فواید مصرف عدس در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » تغذیه و سلامت » خواص و مضرات خوراکی ها » فواید مصرف عدس در طب اسلامی

فواید مصرف عدس در طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D9%81%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%B9%D8%AF%D8%B3-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

اگر کسی در سن قاعدگی باشد و بعد از قاعدگی از خون پاک نشود یا خونریزی زیاد قاعدگی و یا لکه بینی های مکرر داشته باشد باید از سویق عدس مخصوصا در صبح ناشتا به اندازه ی گودی کف دست استفاده کند.

ضماد آرد عدس با عسل برای زخم هایی که گود شده است مفید می باشد البته به شرط این که از نوع قانقاریا نباشد. ضماد آن با فلفل برای تحلیل ورم ها مفید است به شرط این که فرد مبتلا به حساسیت و آلرژی پوستی نباشد و الا فلفل موجب کهیر می شود. پماد گیاهی کپکس به همین منظور درست شده است که البته همان گونه که گفتیم فرد نباید حساسیت پوست داشته باشد.
دم کرده و پخته ی عدس با پوست برای تب آبله مفید است. مثلا اگر فرد آبله مرغان دارد می تواند از آن استفاده کند البته به شرط اینکه فرد، یبوست یا بواسیر نداشته باشد. اگر با سرکه یا آب غوره مخلوط شود در صورتی باید مصرف شود که فرد ریفلاکس و برگشت اسید معده و سرسوزه ی معده نداشته باشد. آب غوره نیز باید نجوشیده، بی نمک باشد و در آفتاب نباشد. چنین آب غوره ای هم برای تقویت اعصاب و قلب و تقویت درمان دردهای استخوانی مغز قلم مخصوصا ساق پا بسیار مفید است. البته باید دقت داشت که یکی از علل رماتیسم مفصلی و رماتیسم قلبی قورت دادن عفونت های گلو است.

اگر بیمار، بیماری ژنتیکی همولیتیک دارد مثلا فرد بیماری کم خونی یا فاریسم دارد او حتی نباید باقلا نباید پاک چه رسد به اینکه پزشک برای او ضماد باقلا برای چاله های پوستی او تجویز کند در اینجا باید چاله های پوستی را با ضماد عدس مداوا کرد. این مثال را برای آن زدیم که به صرف وجود یک بیماری در فرد باید بیماری های زمینه ای، وراثتی و ژنتیکی دیگر در فرد بررسی شود.

آش عدس با روغن بادام برای دوران نقاهت بعد از تب و برای این که تب عود نکند مفید است البته به این شرط که چربی ها مضر خون و آنزیم های طبیعی در فرد بالا نباشد زیرا روغن بادام از نوع چربی های اشباع است و این نوع چربی ها حتی در افراد سالم در 24 ساعت چهار الی پنج گرم بیشتر نباید مصرف شود. این مانند روغن نارگیل است که آن هم چربی اشباع می باشد. کسی که چربی و آنزیم کبدی اش بالا است به جای آن از روغن زیتون خوراکی باید استفاده کند. کاهو بدون سس همراه ناهار و شام و سیب درختی بعد از هر وعده غذا موجب تصفیه شدن خون شده و هم یک نوع آنتی بیوتیک طبیعی است و برای دوران نقاهت مفید بوده و موجب می شود که تب عود نکند. تب انواع مختلف دارد و بر اثر عوامل مختلف ایجاد می شود مثلا تب گاه ناشی از سرما خوردگی است و گاه ناشی از آنفولانزا و گاه ناشی از عفونت است که در این صورت با لرز همراه است و گاه ناشی از کم خونی است و موارد بسیار دیگر.

ضماد آرد عدس با سفیده ی تخم مرغ برای شقاق پا و با سرکه برای شقاق عارض شده از سرما و ورم های سفت و برای نقرس مفید است.
عدس نفاخ و دیر هضم است و اسراف در مصرف آن تولید خون سوداوی می کند. عدس قابض و غلیظ کننده ی خون است. پسته ی درختی نیز قابض و غلیظ کننده ی خون است. در دوران قاعدگی و حاملگی و شیردهی، خانم ها از آنجا که غالبا یبوست دارند نباید از عدس استفاده کنند بلکه باید از عناب با عسل استفاده کنند که هم خون ساز است و هم ملین. در موقع حاملگی نباید در مصرف عناب زیاده روی کرد زیرا شاید زمینه سازی برای سقط جنین فراهم شود.

این مطالب را نیز ببینید!

خواص گوشت گنجشک

  به نام خداوند شافی و معافی خداوند هرچه خلق کرده بی حکمت نیست و …

یک دیدگاه

  1. دانلود فیلم

    سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون
    ادامه بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر