کثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » متفرقه » طب اسلامی » مطالب مفید و توصیه ها » بهداشت » کثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامی

کثیفی‌ ها از نظر بهداشت اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%DA%A9%D8%AB%DB%8C%D9%81%DB%8C%E2%80%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B8%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

ادرار:

با توجه به روایات می‌ توان گفت که کثیف‌ ترین چیز ادرار است و ادرار هم مراتبی دارد و کثیف‌ ترین ادرار، ادرار انسان است و شاید ادرار کافر که خود او هم نجس است کثیف‌ تر باشد و یا ادرار حیواناتی مانند خوک و سگ که خود نجس هستند از ادرار انسان کثیف‌ تر باشد. هم چنین شاید بتوان از روایات استفاده کرد که منی از ادرار کثیف‌ تر است، البته این مباحث به‌ دقت بیشتر نیاز دارد. عرض شد که ادرار بچه شیر خوار پسر از نظر کثیفی در مرتبه پایینی است و ادرار بچه شیر خوار دختر کثیف‌ تر است.

امام علی (ع) می‌ فرمایند:

«لبن الجارية وبولها يغسل منه الثوب قبل أن تطعم لان لبنها يخرج من مثانة أمها ولبن الغلام لا يغسل منه الثوب ولا بوله قبل ان يطعم لان لبن الغلام يخرج من العضدين والمنكين».

«از شیر دختر و ادرار دختر، پیراهن باید شسته شود، حتی قبل از آن که غذا بخورد، زیرا شیر دختر از مثانه مادرش خارج می‌ شود ولی از شیر پسر و ادرار او لازم نیست که پیراهن شسته شود، قبل از این که غذا بخورد، زیرا شیر پسر از بازو و شانه مادر خارج می‌ شود».

در مرتبه چهارم ادرار حیوانات حرام‌ گوشت است مانند گربه و خرگوش و درنده‌ها، در روایت آمده:

«اغسل ثوبك من أبوال ما لا يؤكل لحمه».

«پیراهنت را بشوی از ادرار حیوانی که حلال‌ گوشت نیست».

 

ادرار پرندگان:

پرندگان نوعاً ادرار ندارند ولی خفاش ادرار دارد. از نظر اسلام هر چیزی که پرواز می‌ کند فضولات آن نجس نیست، البته در مورد خفاش بحث است، در روایت آمده:

«سألت أبا عبد الله عليه السلام عن بول الخشاشيف يصيب ثوبي فأطلبه ولا اجده ؟ قال: إغسل ثوبك».

«از امام صادق (ع) پرسیدم درباره ادرار خفاش که به پیراهنم اصابت می‌ کند و آن را نمی‌ یابم، امام فرمودند پیراهنت را بشوی».

دومین مورد مدفوع است، بعد از ادرار مدفوع کثیف‌ ترین چیز است و تقریباً دو مرتبه دارد یکی مدفوع ماکول الحم که کثیف هست ولی نجس نیست و مدفوع غیر ماکول الحم (شامل انسان) که هم کثیف است و هم نجس.Tدر روایت آمده:

«عبد العظيم بن عبد الله الحسنى قال كتبت إلى أبى جعفر محمد بن علي بن موسى (ع) اسأله عن علة الغائط ونتنه قال ان الله عز وجل خلق آدم (ع) وكان جسده طيبا وبقى أربعين سنة ملقى تمر به الملائكة فتقول لامر ما خلقت وكان ابليس يدخل من فيه ويخرج من دبره فلذلك صارما في آدم منتنا خبيثا غير طيب».

«عبدالعظیم حسنی به امام جواد (ع) نامه نوشت و از علت مدفوع بدبویی آن پرسید، امام  پاسخ داد خداوند حضرت آدم (ع) را خلق کرد و جسم او طیب‌ و طاهر بود و چهل سال بر زمین بهشت بود و ملائکه از کنارش رد می‌ شدند و می‌ گفتند در خلقت این انسان حکمتی وجود دارد، ابلیس هم از دهان آدم وارد و از مقعد او خارج می‌ شد، به این جهت درون انسان بدبو شده و پاکیزه نیست».

در روایت آمده: «قليل البول والغائط والجنابة وكثيرها سواء، لا بد من غسله».

«مقدار کم مدفوع و ادرار و منی و مقدار زیاد آن هر دو یکی است و باید شسته شود».

 

مدفوع حیوان حلال‌ گوشت:

در روایت آمده: «وسألته عن الثوب يوضع في مربط الدابة ، على بولها وروثها ، قال : إن علق به شيء فليغسله وإن اصابه شيء من الروث والصفوة التي تكون معه فلا تغسله من صفرة».

«علی بن جعفر از برادرش امام موسی کاظم (ع) می‌ پرسد درباره پیراهنی که در آغل چهار پا قرار داده می‌ شود و روی ادرار و مدفوع آن‌ها، امام فرمودند اگر چیزی (از مدفوع) به پیراهن بچسبد آن را بشوی و اگر چیزی به آن اصابت کرد (صرفاً رنگ گرفت) شستن لازم نیست».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر