بلغم و مره در معده – فروشگاه طب اسلامی

بلغم و مره در معده

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A8%D9%84%D8%BA%D9%85-%D9%88-%D9%85%D8%B1%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%87.jpg

 

از روایات استفاده می‌ شود که معده دارای بلغم و مره (سودا و صفرا) است، احتمال دارد که این مواد به دیواره معده چسبیده باشند یا احتمال دارد که در ته معده جمع شوند و یا احتمال دارد که در دیواره معده باشند. وجود این مواد در معده سبب اختلال در فعالیت معده می‌ شود.

 

اولین درمان سویق است:

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «السويق يجرد المرة والبلغم من المعدة جردا و يدفع سبعين نوعا من أنواع البلاء».

«سویق بلغم و مره را از معده جارو می‌ کند جارو کردنی و پیش گیری می‌ کند از هفتاد نوع بیماری». سویق را باید به مقدار دو قاشق غذا خوری ناشتا مصرف نمود.

توضیحات و خرید انواع سویق (کلیک کنید)

 

دومین درمان کندر است:

امام رضا (ع) می‌ فرمایند: «استكثروا من اللبان واستفوه وامضغوه وأحبه ذلك إلي المضغ، فإنه ينزف بلغم المعدة وينظفها ويشد العقل ويمرئ الطعام».

«زیاد از کندر استفاده کنید و آن را بجوید و جویدن آن نزد من محبوب‌ تر از خوردن آن است، زیرا این بلغم معده را خارج می‌ کند و معده را تمیز می‌ کند و مغز را تقویت می‌ کند و غذا را هضم می‌ کند».

مراد از کندر بیشتر کندر نر است، با توجه به روایت وجود بلغم در معده سبب ضعف مغز و مشکل در هضم غذا می‌ شود. در روایت عبارت ینظف بکار رفته که به معنی خون‌ریزی است هم چنین به معنی خارج کردن آب چاه هم هست، اگر مراد معنی اول باشد می‌ توان نتیجه گرفت که بلغم در دیواره معده است و کندر آن را بر طرف می‌ کند و اگر معنی دوم مراد باشد می‌ توان گفت که بلغم در ته معده یا چسبیده به دیواره آن است و کندر آن را از داخل معده خارج می‌ کند، به عقیده بنده احتمال دوم صحیح‌ تر است. به عقیده ما مزاج عضو درست نیست بلکه مزاج در کل بدن یکسان است و این‌ طور نیست که در دیواره معده بلغم بیشتر شود بلکه نهایتاً احتمال دارد به علت ماندن بعضی مواد غذایی در معده یا علل دیگر، در داخل معده بلغم جمع شود.

توضیحات و خرید کندر (کلیک کنید)

این مطالب را نیز ببینید!

سردی معده و درمان آن

  گرمی معده برای هضم غذا و فعالیت معده لازم است و اگر معده به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر