خواص کدو – فروشگاه طب اسلامی

خواص کدو

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5-%DA%A9%D8%AF%D9%88.jpg

 

طبع کدو سرد و تر است یعنی خنک کننده و مرطوب است و بدن را از حالت اسیدوز به حالت قلیایی تبدیل می کند. در نتیجه موجب کاهش اضافه وزن می شود.

کدو مانند بادمجان مهم ترین غذا برای کسانی است که می خواهند وزن خود را کم کنند و یا نورمال نمایند. سیب، زیره، چای آلبالو خشک، زنیان، دم کرده ی فندق و یک قاشق چای خوری لاک گیاهی محلول با یک قاشق غذاخوری سرکه ی سیب نیز این خاصیت را دارد. البته آخری را به مدت چهل روز ادامه دهند که ظرف دو مال موجب کم کردن حدود پانزده کیلو از وزن می باشد.

تخم کدو خام کرم روده را دفع می کند و چون تخم آن سمی نیست حتی اطفال هم می توانند از آن استفاده کنند. از آن قوی تر مغز خام تخم هندوانه است. می توان پنجاه گرم تخم کدو را پودر کرده و با عسل مخلوط کرد و بعد از آن خوب است یک قاشق غذاخوری روغن زیتون که مسهل است مصرف شود. البته روغن کرچک موجب عقیمی شود و لاک گیاهی و گل خار مریم و نخود سبز و سنگ دانه (مولمولی) و گل نیلوفر آبی هم موجب عقیمی می شود.

کدو ملین و مدر است و موجب رفع سوء هاضمه می شود.

فرد تب دار اگر کدوی بخار پز را مصرف کند تب او کاهش می یابد.

کدو برای افراد گرم مزاج و صفراوی مناسب است.

کدو خون ساز است و به این منظور باید آن را با آب غوره و یا سرکه ی انگور عسکری مصرف کنند و مناسب است که آن را در روغن زیتون خوراکی فشار اول طبخ کنند.

برای رفع دندان درد آب کدو را غرغره کنند که گلو درد را نیز کاهش می دهد. (قرنفل یا میخک دارویی نیز ضد دندان درد است.)

آب کدو در درمان گوش درد مفید است بدین منظور چند قطره آب آن را در گوش بچکانند. البته گوش درد انواع مختلفی دارد که باید دقت کرد از چه دارویی باید استفاده کرد. مثلا گاه درد گوش به سبب واکس اضافی گوش و یا مشکل پرده ی صماخ است که باید آن را به گونه  دیگری درمان کرد.

کدو برای برطرف کردن التهابات معده مفید است. گاه درد معده به سبب ورم معده است که بدین منظور باید میوه ی زالزالک یا گیاه افسنطین مصرف کرد.

سرسوزه ی معده را با سیب می توان مداوا کرد. برای زخم معده مغز میوه ی شاه بلوط مفید است. هم چنین است قرص گیاهی شیرین نوش، درد شکم گاه به سبب پانکراس و یا طحال و یا آپاندیس است که درمان دیگری می طلبد.

کدوی پخته را نیز می توان روی کلیه و کبد گذاشت. البته این کار فقط مسکن درد است و بعد باید علت درد را پی گیری کرد که آیا ورید کبد متورم شده است یا کبد مبتلا به شن شده است و مانند آن.

خوردن پوست کدوی خشک، بواسیر و خون ریزی معده و روده را درمان می کند. مانند موملایی شیرین بیان و میوه ی بلوط.

این مطالب را نیز ببینید!

خواص گوشت گنجشک

  به نام خداوند شافی و معافی خداوند هرچه خلق کرده بی حکمت نیست و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر