طحال و مکانیزم کار آن در بدن – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » کبد و طحال » طحال و مکانیزم کار آن در بدن

طحال و مکانیزم کار آن در بدن

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%B7%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B2%D9%85-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%A2%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%AF%D9%86.jpg

 

طحال:

شکل ظاهری طحال، مانند جگر است و مکانش در سمت چپ شکم و تقریبا سمت چپ معده است. درد پهلو احتمال دارد از طحال باشد. طحال متورم بشود و اختلالی و عفونتی به وجود بیاید و پهلوی چپ درد بیاید. و گاهی درد پهلو، معلول معده است. طحال شبیه جگر است، ولی جگر خوردنش حرام نیست و خوردن طحال حرام است و ماده اصلی ان خون است.

روایت داریم: «لا يؤكل الطحال لأنه دم».

«طحال خورده نمی شود، چون ماده اصلی آن خون است».

روایت داریم کسی به حضرت امیر (ع) عرض می کند که: «يا أمير المؤمنين ما الكبد والطحال إلا سواء؟ فقال له: كذبت يا لكع ايتوني بتورين من ماء أنبئك بخلاف ما بينهما فاتي بكبد وطحال وتورين من ماء فقال عليه السلام: شقوا الطحال من وسطه وشقوا الكبد من وسطه ثم أمر عليه السلام فمرسا في الماء جميعا فابيضت الكبد ولم ينقص شئ منه ولم يبيض الطحال وخرج ما فيه كله وصار دما كله حتى بقي جلد الطحال وعرقه فقال له: هذا خلاف ما بينهما هذا لحم وهذا دم».

«ای امیر المومنین، طحال و کبد یکی هستند. (چرا یکی حلال و دیگری حرام است) فرمودند: دروغ گفت، یکی نیستند. دو تشت آب بی آورید. تا این که خلاف آنچه گفتی را ثابت کنم. برای امام (ع) یک جگر و طحال و دو تشت آب آوردند. فرمودند: جگر و طحال را از وسط پاره کنید. سپس امر فرمود که هر کدام را در آب بسابند. ساییدند و در آب حل شد، تا این که کبد سفید شد و چیزی از آن کم نشد و طحال سفید نشد و هر چه درونش بود خارج شد و همه اش خون شد تا این که پوست طحال و رگ از آن باقی ماند. امام (ع) به آن شخص فرمودند: این اختلاف و تفاوت بین آن ها است؛ یکی گوشت است و دیگری خون».

طحال خون منجمد است ولی جگر، گوشت رنگ شده است. در مورد طحال روایات زیادی داریم. نیاز به بررسی دارد. در روایتی می فرماید: «لا تأكلوا الطحال فإنه بيت الدم الفاسد». « طحال را نخورید، زیرا خانه خون فاسد است».

و در روایت دیگری می فرماید: «لا تاکل طحالا لأنه بيت الدم ومضغة الشيطان».

« طحال نخورید، زیرا خانه خون و جویده شیطان است».

مضغة در عربی به معنای تکه گوشتی که در دهان قرار می گیرد. مضغة همان گوشتی است که از علقة ساخته می شود.
جویده شیطان (مضغة الشیطان) دو احتمال دارد؛ یکی این که جویده شیطان است و احتمال دیگر این است که طحال محل جمع شدن، جویده های شیطان است.

مکانیزم کار طحال در بدن:

اتفاقی در بدن می افتد. چه مکانیزمی در طحال است؛ امروزه می گویند که گلبول های سفید و قرمز و پلاکت های خون در طحال جمع می شوند و طحال صافی خون است و آن را صاف می کند و از مواد اضافی تصفیه می کند.

میکروب وقتی وارد بدن می شود با گلبول قرمز و سفید و پلاکت ها مبارزه می کند . گاهی گلبول سفید پیروز می شود و گاهی میکروب بر آن ها پیروز می شود. موقع پیروزی میکروب، دو تا زائده از میکروب دور گلبول سفید و قرمز و پلاکت را می گیرد و رویش بسته می شود و مواد درون گلبول ها را جذب بدن خودش می گیرد و تفاله را دور می ریزد. مواد را می مکد. این کار میکروب است. ببینید روایات چقدر ظریف بیان فرموده اند. که تعبیر جویده شیطان را به کار برده اند. تلف شده های گلبول قرمز و سفید و پلاکت ها، درون طحال می رود تا تصفیه شود.

با زبان آن روز یبان فرموده اند. امام (ع) خون فاسد درون طحال می رود. پیامبر (ص) طحال را قذر می شمارد و آن را نمی خوردند و آن را محل جمع شدن خون فاسد می دانند.
دو احتمال در روایات است؛ یکی این که طحال غذای شیطان است. یعنی میکروب و ویروس ها از آن استفاده می کنند. احتمال دیگر این است که کشته های خون که شیطان جویده و رها کرده، در طحال جمع می شود که به آن جویده شیطان می گویند.
طحال سر ریز سوداست که در روایات بیان شده است. کسانی که سرطان خون دارند یا بدنشان پلاکت یا گلبول سفید یا قرمز تولید نمی کند. این ها که شدید پلاکت خونشان کم می شود. دو علت دارد. یک علت این است که امکان دارد که بدن پلاکت تولید نکند، به همین جهت مبتلا به خون ریزی چشم و لثه می شوند. و علت دیگر این است که در طحال خلل ایجاد شده و کشته های پلاکت ها و گلبول ها را به اشتباه بگیرد و خون سالم را خارج کند. با توجه به مبانی که بنده عرض کردم باید طحال را درمان کند و داروهای طحال را استفاده کند.

این مطالب را نیز ببینید!

درمان زخم کبد در طب اسلامی

  الإمام الباقرعلیه‏ السلام – فی حِزقیلَ النَّبِیِّ علیه‏السلام: خرَجَت قَرحَةٌ عَلى کَبِدِهِ فَآذَتهُ فَخَشَعَ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر