پیش گیری‌های میگرن – فروشگاه طب اسلامی

پیش گیری‌های میگرن

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%DB%8C%DA%AF%D8%B1%D9%86.jpg

 

اولین پیش گیری شستن سر با گل خطمی است:

امام کاظم (ع) می‌ فرمایند: «غسل الرأس بالخطمى يوم الجمعة من السنة يدر الرزق ويصرف الفقر ويحسن الشعر والبشر وهو امان من الصداع».

«شستن سر با گل خطمی در روز جمعه، از سنت است، روزی را زیاد می‌ کند و فقر را از بین می‌ برد و موها را نیکو می‌ کند و پوست را نیکو می‌ کند و ایمنی از میگرن است». در این روایت گفته‌ شده روز جمعه و به‌ احتمال‌زیاد مراد هر هفته است. بهترین شوینده برای سر، خطمی است و فواید بسیار دارد، اگر موها بلند نباشد می‌ توان گل خطمی سفید را آسیاب کرد و با آن سر را شست و روش دیگر این که گل خطمی سفید را آسیاب کنند و نیم ساعت الی یک ساعت در آب ولرم یا آب جوش بگذارند سپس صاف کنند و مایع حاصل را مانند شامپو استفاده کنند، مقدار آب هم بسته به تشخیص شخص می‌ تواند تفاوت داشته باشد و بهتر است که خیلی غلیظ نباشد که حالت چسبندگی پیدا کند، هر بار برای شستن سر باید به مقدار مصرف از این شوینده درست کرد زیرا اگر مقدار زیاد از این شوینده درست کنند ماندگاری طولانی ندارد که دفعات بعد هم استفاده گردد مگر اینکه در یخچال نگه‌داری شود. بعد از شستشوی سر با استفاده از شامپوهای امروزی که شیمیایی هستند، مقداری از مواد آن‌ها روی پوست سر باقی می‌ماند و این برای پوست و مو مضر است، امروزه موی اکثر مردم کم‌پشت است و علت همین شوینده‌های شیمیایی است درحالی‌که استفاده از گل خطمی علاوه بر شویندگی خواص زیاد دارد، روزی را زیاد می‌کند و موها را و پوست را نرم می‌کند و درمان شوره و شپش است.

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «غسل الرأس بالخطمى أمان من الصداع وبراءة من الفقر وطهور للرأس من الحزاز».

«شستن سر با گل خطمی ایمنی از میگرن و برائت از فقر است و برای سر پاکیزگی از شوره است». در این روایت اشاره به روز جمعه نشده پس معلوم می‌ شود که اختصاص به روز جمعه ندارد البته از مجموع روایات استفاده می‌ شود که باید مداومت در این کار باشد و حداقل هفته‌ای یک‌بار سر را با خطمی شست. بنا بر آنچه در روایات آمده استفاده از خطمی پیش گیری از میگرن است ولی شاید در درمان هم مؤثر باشد.

 

دومین پیش گیری حمد خدا بعد از شنیدن صدای عطسه است:

در روایت آمده: «وإذا سمعت عطسة فأحمد الله، وإن كنت في صلاتك، أو كان بينك وبين العاطس أرض أو بحر. ومن سبق العاطس إلى حمد الله، أمن من الصداع».

«زمانی که بشنوی کسی عطسه زده خدا را حمد کن هرچند در حال نماز باشی و هرچند که به‌ اندازه زمین یا دریا بین شما فاصله باشد و کسی که از عطسه کنند بر حمد خدا سبقت بگیرد از میگرن ایمن می‌ شود». این که چه رابطه‌ ای بین حمد بعد از عطسه و میگرن وجود دارد هنوز ازنظر علم معلوم نشده، در روایات ما عطسه مدح شده ازجمله آمده که عطسه ایمنی از مرگ است و نشانه خیری از خداوند است که به بنده خود ارزانی داشته، نشانه سلامتی از بیماری و نشانه هضم شدن غذا است. عطسه ما را به یاد حمد خدا می‌ اندازد.

 

سومین پیش گیری خواندن سوره حمد بعد از عطسه بر دست‌ ها و مسح صورت با دست‌ ها:

در روایت آمده: «الحمد: من قرأها إذا عطس مرة ومسح بها وجهه، أمن من الرمد، والصداع، والبياض في العين، والجرب، والكلف، والرعاف».

«کسی که سوره حمد را (در دستان) یک‌ بار بخواند زمانی که عطسه بزند و با این صورت خود را مسح کند ایمن می‌ شود از ورم ملتحمه (التهاب چشم) و میگرن و آب‌ مروارید و گری و زبری و سیاهی پوست و خون‌ دماغ ». شاید انجام این عمل بعد از عطسه مصنوعی (با استفاده از انفیه یا روش‌های دیگر) هم برای میگرن مفید باشد و بتوان از این روش برای پیش گیری یا درمان میگرن استفاده کرد.

 

چهارمین پیش گیری بستن سر هنگام خروج از حمام است:

امام صادق (ع) و امام باقر (ع) می‌ فرمایند: «إذا خرجنا من الحمام خرجنا متعممين شتاء كان أو صيفا ، وكانا يقولان : هو أمان من الصداع».

«هرگاه از حمام خارج می‌ شویم با عمامه خارج می‌ شویم، چه در زمستان و چه در تابستان، این ایمنی از میگرن است».

این مطالب را نیز ببینید!

درمان میگرن و سردرد در طب اسلامی

  علت میگرن: رگ های داخل سر بیشتر از حد معمول گشاد می شود و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر