عوارض شراب خواری – فروشگاه طب اسلامی

عوارض شراب خواری

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%B9%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%B6-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%D8%A8-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C.jpg

 

خمر سبب ارتعاش، از بین رفتن طراوت صورت، قساوت قلب، فساد و از بین رفتن عقل و سبب مرگ می شود. روایت داریم که انسان ناچار خمر نمی خورد. و خمر باعث نجات کسی نمی شود. تشنه ناچار هم شراب نمی تواند بخورد؛ حضرت (ع) می فرمایند: «المضطر لا يشرب الخمر لانها لا تزيده إلا شرا و لانه إن شربها قتلته فلا يشرب منها قطرة، وروي لا تزيده إلا عطشا».

«انسان ناچار، خمر ننوشد؛ زیرا هیچ اثری جز شر ندارد و اگر بخورد، او را می کشد، حتی یک قطره نخور. و در روایت هست که تشنگی را فقط زیاد می کند».
در کتب ابن سینا، شصت درصد دواها شراب دارند در تضاد با این روایات اسلامی است. سبب مرگ می شود نه درمان و در روایت دیگری می فرماید: «وأما الخمر فإنه حرمها لفعلها ولفسادها وقال: مدمن الخمر كعابد وثن، تورثه الارتعاش، و تذهب بنوره، و تهدم مروءته و تحمله على أن يجسر على المحارم من سفك الدماء و كوب الزنا فلا يؤمن إذا سكر أن يثب على حرمه وهو لا يعقل ذلك، والخمر لا يزداد شاربها إلا كل سوء».

«خداوند تبارک و تعالی خمر را حرام کرده است به خاطر فساد و اثرش و کسی که مداوم خمر می خورد مانند بت پرست است، شراب‌ خواری موجب ارتعاش و لرزش بدن (پارکینسون) می‌ شود، نور صورت را زایل می‌ گرداند، مروّت و عاقبت‌ اندیشی را سلب می‌ کند و حتی امکان دارد هنگام مستی به محارم خود تجاوز نماید و به قتل برساند، و عقل ندارد و چیزی به جز شر بیشتر، نصیبش نمی شود».
در روایت دیگری می فرماید: «و الخمر تورث قساوة القلب و يسود الأسنان و يبخر الفم و يبعد من الله و يقرب من سخطه، و هو من شراب إبليس».

«خوردن شراب موجب بیماری قلب می گردد و دندان ها را سیاه می کند و بوی دهان را متعفّن می سازد و آدمی را از خدای متعال دور می کند و خشم الهی را نزدیک می نماید و نوشیدنی ابلیس به شمار می آید».

قساوت قلب فقط اخلاقی نیست، بلکه نقصی در عضو می باشد. در مورد خمر، منظور هر مسکری است. هر چیزی که هوش انسان را ببرد حکم خمر را دارد. البته فقها می فرمایند که نوع مایعش حرام است.

این مطالب را نیز ببینید!

تدابیر هاضمه و دستگاه گوارش

  در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده: «أَعْلَمُ أَنَّ الْمَعِدَةَ بَیْتُ الدَّاءِ وَ …

2 دیدگاه‌ها

  1. سلام ممنون از كانال خوب شما ايا كسي كه استمنا ميكرده و در حال حاضر ترك كرده است در اينده در زندگي زناشويي به مشكل بر ميخورد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر