درمان بی خوابی در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » عمومی » درمان بی خوابی در طب اسلامی

درمان بی خوابی در طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

کسانی که غلبه خون دارند میل به خواب زیاد دارد و معمولاً خواب‌ آلود هستند و کسانی که کم‌ خون هستند و یا غلبه صفرا دارند اول شب نمی‌ توانند بخوابند ولی صبح به راحتی می‌ خوابند.

– علاج این است که کم خونی خود را بر طرف کنند که از داروی امام ‌رضا (ع) یا مرکب شش و خوردنی‌ های خون‌ ساز مانند تره می‌ توان استفاده کرد.

– کسانی که صفرا دارند باید از صفرا برها استفاده کنند، ترکیبی داریم به نام صفرا بر و از جمله چیزهایی که صفرا را از بین می‌ برند آلو مخصوصاً آلوی تازه، تخم خرفه و مرکب یک.

 

علل دیگر بی خوابی:

– تشویش فکری و نگرانی.

– گرسنگی.

– سرما و برهنگی.

– بیماری و مشکل چشم.

– تشنگی و کم آب. در روایتی آمده: «زیاد خوابیدن از زیاد نوشیدن است، و زیاد نوشیدن است از زیاد خوردن است».

 

درمان بی‌خوابی به وسیله دعا:

در طب امروزی برای درمان بی‌ خوابی از قرص‌ های خواب‌ آور استفاده می‌ شود، که بعد از مدتی خاصیت خود را از دست می‌ دهد و باعث سستی بدن نیز می‌ شود.

بهترین درمان دعا است. یکی از دعا های معروف، دعای حضرت زهرا (س) است که پیامبر (ص) به ایشان آموختند، در روایت آمده: حضرت زهرا (س) از بی‌ خوابی به پیامبر (ص) شکایت کردند و پیامبر (ص) فرمودند:

ای دخترم این را بگو: «يَا مُشْبِعَ الْبُطُونِ الْجَائِعَةِ وَ يَا كَاسِيَ الْجُنُوبِ الْعَارِيَةِ وَ يَا مُسَكِّنَ الْعُرُوقِ الضَّارِبَةِ وَ يَا مُنَوِّمَ الْعُيُونِ السَّاهِرَةِ سَكِّنْ عُرُوقِيَ الضَّارِبَةَ وَ أَدْنِ لِعَيْنِي نَوْماً عَاجِلًا».

«ای سیر کننده شکم‌ های گرسنه، ای پوشاننده‌ تن‌ های برهنه، ای تسکین دهنده رگ‌ های زننده، ای خواب کننده چشمان بی‌ خواب، رگ‌ های زننده‌ ام را تسکین بده و به چشمانم اجازه بده زود بخوابد.»

درمان بی‌ خوابی به وسیله خوراک:

برگ چغندر: برگ چغندر از درمان‌ های عمومی است و مردم از این غافل و به جایش از اسفناج استفاده می‌ کنند که نسبت به برگ چغندر بی‌ خاصیت است، از خواص برگ چغندر این است که برای شخص بیمار بسیار مفید است و باعث خواب آرام می‌ شود، البته برگ چغندر است که توصیه شده و خود چغندر نهی شده است.

امام رضا (ع) می‌فرمایند: «أطعموا مرضاكم السلق يعني ورقه فإن فيه شفاء ولا داء معه ولا غائلة له ويهدئ نوم المريض واجتنبوا أصله فإنه يهيج السوداء».

«به بیماران خود برگ چغندر بدهید، زیرا در برگ چغندر شفا است، و بیماری همراه ندارد، و هیچ مشکلی در برگ چغندر نیست، خواب بیمار را آرام می‌کند، ولی ریشه چغندر و نباید بخورید همانا بیماری را تحریک می‌کند».

بنابراین شکری که در بازار رایج است و از ریشه چغندر قند تهیه می‌ شود، مضر و به وجود آورنده بیماری می‌ باشد و آن شکری که در روایات توصیه شده و درمان است از نی شکر تهیه می‌ شود و مواد شیمیایی در آن نیست.

کاهو: هم برگ کاهو و هم تخم کاهو مفید و موثر هستند.

پیامبر (ص) درباره کاهو می‌ فرمایند: «كل الخس، فإنه يورث النعاس ويهضم الطعام».

«سبب خواب‌ آلودگی و زیادی خواب است و غذا را هضم می‌کند».

بنابراین می‌ توان ترکیبی از برگ کاهو و تخم کاهو و برگ چغندر درست کرد که درمان بی‌ خوابی باشد البته درمان اصلی همان قرص خون (مرکب شش) است.

این مطالب را نیز ببینید!

درمان سستی و لاغری بدن

  گوشت: پیامبر (ص) می‌ فرمایند: «اللحم سيد الطعام في الدنيا والآخرة». «گوشت سید غذاها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر