درمان درد شقیقه – فروشگاه طب اسلامی

درمان درد شقیقه

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%AF-%D8%B4%D9%82%DB%8C%D9%82%D9%87.jpg

 

شقیقه نوعی سردرد است و تفاوت آن با میگرن این است که میگرن دردی در دو طرف سر است ولی شقیقه دردی در یک‌ نیمه سر است یا نیمه راست یا نیمه چپ.

 

خوردن پنج جرعه آب گرم قبل از ورود به حمام است:

در رساله ذهبیه آمده: «وإذا أردت دخول الحمام وأن لا تجد في رأسك ما يؤذيك فابدأ قبل دخولك بخمس جرع من ماء فاتر، فإنك تسلم – إنشاء الله تعالى – من وجع الرأس والشقيقة».

«هرگاه خواستی به حمام وارد شوی و به مبتلا به سردرد نشوی، قبل از ورود به حمام پنج جرعه آب ولرم بخور، زیرا درمان خواهی شد از سردرد و شقیقه». با انجام این کار بدن از درون گرم می‌ شود و آماده ورود به حمام می‌ شود.

 

خوردن ماهی تازه:

در روایت آمده: «ومن خشي الشقيقة والشوصة فلا يؤخر أكل السمك الطري صيفا وشتاء».

«کسی که از شقیقه و شوصه (درد دنده‌ها) رنج می‌ برد، خوردن ماهی تازه را به تأخیر نیا ندازد چه در تابستان و چه در زمستان». شوصه با درد پهلو تفاوت دارد، شوصه دردی سطحی است و از درمان‌ های آن مالیدن داروی جامع با آب زعفران بر محل درد است.

 

شستن پا با آب سرد هنگام خروج از حمام:

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «اغسلوا أرجلكم بعد خروجكم من الحمام فإنه يذهب بالشقيقة وإذا خرجت فتعمم».

«زمانی که از حمام خارج می‌ شوی پاها را با آب بشوی». در حمام‌ های قدیم حوضی لز آب سرد نزدیک در بود که هنگام خروج پا را در آن می‌ شستند، البته در روایت دقیقاً به آب سرد اشاره نشده است.

 

درمان داروی شافیه:

در روایت آمده: «فإذا اتى عليه ستة اشهر يؤخذ منه قدر عدسة يسعط به صاحب الشقيقة بالبنفسج في الجانب الذي فيه العلة وذلك على الريق من أول النهار».

«هرگاه این دارو شش‌ ماهه شد (شش ماه از دفن آن زیر جو، خاک یا خاکستر گذشت) به‌اندازه یک عدس بگیرد و کسی که شقیقه دارد با روغن بنفشه (حل کند) و در سوراخ بینی و در سمتی که سر درد می‌کند بریزد، در ناشتا و اول روز». هم روغن بنفشه و هم داروی شافیه درمان شقیقه هستند و این دارو اگر خوب درست‌ شده باشد درمان فوری و قطعی است.

 

حرز امام جواد (ع): حرز امام جواد (علیه السلام) خواصی دارد که یکی از آن‌ ها درمان شقیقه است.

 

یک‌ دانه و نصف نخود سفید:

در مکارم الاخلاق آمده: «برای شقیقه این آیه را بخوانید رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنتَ الْوَهَّابُ، اگر درمان نشد یک‌ دانه و نصف نخود سفید را خوب آسیاب کنید و سه مرتبه سوره توحید بر آن بخوانید و به بیمار بدهید با آب بخورد». حمص در عربی یعنی نخود ولی در روایتی آمده که مراد از حمص همان عدس است ولی چون در این جا گفته سفید (حمص البیضا) بنا براین منظور همان نخود است زیرا نخود دو نوع سیاه و سفید دارد.

 

دعایی که مخصوص شقیقه است:

در روایتی از کتاب طب الائمه آمده: «به امام باقر (ع) شکایت کردم از بیماری شقیقه که هفته‌ ای یک یا دو بار به آن مبتلا می‌ شدم، امام فرمودند دستت را بر آن‌طرف که درد می‌ کند قرار بده و بگو يا ظاهرا موجودا و يا باطنا غير مفقود اردد على عبدك الضعيف اياديك الجميلة عنده واذهب عنه ما به من اذى انك رحيم ودود قدير، سه مرتبه بگو، انشا الله خوب می‌ شوی».

 

نهمین درمان دو آیه است:

امام رضا (ع) می‌ فرمایند: «بسم الله الرحمن الرحيم ، ﴿ربنا لا تزغ قلوبنا بعد إذ هديتنا وهب لنا من لدنك رحمة إنك أنت الوهاب ، ربنا إنك جامع الناس ليوم لا ريب فيه إن الله لا يخلف الميعاد﴾، و این را بنویس اللهم إنك لست بإله استحدثناه ولا برب يبيده ذكره ولا معك شركاء يقضون معك ولا كان قبلك إله ندعوه ونتعوذ به ونتضرع إليه وندعك ولا أعانك على خلقنا من أحد فنشك فيك ، لا إله إلا أنت وحدك لا شريك لك ، عاف فلان بن فلانة وصل على محمد وأهل بيته.»

این مطالب را نیز ببینید!

درمان میگرن و سردرد در طب اسلامی

  علت میگرن: رگ های داخل سر بیشتر از حد معمول گشاد می شود و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر