پزشکی بعید نیست ضرر داشته باشد. به همین جهت سفارش شده گوشت را بشویید. می فرماید: چون هر حیوانی با جنابت از بین می رود و خون حیوان جنب است و البته ممکن است جنابت تاثیر در خون بگذارد و خون باقی مانده هم باید، سعی شود شسته بشود. خیلی بیماری داریم که علتش شناخته شده نیست.

پس این همه تاکید در روایات و قرآن، بخاطر اثارش مثل آب زرد و قساوت قلب است.

در روایت دیگری می فرماید: «فلم حرم الدم المسفوح؟ قال: لأنه يورث القساوة و يسلب الفؤاد رحمته و يعفن البدن و يغير اللون، وأكثر ما يصيب الانسان الجذام يكون من أكل الدم».

«راوی می پرسد: چرا خون ریخته شده، حرام شده است. امام (ع) فرمودند: چون سبب قساوت قلب می شود وسبب بی رحمی انسان می شود و بدن را بد بو می کند و رنگ را دگرگون می کند و بیشترین مواردی که انسان مبتلا به جذام می شود، بخاطر خون است».

نکته: جذام، نمونه بیماری های ژنتیکی است. یعنی بیشترین علت مبتلا به بیماری های ژنتیکی، خون خون است. و عرض کردم که خون باقی مانده در حیوان ذبح شده و قربانی را شامل می شود و باعث آمدن آب زرد و بد بویی دهان می شود. شاید از این استفاده بشود که چرا در شرق زمین، رنگ مردم زرد است. شاید چون خون مصرف می کنند، چهره و بدنشان زرد باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

ارتباط خندیدن و گریه کردن با سلامتی

  امروزه معروف است که می‌گویند «بخند تا روان سالم داشته باشی». در عربی می‌گویند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر