انواع سرمه در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » دارو ها » معرفی داروها » انواع سرمه در طب اسلامی

انواع سرمه در طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

سرمه حضض یا دیو خار یا پیل زهره:

در روایت آمده:

«سألته عن الكحل للمحرم قال: أما بالسواد فلا ولكن بالصبر والحضض».

«از امام صادق (ع) درباره سرمه برای شخص محرم پرسیدم، امام فرمودند با سرمه اثمد نمی‌ شود سرمه بکشد (زیرا زینت محسوب می‌ شود و زینت برای محرم جایز نیست)، ولی با صبر و حضض می‌ شود».

پس در درجه اول اثمد و اگر نه به عنوان جایگزین می‌ توان از این سرمه استفاده کرد. با توجه به مجموع روایات معلوم می‌ شود که صبر زرد و نیز چیزهای تلخ مانند مر و کافور و هزز برای چشم مفید است.

سرمه‌ ای که در آن مشک و زعفران و ورس وجود دارد:

امام صادق (ع) می‌ فرمایند:

«لا بأس للمحرم أن يكتحل بكحل ليس فيه مسك ولا كافور إذا اشتكى عينيه، وتكتحل المرأة المحرمة بالكحل كله إلا كحلا أسود لزينة».

«اشکالی ندارد محرم سرمه بکشد، با سرمه‌ ای که در آن نه مشک باشد و نه کافور، در صورتی که چشمانش بیمار شود، و زن محرمه با همه سرمه‌ ها سرمه بکشد مگر سرمه مشکی برای زینت». این روایت دال بر این است که مشک و کافور از سرمه‌ های دارویی هستند.
امام باقر (ع) می‌ فرمایند: «يكتحل المحرم عينيه إن شاء بصبر ليس فيه زعفران ولا ورس».

«محرم می‌ تواند سرمه بکشد با صبر که نه زعفران در آن باشد و نه ورس». زیرا این دو رنگ دارند و زینت محسوب می‌ شود. از این روایت استفاده می‌ شود که این سرمه‌ ها مرسوم و مفید بوده، ورس گیاهی شبیه به زعفران است که رنگی شبیه به زعفران دارد.

سرمه هلیله زرد و فلفل:

امام حسین (ع) می‌ فرمایند: «لو علم الناس ما في الهليلج الاصفر لاشتروها بوزنها ذهبا وقال لرجل من اصحابه خذ هليلجة صفراء وسبع حبات فلفل واسحقها وانخلها واكتحل بها».

«اگر مردم بدانند که هلیله زرد چه خصوصیتی دارد، معادل وزن آن طلا می‌ دادند و امام حسین (ع) به یکی از اصحابش فرمودند یک هلیله زرد و هفت دانه فلفل سیاه را آسیاب و الک کن و با آن سرمه بکش». از آنجا که این سرمه تند است و ایجاد سوزش می‌ کند معلوم می‌ شود که اثر دارویی دارد و زینت نیست.

در روایتی آمده: «من اكتحل بميل من مسكر كحله الله عز وجل بميل من نار.»

«کسی که سرمه بکشد با یک میل مسکر (سرمه‌ ای که در آن خمر یا الکل باشد)، میلی که در چشم می‌ کشد از آتش جهنم است». پس نمی‌ توان از بسیاری از قطره‌ های شیمیایی که الکل دارند و امروزه موجود است استفاده کرد.

در روایتی دیگر آمده: «وسألته عن الكحل يصلح أن يعجن بالنبيذ؟ قال : لا».

«سؤال کردم از امام کاظم (ع) درباره سرمه‌ ای که با نبیذ (مشروب) اجین می‌ شود، این کار درست است؟ امام فرمودند نه، این کار درست نیست». خوردن خمر حرام است و شاید کشیدن به چشم حرام نباشد پس منظور ضرر داشتن آن از نظر طبی است. البته شاید چون ممکن است از راه چشم به حلق راه پیدا کند، سرمه کشیدن با آن نیز حرام باشد.

سرمه اثمد:

سرمه اثمد معمولاً از مکه تهیه می‌ شود و وقتی می‌ خواهند معرفی کنند می‌ گویند سرمه اصفهان و در تحقیقات معلوم شد که در هندوستان جایی به نام اصفهان وجود دارد که منظور همان جا است، البته در کوه‌ های کرمانشاه و ایلام این سنگ یافت می‌ شود، هم چنین باید چهل روز این سنگ را در آب خیس بدهند و هر سه یا چهار روز آب آن را عوض کنند سپس خشک و آسیاب کنند و الک کنند. در روایات تأکید بسیار به سرمه اثمد شده است. در روایت آمده که پیامبر (ص) با سرمه اثمد سرمه می‌ کشیدند زمانی که به رخت خواب می‌ رفتند و به تعداد فرد سرمه می‌ کشیدند، و به این کار امر می‌ نمودند و می‌ فرمودند:

«من خير اكحالكم الاثمد يجلوا البصر وينبت الشعر».

«بهترین سرمه‌های شما اثمد است، بینایی را تقویت می‌کند، مو را می‌رویاند».

امام باقر (ع) می‌ فرمایند: «الاكتحال بالإثمد يطيب النكهة ويشد أشفار العين».

«سرمه کشیدن با اثمد بدن را خوش‌ بو می‌ کند، و مژه‌ ها را تقویت می‌ کند».

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «الإثمد يجلو البصر، وينبت الشعر، ويذهب بالدمعة».

«سرمه اثمد بینایی را تقویت می‌ کند، و سبب رویش مو می‌ شود، و اشک (اشک زائد) را قطع می‌ کند».

این مطالب را نیز ببینید!

داروی تقویت عصب

  یکی از داروهای بسیار مهم داروی تقویت کننده عصب است. این دارو در حقیقت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر