فوائد عسل طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی

فوائد عسل طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D9%81%D9%88%D8%A7%D8%A6%D8%AF-%D8%B9%D8%B3%D9%84-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

عسل یک مایع لزجی است که رنگ آن ها زرد می باشد و نوع مرغوب آن آنی است که سیلان و جریان داشته باشد و سوزندگی و فشار اضافی بر حلق و زبان نداشته باشد و بوی خاصی دارد هر چند سنگین است. مزه ی عسل طبیعی شیرین است و وزن نوعی آن یک و سی و چهار صدم است و شیرینی عسل از حیث  گلوکز و ساکاروز و فرکتوز و سایر قندها بر وزن عسل غلبه دارد. بوی خوشی هم دارد که بر اثر اختلاف گل هایی که از آن ها عسل گرفته می شود مختلف می باشد. بسیاری از عسل های موجود در بازار عسل هایی هستند که مغشوش و تقلبی می باشند و برای آزمایش می توان آن را در آب گرم ریخت که اگر زود خودش را ولی کند معلوم می شود تقلبی است. هم چنین وقتی عسل سرد شود و رنگ یود را به آن اضافه کنیم رنگ عسل زرد رنگ شود دلیل بر این است که تقلبی است.

امام رضا علیه السلام می فرماید: عسل خوب عسلی است که گلو را نسوزاند.

از پنج هزار و پانصد سال قبل از میلاد مسیح است که عسل طبیعی که قدیمی ترین ماده ی شیرین است توسط انسان شناخته شده است. در باستان شناسی هایی که از اهرام مصر و قبور فراعنه به دست آمده است این تاریخ به دست می آید. عسل در طول این زمان فاسد نمی شود. عسل یک ماده ی بسیار لزج و چسبناک است که زنبور از شهد گل با ترکیب آنزیم و بزاق دهانش تولید می کند. عسل انواع مختلف طبیعی دارد چون هم زنبورهای عسل و هم گل ها متنوع می باشند. برترین نوع عسل، عسلی است که از گل های رنگارنگ بیشتری که دارای شهد های غیر سمی است به عمل آمده باشد. چنین عسلی است که شفاء برای مردم می باشد.
عسل طبیعی این امتیاز دارد که اگر در جای مرطوب نباشد هم چنان سالم باقی می ماند. علت آن این است که در عسل، انواع آنتی بیوتیک های طبیعی دارد که مانع می شود که توسط میکروب و باکتری ها تجزیه شود.

اگر انسان یک تکه گوشت (که خیلی سریع فاسد می شود) داخل عسل طبیعی بیندازد در مدت زمانی طولانی سالم می ماند و فاسد نمی شود و طراوت آن تا سه ماه محفوظ می ماند. تا ده سال نیز می شود بعضی از اقسام بذرها و دانه ها را در عسل نگهداری کرد. بعضی از بذرها که به نور خورشید حساس است مانند سیاه دانه، اگر در عسل نگهداری شود به شرطی در معرض نور خورشید نباشد، تا یک سال  ماندگاری دارد.

به همین دلیل اکثر داروهای طبیعی را در عسل نگهداری می کنند تا ماندگاری آن طولانی تر شود. طول عمر داروی گیاهی شش ماه است به شرطی که کاشت و داشت و برداشت و خشک کردن آن بر اساس قوانین گیاه شناسی باشد.

تا بیش از هفتاد ماده ی مفید در عسل یافت شده است که از مهم ترین آنها می توان این موارد را نام برد: انواع شکرهای طبیعی که به پانزده نوع بالغ می شود که از مهم ترین آن ها قند میوه های است و که به آن فرکتوز می گویند که تا چهل درصد است و گلوکز دارد که سی درصد آن را شامل می شود. فرکتوز، برای عمل کردهای مغزی بسیار مفید است. گلوکز برای کودکان بسیار مفید است. عسل به عنوان یک واحد غذایی برای رشد کودکان اثر بسزایی دارد. موجب رشد جمجمه، رشد مخچه و وزن مناسب بدون افت فشار و کم خونی و بدون ایجاد کاهش قند شدید در فرزندان می شود. هضم آن نیز خیلی احتیاج به فعل و انفعالات خاص شیمیایی ندارد.

دیگر این که در عسل، انواع آنزیم های طبیعی دارد. آنزیم هایی که بشر به آن احتیاج زیاد دارد. مثلا انسان به اسید آمینه احتیاج دارد که بخشی را بدن تولید می کند ولی بسیاری از آن ها را باید از خارج دریافت کند. عسل طبیعی منبع مناسبی برای این مورد است.

در بحث مخمرها (مانند مخمر نان، مخمر نان، مخمر سرکه) آمده است که مخمرها همیشه به نفع بدن هستند. عسل طبیعی نیز یکی از مخمرهای طبیعی است. این کار برای تجزیه و تحلیل و تعادل املاح و آنزیم های و تعادل اسید های آمینه و تعادل فلزات مفید و ویتامین های بدن را اصلاح می کند. اگر این تعادل ها به هم بخورد، انسان مریض می شود. مثلا مخمر لیپاز برای این مفید است که سلول های درشت چربی که از مجرای صفرا وارد اثنی عشر می شود و خورد نمی شوند با مخمر مزبور خورد می شوند و قابل هضم می شوند.

هم چنین عسل انواع ویتامین های مختلف و مهم را دارد. ویتامین هایی مانند آ، انواع ویتامین های ب، ویتامین سی، ای و کا.

هم چنین در عسل، انواع پروتئین های مختلف گیاهی و مانند آن وجود دارد. موارد چون اسید فورنیک، نشاط آورهای طبیعی، مثلا ویتامین ب 12 یک نوع از کم خونی بدخیم را جبران می کند.

این مطالب را نیز ببینید!

خواص گوشت گنجشک

  به نام خداوند شافی و معافی خداوند هرچه خلق کرده بی حکمت نیست و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر