درمان بیماری های گوش در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » گوش و حلق و بینی » درمان بیماری های گوش در طب اسلامی

درمان بیماری های گوش در طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

اولین درمان و پیش گیری گذاشتن پنبه در گوش:

بیشتر بیماری‌ های گوش از رطوبت و عفونت است و اگر شب تا صبح پنبه در گوش گذاشته شود، رطوبت را جذب کرده و عفونت را از بین می‌ برد.

در رساله ذهبیه آمده: «ومن أراد أن لا يؤلمه أذنه فليجعل فيها عند النوم قطنة».

«کسی که می‌ خواهد گوشش درد نکند (مبتلا به بیماری گوش نشود)، هنگام خواب در گوش پنبه قرار دهد». این کار علاوه بر پیشگیری درمان هم هست.

 

دومین درمان و پیش گیری حمد گفتن بعد از عطسه:

پیامبر (ص) می‌ فرمایند: «من سبق العاطس بالحمد أمن من الشوص واللوص و العلوص».

«کسی که قبل از عطسه کننده الحمد الله بگوید، از شوص و لوص و علوص ایمن می‌شود».

شوص به معنی دندان‌ درد، علوص به معنی شکم‌ درد و لوص هم به معنی گوش‌ درد است البته بعضی آن را به معنی گردن درد می‌ دانند ولی قرائن و شواهد نشان می‌ دهد که به‌ احتمال بیشتر مراد گوش‌ درد است.

در روایت آمده: «من قال إذا عطس الحمد لله رب العالمين على كل حال، وصلى الله على محمد النبي وآل محمد، لم يشتك شيئا من أضراسه، ولا من أذنيه».

«کسی که زمان عطسه زدن بگوید الحمد الله رب‌ العالمین و بر محمد و آل محمد صلوات بفرستد، نه از ناحیه دندان و نه از ناحیه گوش شکایتی نخواهد داشت».

حضرت علی (ع) می‌ فرمایند: «من قال إذا عطس: الحمد لله رب العالمين على كل حال، لم يجد وجع الاذنين والأضراس».

«کسی که زمان عطسه زدن بگوید الحمد الله رب‌ العالمین مبتلا به گوش‌ درد و دندان‌ درد نمی‌ شود».

 

درمان سوم یک داروی ترکیبی است:

در روایت آمده: «يوخذ كف سمسم غير مقشر، وكف خردل يدق كل واحد على حدة ثم يخلطان جميعا وتستخرج دهنهما ويجعل في قارورة ويختم بخاتم حديد فإذا أردت شيئا منه فقطر منه في الاذن قطرتين وشدها بقطنة ثلاثة أيام فانها تبرأ باذن الله تعالى».

«دارویی برای گوش‌ درد، یک کف (یک‌ مشت) کنجد با پوست و یک کف خردل بگیرید و هر کدام را جدا گانه آسیاب کنید سپس این دو را باهم مخلوط‌ کنید و روغن آن‌ها را بگیرید و در یک شیشه قرار دهید و با در آهنی سر شیشه را ببندید و زمانی که احتیاج به این دارو پیدا کردید، در گوش دو قطره بریزید و یک پنبه در گوش قرار دهید و سه روز بگذارید، همانا به اذن خدا درمان می‌ شود».

خردل دانه‌ های کوچکی مانند کنجد است که به رنگ‌ های سیاه و قهوه‌ای و سفید موجود است، آنچه در بازار موجود است پودر خردل است و چون ممکن است تقلبی باشد بهتر است که دانه خردل آسیاب نشده تهیه شود، در مورد استفاده از دارو، با توجه به روایت دو احتمال وجود دارد یکی این که بعد از ریختن دو قطره در گوش و گذاشتن پنبه در گوش، سه روز صبر کنید و احتمال دوم این که این کار سه روز تکرار شود و احتیاط در همین دومی است. در این روایت اشاره کلی به بیماری گوش است و می‌ تواند درمان کل بیماری‌ های گوش حتی سنگینی و صدای گوش هم باشد.

 

درمان چهارم روغن سداب:

نام این روغن را روغن گوش می‌ گذاریم و در درمان بیماری‌ های گوش بسیار مؤثر است.

 

درمان پنجم روغن یاسمن:

در روایت آمده: «روی روغن یاسمن یا روغن بنفشه هفت مرتبه این آیه را بخوانید ﴿كأن لم يسمعها، كأن في اذنيه وقرا﴾، ﴿إن السمع والبصر والفؤاد كل أولئك كان عنه مسؤولا﴾ و در گوش بریزید».

 

درمان ششم یک عوذه است:

در روایت آمده: «به امام صادق (ع) از دردی که در گوش داشتم شکایت کردم، امام فرمودند دستت را روی گوش قرار بده و بگو اعوذ بالله الذي سكن له ما في البر والبحر والسموات والارض وهو السميع العليم، هفت مرتبه، به اذن خدا درمان می‌ شود».

 

درمان هفتم:

این دارو بسیار قوی است و برای بیماری‌ های بسیار سخت گوش می‌ تواند مفید باشد، در روایت آمده: «شكا رجل من الاولياء الى بعضهم عليهم السلام وجع الاذن وانه يسيل منه القيح والدم قال له خذ جبنا عتيقا اعتق ما تقدر عليه فدقه دقا جيدا ناعما ثم اخلطه بلبن امرأة وسخنه بنار لينة ثم صب منه قطرات في الاذن التي يسيل منها الدم فانها تبرأ باذن الله عز وجل».

«مردی از اصحاب ائمه (ع) به یکی از ائمه (ع) از درد گوش شکایت کردند و از گوش چرک و خون خارج می‌شود، امام فرمودند یک پنیر کهنه بگیر، کهنه‌ترین پنیری که می‌توانی پیدا کنی، آن را بکوب و نرم کن سپس آن را با شیر زن مخلوط‌کن و با آتش ملایم گرم کن، سپس در گوشی که از آن خون خارج می‌شود چند قطره (سه یا بیشتر) بریز، همانا به اذن خدا درمان می‌شود».

پنیری که امروزه رایج است با آنچه در گذشته بوده و در روایت به آن اشاره‌ شده تفاوت دارد، در اصل پنیر باید با مایه درست شود و سوراخ‌ سوراخ باشد، شاید چیزی مانند پنیر لیقوان و بهتر آن است که با انفحه ساخته شود، انفحه شیر منعقد شده در سیرابی بزغاله است، البته در شیردان هم هست.

این مطالب را نیز ببینید!

روغن سداب و طرز تهیه آن

  روغن سداب: یکی از این داروها به نام روغن گوش یا روغن سداب است. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر