زخم اثنی عشر و زخم معده – فروشگاه طب اسلامی

زخم اثنی عشر و زخم معده

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D8%A7%D8%AB%D9%86%DB%8C-%D8%B9%D8%B4%D8%B1-%D9%88-%D8%B2%D8%AE%D9%85-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%87.jpg

 

از نظر تخصصی دستگاه گوارش باید دانست که بیماری های معده و دستگاه گوارش به دو گونه ی کلی تقسیم می شوند:

1- گاه به شکل بیماری های غیر عضوی معده است مانند:

ازدیاد گاز معده، بادگلو و آروغ زدن مکرر، نفخ شکم، توده کردن، تُخَمه کردن، سردل کردن، ازدیاد اسید معده، به هم خوردگی تعادل اسیدی در معده.

2- گاه به شکل بیماری های عضوی معده و دستگاه گوارش است مانند:

زخم معده، زخمی اثنی عشر (دوازدهه)، کوتاهی یا بلندی بیش از حد پرزهای معده، نا منظمی دریچه های ورودی و خروجی معده.

غذاهای داغ مخاط مری را خراب می کند و برگشت اسید معده نیز دریچه ی ورودی معده را شل می کند که در نتیجه فرد سوزش به مری دارد و مستعد به سرطان دریچه ی معده می شود.

گاه دریچه ی خروجی معده دچار مشکل می شود که بر اثر هیلوکو باکتری که در بخش خروجی معده رشد می کند رخ می دهد.

گاه پزشکان به غلط تصور می کنند که فرد مبتلا به ورم معده شده است. ما چیزی به نام ورم معده نداریم.

زخم معده و دوازدهه از زخم هایی هستند که گاه به صورت مزمن ایجاد شده می شوند یعنی فرد سال ها اصول تغذیه ی صحیح و اصول بهداشتی صحیح را رعایت نکرده است در نتیجه به این بیماری مبتلا شده است به همین دلیل این زخم، یک نوع بیماری مزمن محسوب می شود.

گاه زخم معده و اثنی عشر، حاد است یعنی فرد گاه بر اثر جوش خوردن شدید، استرس و اضطراب شدید و درگیری شدید، غم و غصه ی زیاد مانند از دست دادن یک عزیز به زخم مزبور مبتلا می شود.

 

علائم شایع زخم معده و اثنی عشر:

سوزش سردل یعنی قسمت وسط و بالای شکم و ناف که در زیر دو قفسه ی سینه و در بخش دیافراگم است.

شکایت از بی اشتهایی و کم خوراکی و عدم میل به غذا.

کاهش وزن زیرا گاه فرد بی اشتها است و یا غذا او را اذیت می کند که در نتیجه غذای کمتری مصرف می کند. باید دانست که این حالت خود به تشدید بیماری دامن می زند زیرا معده اگر خالی باشد موجب می شود که درد معده بیشتر شود. اگر زخم معده پیشرفت کند ممکن است به سرطان منجر شود. بنا بر این باید حتما صبحانه را سحری را مصرف کرد و هم چنین در فواصل سه وعده ی غذایی از ریز مغذی استفاده کنند. اگر در معده کمی غذا باشد، اسیدهای اضافه ی معده خنثی می شود و جدار معده کمتر توسط اسید معده تخریب می شود. آب سیب درختی یا پیوره ی آن یا آب سیب زمینی و یا پیوره ی آن حالت قلیایی دارد که اسید معده را کم می کند.

پزشکی جدید گاه از داروهایی استفاده می کند که اگر زخم معده را خوب کند چندین جای دیگر بدن را مبتلا می کند. داروهای منیزیم گچی که برای همه تجویز می شود صحیح نیست زیرا در پزشکی اسلامی برای هر فرد داروهای خاصی تجویز می شود. مثلا گاه یکی فقط باید آب سیب بخورد و تفاله ی آن را نخورد و یکی باید حتما شب قبل از خواب بخورد و نه در زمان دیگری. به همین دلیل در پزشکی جدید فرد هم به دارو عادت می کند و هم طول درمان دارد ولی چنین حالتی در پزشکی اسلامی کمتر دیده می شود.

این مطالب را نیز ببینید!

سردی معده و درمان آن

  گرمی معده برای هضم غذا و فعالیت معده لازم است و اگر معده به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر