انواع بیماری ها و تقسیم آن ها – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » متفرقه » طب اسلامی » مطالب مفید و توصیه ها » انواع بیماری ها و تقسیم آن ها

انواع بیماری ها و تقسیم آن ها

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%AA%D9%82%D8%B3%DB%8C%D9%85-%D8%A2%D9%86-%D9%87%D8%A7.jpg

 

تقسیم اول:

بیماری تقسیم به بیماری های کودکان و بزرگسالان تقسیم می شود. قند و فشار خون برای بزرگسالان است، البته امروزه همه چیز بهم خورده است و برخی بیماری ها مختص کودکان است، مانند سرما خوردگی. روایتی هم برای این تقسیم داریم که امام صادق (ع) می فرماید: «هل كان عيسى يصيبه ما يصيب ولد آدم؟ قال : نعم، ولقد كان يصيبه وجع الكبار في صغره، ويصيبه وجع الصغار في كبره، ويصيبه المرض، و كان إذا مسه وجع الخاصرة في صغره و هو من علل الكبار قال لامه: ابغي لي عسلا و شونيزا و زيتا فتعجني به ثم ايتني به، فأتته به فكرهه فتقول : لم تكرهه وقد طلبته؟ فيقول هاتيه، نعتته لك بعلم النبوة وأكرهته لجزع الصبا، ويشم الدواء ثم يشربه بعد ذلك».

«‌آیا حضرت عیسی هم مانند فرزندان آدم بیمار می شد؟ فرمودند:‌بله، در کودکی مبتلا به بیماری بزرگسالان و در بزرگسالی مبتلا به بیماری کودکان می شد. بیمار می شد و وقتی مبتلا به پهلو درد می شد در کودکی و در حالی که بیماری بزرگسالان است. به مادرش می فرمود: برای من عسل وسیاه دانه و روغن زیتون پیدا کن و سپس برایم بیاور. مادرش همین کار را کرد، بدش آمد. عرض کرد: خودت خواستی، چرا نمی خوری؟ فرمود: دارو را بیاور. با علم نبوت این دارو را ذکر کردم. و اگر بدم می آید بخاطر کودکی من است. اگر دارو برای شما بیان کردم به خاطر علم پیامبری است. اول داور را بو می کرد و می خورد».

 

تقسیم دوم:

بیماری داریم که علتش درون بدن است، مربوط به معده و کلیه و این هاست. و بیماری که مربوط به خارج بدن است. روایت داریم که: «كل داء من التخمة ما خلا الحمى فإنها ترد ورودا».

«همه ی بیماری ها از درون است بجز تب، که از بیرون وارد می شود».

و در روایت دیگر: «ما من داء إلا و هو سارع إلى الجسد ينتظر متى يؤمر به فيأخذه».

«نیست بیماری ای، مگر این که به سمت بدن سرعت می گیرد، منتظر می شود تا امر شود و مردم را درگیر کند». هفتاد نوع بیماری داریم که همراه با تب است که از بیرون وارد می شود.

 

تقسیم سوم:

اختصاص به طب اسلامی دارد، که امراض را به مفید و غیر مفید تقسیم می کند. بیماری هایی هست که برای بدن مفید و نافع است و معالجه آنها جایز نیست. بلکه در واقع خود این بیماری، درمان است. درمان بیماری های سخت تری است. یک سری بیماری ها، درمانش ضرر دارد. اشاره به بیماری های مفیدی می کنیم.

این مطالب را نیز ببینید!

ارتباط خندیدن و گریه کردن با سلامتی

  امروزه معروف است که می‌گویند «بخند تا روان سالم داشته باشی». در عربی می‌گویند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر