توضیح کامل در مورد سویق – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » تغذیه و سلامت » توضیح کامل در مورد سویق

توضیح کامل در مورد سویق

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD-%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B3%D9%88%DB%8C%D9%82.jpg

 

انواع سویق:

سویق انواع زیادی دارد مانند سویق سیب سویق جاوَرس(شبیه ارزن است که در برنج پیدا می شود) سویق عدس سویق کنار سویق دانه انار سویق کدو سویق برنج سویق کشک سویق سَلط (شبیه به جو است) سویق بادام سویق سنجد و سویق‌ های دیگر که دوازده سیزده‌ تا سویق می‌ شود.

 

تفاوت آرد با سویق:

خود آرد سویق نیست بلکه سویق با آدر تفاوت دارد به همین جهت در روایات می فرماید فروش و معاوضه آرد با سویق هر چند هم از نظر اندازه اختلاف داشته باشند اشکال ندارد چون سویق علاوه بر آرد و سبوس بودن عملی روی آن صورت گرفته است.

 

مهارت در درست کردن سویق:

درست کردن سویق راحت نیست نیازمند فن و ابزار است. قلّاء به کسی می‌ گفتند که سویق درست می‌ کرده است و آرد را بدون روغن سرخ می‌ کرده است. شخصی که سویق درست می‌ کند باید مهارت درست کردن سویق را داشته باشد. دانستن مقدار تفت دادن، روش آرد کردن، مقدار سبوس، مقدار گندم و جو ضرورت دارد. ممکن است درست کردن سویق نصف روز به طول انجامد.

 

تعریف وماهیت سویق:

«السَّوِيقُ‌ سمّي‌ لِانْسِوَاقِهِ‌ فِي الحَلقِ مِن غَيرِ مَضغٍ».

سویق، سویق گفته شده است به جهت آن که در دهان سر می خورد و حرکت می کند و سریع به سمت حلق میرود بدون جویده شدن.

بین سنی و شیعه در ماهیت سویق اختلاف است سنی‌ ها می‌ گویند گندم و جو اول باید تفت داده شود بعد آسیاب شود اما شیعه می‌ گوید اول گندم و جو آرد می‌ شود بعد تفت داده می‌ شود. در کتاب‌ های شیعیان تعریف سویق این گونه است (هُوَالدَّقِیقُ المَشوِیُ) دقیق یعنی آرد و مشوی چیزی است که بدون روغن سرخ شده است معادل فارسی آن بریان است. سنی‌ ها سویق را گندم و جو بریان شده تعریف می‌ کند.

 

تقسیمات سویق:

البته گاهی به سویق چیزهای دیگری مانند طعم دهنده‌ ها و صماغ (مُحَمَّض یعنی ترش شده) و چیز های شیرین (مُحَلَّی یعنی شیرین شده) به آن اضافه می‌ شود. چیز های عطری مانند هل جوزبویا و چیز های دیگری که عطر دهد نیز به سویق اضافه می‌ شود.

سویق در تقسیم دیگری به دو قسمِ سویق جاف یعنی خشک و سویق مَلتُوت یعنی آغشته شده تقسیم می‌ شود و سویق آغشته شده نیز دو قسم است: گاهی با روغن زیتون و گاهی با آب آغشته شده است. البته اصل سویق خشک است. در روایتی معتبر امام صادق می‌ فرماید:

«كَانَ عَلِيُّ بْنُ الْحُسَيْنِ ع إِذَا سَافَرَ إِلَى‌ مَكَّةَ لِلْحَجِّ وَ الْعُمْرَةِ تَزَوَّدَ مِنْ أَطْيَبِ الزَّادِ مِنَ اللَّوْزِ وَ السُّكَّرِ وَ السَّوِيقِ الْمُحَمَّضِ وَ الْمُحَلَّى».

«امام سجاد زمانی که به مکه مسافرت می کردند برای ادای حج و عمره خوشمزه ترین غداها را بعنوان زاد و توشه همراه میبردند بادام شکر سویق ترش شده و سویق شیرین».

 

سویق شسته شده:

سویق شسته تقویت کننده پاها است و سویق نشسته تقویت کننده دست ها و بازوها است. کسانی که ضعف پا دارند و نمی‌ توانند راه بروند باید سویق شسته بخورند. روش شستن آن نیز بعدا خواهد آمد که باید روی آن آب ریخته شود و تا ته نشین شود آن را خالی کرد.

 

بحث دارو بودن سویق:

مطلب مهم بحث دارویی سویق است. برقی روایتی از امام صادق ع نقل می کند:

«السَّوِيقُ‌ يَجْرُدُ الْمِرَّةَ وَ الْبَلْغَمَ جَرْداً وَ يَدْفَعُ سَبْعِينَ نَوْعاً مِنْ أَنْوَاعِ الْبَلَاءِ».

«سویق صفرا و سودا و بلغم را جارو می‌ کند جارو کردنی و هفتاد نوع بلاء را دفع می‌ کند».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر