طرز تهیه روغن دنبه – فروشگاه طب اسلامی

طرز تهیه روغن دنبه

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%B7%D8%B1%D8%B2-%D8%AA%D9%87%DB%8C%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D9%87.jpg

 

روش اول:

– جهت تهيه روغن دنبه باید اول دنبه را ریز ریز کنید و شب تا صبح آن را در آب نمک دریای رقیق بگذارید و صبح آن را آبکش کرده و در ظرفی بریزید و داخل آن، بسته به حجمش یک تا دو لیوان آب بریزید و روی اجاق گاز قرار داده و شعله را خیلی کم کنید تا به صورت سوزنی و آهسته داغ بشود.

– برای گرفتن بوی دنبه، می توانید از مواد خوش بو هم چون هل، دارچین، گلاب یا پوست پرتقال و امثال آن استفاده کنید، سپس بعد از آماده شدن آن را از صافی رد کنید تا شفاف بشود.

– البته بهترین روش بوگیری دنبه این هست که پس از بیرون آوردن از آب نمک دریا، اضافه آب را دور ریخته و دنبه را با شیر محلی گاو بگذارید به تدریج بجوشد و چند عدد هل اضافه کرده و برای اینکه رنگ طلایی بگیره زرد چوبه بریزید.

روش دوم:

– 4 کیلو دنبه، یک لیوان سرکه، 2 لیوان ماست، 2 عدد پیاز و عدد هل تازه به صورت چرخ شده، با حرارت ملایم، بعد از شش ساعت روغن می اندازد.


روش سوم:

– برای از بردن بوی دنبه، زمانی که دنبه روی آتش هست به ازاء هر سه کیلو دنبه یک لیتر شیر اضافه کنید. دقت کنید برای شلعه ور نشدن ظرف، دنبه را از روی آتش بردارید. سپس آنقدر حرارت دهید تا حجم شیر افزوده شده از بین برود. محصول بدست آمده مایعی زرد رنگ می شود که بوی بد هم ندارد.
یعنی  اولا: روغن شما مایع است و جامد نیست.

دوما: بوی نامطبوع ندارد.


روش چهارم:

– دنبه که کمی به روغن آمد، ابتدا به ازای هر 4 کیلو دنبه، چهار لیوان سرکه بریزید. کمی که گذشت سه لیوان ماست بریزید. دو عدد سیب و دو عدد پیاز و یک لیوان گلاب را هم ده دقیقه آخر اضافه کنید. روغن شما بو و طعم دلپذیری می گیرد.


– روغن دنبه مایع هست مثل روغن کوهان شتر ولی روغن پیه یا چربی گوشت جامده. می توانید یک قاشق ماست هم بهش بزنید همان کار را می کند. اگر می خواهید نیمه جامد باشد، کمی پیه هم با دنبه سرخ کنید.
سرکه هم می شود ریخت. هم باعث می شود روغن ماندگاری اش بالا برود هم رنگ شفافی داشته باشد.

– به طور کلی در روغن دنبه مواد متنوعی می توان ریخت از میوه و ماست و آرد و به و پیاز و شیر گرفته تا سرکه و زعفران.

– برای خورش ها در روغن دنبه، علاوه بر زرد چوبه، دارچین و زنجبیل تازه رنده شده و کمی نمک یا میخک، زیره، یک حبه سیر رنده شده، گلپر می توان ریخت.  

– روغنی که برای خورش درست می کنیم نیمه جامد هست و ادویه دار و روغنی که برای پخت برنج درست می کنیم مایع و بدون ادویه.


توجه:

– تفاله باقی مانده از تهیه دنبه اگر سوخته و سیاه نشده باشد، خوردنش اشکالی ندارد ولی مواد  سوخته را اصلاً نباید خورد چرا که تولید خلط بد می کند.

– روغن دنبه برای افراد مسن و افرادی که مشکل قلبی دارند خیلی توصیه نمی شود، بهتر است روغن کنجد و زیتون مصرف کنند.

استفاده های دارویی از روغن دنبه:

– برای لاغر شدن و تناسب اندام.
– مفید برای درمان افسردگی.
– مفید برای شادابی پوست.
– مخلوط دنبه با خرما برای رفع کمر درد های سیاتیکی رفع درد مفاصل.
به اندازه کف دست دنبه گوسفند را به ضخامت ۱ سانتی متر بریده و خمیر حاصل از مخلوط کردن ۱۰ خرمای رطب بدون هسته و یک قاشق مربا خوری زنجبیل ساییده را روی آن پهن کنید، گودی کمر را تمییز کرده و پس از خشک شدن، ضماد را روی آن گذاشته (طرف خرمای آن به کمر بچسبد) و یک کیسه فریزر روی آن قرار داده و با شال ببندید.

این مطالب را نیز ببینید!

دمنوش گل سرخ و خواص آن

  ? هر كس ميخواهد بوي پيامبر (صلی الله عليه واله) را استشمام كند، گل …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر