درمان مار گزیدگی و عقرب‌ گزیدگی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » عمومی » مسمومیت » درمان مار گزیدگی و عقرب‌ گزیدگی

درمان مار گزیدگی و عقرب‌ گزیدگی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%A7%D8%B1-%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%B9%D9%82%D8%B1%D8%A8%E2%80%8C-%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D8%AF%DA%AF%DB%8C.jpg

 

درمان مار گزیدگی و عقرب‌ گزیدگی:

درمان اول که شناخته شده و رایج نیست، استفاده از نمک است: مالیدن نمک برای عقرب‌ گزیدگی در روایت وارد شده است، هم چنین در روایت آمده که نمک دارویی بهتر از تریاق است و تریاق داروی گزش حشرات هفت‌ گانه (حشراتی که زهر دارند) است، پس می‌ توان نتیجه گرفت که نمک برای کل گزیدگی‌ ها می‌ تواند مؤثر باشد و در مورد گزیدگی زنبور تجربه شده بسیار مؤثر است، البته منظور نمک طبی دریا است نه نمک‌ های رایج در بازار.

استفاده از نمک به دو روش انجام می‌شود روش اول که از نظر روایی اعتبار بیشتری دارد:

– مالیدن نمک بر محل گزیدگی است، از امام صادق (ع) نقل شده: «لدغت رسول الله صلى الله عليه وآله عقرب فنفضها وقال: لعنك الله فما يسلم منك مؤمن ولا كافر، ثم دعا بالملح فوضعه على موضع اللدغة ثم عصره بإبهامه حتى ذاب ثم قال: لو يعلم الناس ما في الملح ما احتاجوا معه إلى درياق».

«عقرب پیامبر (ص) را گزید و او را انداخت، سپس پیامبر (ص) فرمود: خدا لعنتت کند، کسی از تو خلاصی ندارد چه مؤمن چه کافر. سپس فرمود نمک بیاورند و نمک را روی محل گزیدگی قرار دادند و با انگشت شست مالیدند تا آب شد، سپس فرمودند: اگر مردم بدانند در نمک چه خصوصیتی است دیگر نیازمند تریاق نخواهند بود».

از این روایت معلوم می‌شود که تریاق و نمک هر دو داروی گزیدگی هستند ولی نمک بهتر است.

روش دوم برای استفاده از نمک:

حل کردن نمک در آب و مالیدن آن روی محل گزش است، از حضرت امیر (ع) نقل شده: «إن النبي صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم لسعته عقرب وهو قائم يصلي فقال لعن الله العقرب لو ترك أحدا لترك هذا المصلي يعني نفسه صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم ثم دعا بماء وقرأ عليه الحمد والمعوذتين ثم جرع منه جرعا ثم دعا بملح ودافه في الماء وجعل يدلك صلى‌الله‌عليه‌وآله‌وسلم الموضع حتى سكن».

«پیامبر (ص) در حال خواندن نماز بود که عقرب او را گزید، پیامبر (ص) فرمودند: خداوند عقرب را لعنت کند، اگر از کسی می‌ گذشت لااقل از این نمازگزار می‌ گذشت ولی عقرب از کسی نمی‌ گذرد، سپس فرمودند آب بیاورند، و بر آن سوره حمد و فلق و ناس خواندند سپس جرعه‌ ای از آب خوردند، سپس فرمود نمک بیاورند و آن را در آب حل کردند سپس روی محل گزش می‌ مالیدند تا این که دردش ساکن شد».

از این روایت معلوم می‌شود که نوشیدن آب در مورد عقرب‌ گزیدگی مانعی ندارد.

 

درمان دوم برای مار گزیدگی و عقرب‌ گزیدگی:

داروی جامع امام رضا (ع) است که می‌ تواند درمان کل مسمومیت‌ ها باشد، ما تجربه کردیم در مورد افرادی که زهر خورده‌ اند مفید بوده.

داروی جامع امام رضا (ع) یا همان مرکب پنج، بیشتر بیماری‌ها را درمان می کند و برای هر بیماری باید آب خاصی استفاده شود. در روایت آمده که عبدالله بن عباس گفت: «عقرب مرا گزید و احساس کردم که نیشش به شکم رسید و ما رفتیم نزد امام هادی (ع) و پدرم عرض کرد عقرب پسرم را گزید و ترس است که تلف شود امام فرمودند:

به او داروی جامع بدهید که داروی امام رضا (ع) است عرض کردم این دارو چیست؟ امام پاسخ داد: داروی معروفی است، عرض کردم من آن را نمی‌شناسم، امام فرمود: سنل الطیب، زعفران، هل درشت، آقرقرحا، خربق سفید، بنگ (حشیش) و فلفل سفید به اندازه مساوی و ابرفیون (فرفیون) اندازه دو واحد دیگر مواد، باید خیلی نرم کوبیده شود و آن را با یک حریره (گاز استریل) الک کنید، با عسلی که کفش گرفته شده این را خمیر کنید، و برای مار گزیدگی و عقرب‌ گزیدگی به اندازه یک دانه جو، با آب آنغوزه نوشیده شود، همان ساعت خوب می‌شود».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر