درمان خونریزی زخم در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » عمومی » درمان خونریزی زخم در طب اسلامی

درمان خونریزی زخم در طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D9%86%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

در روایت آمده: «سهل بن سعد سؤال کرد زخم پیامبر (ص) چگونه درمان شد، پاسخ دادند: صورت ایشان زخمی شد و دندان‌ هایشان شکست و کلاه‌ خود شان تکه‌ تکه شد و حضرت زهرا (س) خون را می‌شستند و حضرت علی (ع) آب می‌ ریختند، وقتی حضرت زهرا (س) دیدند که خون قطع نمی‌ شود، قطعه‌ ای حصیر را برداشت و آن را سوزاندند و خاکستر آن را بر زخم چسباند و خونریزی قطع شد به وسیله خاکستر حصیر(حصیری که از نی درست شده) پس یکی از راه‌ هایی قطع خونریزی استفاده از خاکستر نی است.

 

درمان خون‌ ریزی به وسیله دعا و رقیه:

در روایت آمده: زمانی که بخواهید برای زخم دعایی بخوانی، دست را بر موضع زخم بگذار و سه مرتبه بگو: «بِسْمِ اللَّهِ أَرْقِيكَ بِسْمِ اللَّهِ الْأَكْبَرِ مِنَ الْحَدِّ وَ الْحَدِيدِ وَ الْحَجَرِ الْمَلْبُودِ وَ النَّابِ الْأَسْمَرِ وَ الْعِرْقِ فَلَا يَنْعَرُ وَ الْعَيْنِ فَلَا تَسْهَرُ».

 

داغ کردن:

در زمان پیامبر (ص) اتفاق افتاده که زخم شخصی را داغ می‌ کردند و پیامبر (ص) نیز حضور داشتند ولی بعداً پیامبر (ص) از این کار بسیار نهی کرده‌ اند مخصوصاً اگر چهره انسان را خراب کند، پس می‌توان گفت که داغ کردن به عنوان آخرین راه و زمانی مجاز است که چاره دیگری نیست. داغ کردن به دو صورت انجام می‌ شود، یکی این که روغن زیتون داغ در زخم می‌ ریزند و خونریزی بند می‌آید و راه دیگر اینکه میله آهنی را داغ می‌کنند و بر زخم می‌ گذارند.

 

پانسمان کردن:

در روایت از امام باقر (ع) آمده: «تأخذ قيرا طريا ومثله شحم معز طري ثم تأخذ خرقة جديدة وبستوقة جديدة فتطلى ظاهرها بالقير ثم تضعها على قطع لبن وتجعل تحتها نارا لينة ما بين الاولى الى العصر، ثم تأخذ كتابا باليا فتضعه على يدك وتطلى القير عليه وتطليه على الجرح ولو كان الجرح له قعر كبير فافتل الكتان وصب القير في الجرح صبا ثم دس فيه الفتيلة».

«قیر تازه بگیرید و هم اندازه آن پیه بز تازه، سپس پارچه‌ ای نو بگیرید و یک کوزه نو بگیرید و ظاهر این کوزه را با قیر بمالید، سپس آن را روی یک آجر (قطع گل) قرار دهید و زیر آن آتشی ملایم بگذارید، ما بین زمان نماز ظهر تا نماز عصر، سپس یک پارچه کتان کهنه بگیرید و روی دست خود قرار دهید و قیر را روی آن بمالید، که این پارچه را با قیر روی زخم قرار دهید و اگر زخم عمیق است کتان را رشته رشته کنید و قیر را داخل زخم بریزید و این رشته‌ها را داخل زخم قراربدهید.» البته در این روایت اشاره به قیر طبیعی دارد که خود به خود از زمین خارج می‌شود.

از بین بردن اثر زخم:

در روایت آمده: بعد از آن که زخم پیامبر (ص) جوش خورد و اثر زخم ماند، پیامبر (ص) استخوانی کهنه برداشتند و مرتب روی زخم را می‌ مالیدند تا اثر زخم از بین برود.
در روایتی دیگر آمده: «یکی از اصحاب پیامبر (ص) زخمی شدند و پیامبر (ص) اشاره کردند که استخوانی را آسیاب کنند پودر آن را روی زخم بپاشند». پس معلوم می‌ شود که علاوه بر از بین بردن اثر زخم برای درمان زخم نیز می‌ توان از این راه استفاده کرد.

شستن زخم:
بنابر آنچه که در روایات آمده شستن زخم اشکال ندارد ولی وقتی زخم را پانسمان کردیم نباید آن را باز کنیم و بشوییم، در روایتی از امام رضا (ع) درباره کسی که زخم و شکستگی دارد، آمده: «ولا ينزع الجبائر ولا يعبث بجراحته».

«پانسمانش را باز نکند»

در روایت دیگری آمده: شخصی جنب شد در حالی که زخمی بود و به او گفتند که غسل کند آن شخص غسل کرد و مرد و پیامبر (ص) فرمودند: او را کشتند و خدا آن‌ها را بکشد، درمان جهل سؤال است».

این مطالب را نیز ببینید!

درمان سستی و لاغری بدن

  گوشت: پیامبر (ص) می‌ فرمایند: «اللحم سيد الطعام في الدنيا والآخرة». «گوشت سید غذاها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر