توضیح در مورد گرمی معده – فروشگاه طب اسلامی

توضیح در مورد گرمی معده

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%DA%AF%D8%B1%D9%85%DB%8C-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%87.jpg

 

در روایات از این بیماری با تعابیر نار المعدة (آتش معده) یا لهب المعدة (شعله معده) یاد شده است. لازم است معده گرمی داشته باشد تا بتواند غذا را هضم کند و از طرفی چون این گرمی سبب سوختن می‌ شود پس نیاز به فروکش کردن گرمی است.

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «إنما صار الانسان يأكل ويشرب بالنار ولولا ان النار في معدته ما هضمت، أو قال: حطمت الطعام والشراب في جوفه ولولا الريح ما التهبت نار المعدة ولا خرج الثفل من بطنه ولولا برد الماء لاحرقته نار المعدة».

«انسان با آتش غذا می‌ خورد و می‌نوشد و اگر آتش در معده نبود، معده قدرت هضم (در نقل دیگر آمده له کردن) غذا را نداشت و اگر این باد نبود مدفوع و تفاله‌ ها از شکم خارج نمی‌ شد، اگر سردی آب نبود آتش معده آن را می‌ سوزاند».

با توجه به روایت در معده آتش است و این آتش نیاز به هوا دارد، به همین جهت ائمه (ع) می‌ فرمایند که هنگام غذا خوردن معده را سه قسمت کنید، یک‌ سوم برای غذا و یک‌ سوم برای آب و یک‌ سوم برای هوا است. امروزه علم به این مطلب رسیده که اسید عامل سوختن است و هر چیزی که در اسید وارد شود می‌ سوزد، به‌ عبارت‌ دیگر اسید کار همان آتش را انجام می‌ دهد و مراد از آتش معده همان‌ که در روایت آمده، اسید معده است. اسید برای هضم غذا لازم است ولی می‌ تواند به معده هم آسیب بزند، پس باید به شکلی مهار شود و یکی از وسایل مهار کردن آن آب سرد است، آب اسید معده را رقیق می‌ کند و از این طریق آن را مهار می‌ کند. از نشانه‌ های گرمی معده، احساس سوزش در معده است.

امام رضا (ع) می‌ فرمایند: «وأروي في الماء البارد أنه يطفئ الحرارة».

«روایت می‌ کنم آب سرد گرمی را خاموش می‌ کند».

در روایت آمده: «ان رسول الله (ص) افطر على الماء الفاتر، وكان يقول: ويطفى الحرارة عن المعدة ويذهب بالصداع».

«پیامبر (ص) با آب ولرم افطار می‌ کردند و می‌ فرمودند گرمی معده را خاموش می‌ کند و سر درد را بر طرف می‌ کند».

با توجه به روایت وجود اسید در معده اختصاص به بعد از غذا ندارد و می‌ تواند قبل از غذا هم باشد، البته بعد از غذا بیشتر است هم چنین زمانی که انسان به حمام می‌ رود در معده اسید تولید می‌ شود از این‌ رو توصه‌ شده در حالی به حمام بروید که غذایی در شکم باشد.

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «لا تدخل الحمام إلا وفي جوفك شئ يطفئ به عنك وهج المعدة وهو أقوى للبدن ولا تدخله وأنت ممتلئ من الطعام».

«وارد حمام نشو مگر این که در درونت چیزی (غذایی) باشد تا آتش معده را خاموش کند و این برای بدنت بهتر است و نیز در حالی‌ که شکم پر است وارد حمام نشو».

این مطالب را نیز ببینید!

سردی معده و درمان آن

  گرمی معده برای هضم غذا و فعالیت معده لازم است و اگر معده به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر