غذای کسی که تب دارد – فروشگاه طب اسلامی

غذای کسی که تب دارد

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%BA%D8%B0%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AA%D8%A8-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF.jpg

 

اولین غذایی که در روایات مطرح است و بهترین غذا برای کسی که تب دارد گوشت بریان است، در روایتی امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «الکباب یذهب بالحمی».

«کباب تب را بر طرف می‌ کند». نه فقط غذای مصرفی بلکه دارو هم هست، بهترین گوشت برای کسی که تب دارد گوشت کبک است، از امام کاظم (ع) نقل شده که فرمودند: «أطعموا المحموم لحم القباج، فإنه یقوي الساقین و یطرد الحمی طرداً».

«به کسی که تب دارد گوشت کبک بدهید زیرا گوشت کبک پاها را تقویت می‌ کند و تب را طرد می‌ کند، طرد کردنی است (یعنی خیلی مؤثر است)». وقتی در روایت می‌ گوید کباب یعنی طبخ با زغال، یعنی آب‌ پز و سرخ‌ کرده نباشد، روش پختن گوشت سه تاست سرخ کردن و آب‌ پز کردن که به آن می‌ گویند خورش و در عربی به آن می‌ گویند «مرق» و کباب یعنی بریان روی زغال.

دومین غذای کسی که تب دارد سویق شسته است، سویق تقسیم می‌ شود به دو قسم:

1- سویق شسته.

2- سویق نشسته.

سویق شسته سویقی است که هفت مرتبه شسته شود، آب رویش بریزند وقتی ته‌ نشین شد آبش را خالی کنند و دوباره این کار را تکرار کنند، هفت مرتبه که بشویند و سپس خشک کنند این می‌شود سویق شسته که برای پاها مفید است، در روایتی امام رضا (ع) می‌ فرمایند: «السویق إذا غسلته سبع مرات و قلبته من إناء الی إناء، یذهب بالحمی و ینزل القوة في الساقین و القدمین».

«سویق را اگر هفت مرتبه بشویی و آن را از یک ظرف به ظرف دیگر منتقل کنی تب را برطرف می‌ کند و نیرو را در دو ساق پا نازل می‌ کند و دو مچ پا را تقویت می‌ کند».

در روایت دیگری امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «إن السویق الجاف إذا أخذ علی الریق، أطفأ الحرارة و سکن المرة، و أذا لتَّ ثم شرب، لم یفعل ذلک».

«سویق خشک اگر ناشتا مصرف شود، حرارت را تسکین می‌ دهد و مرّه را تسکین می‌ دهد، ولی اگر با روغن آغشته شود این کار را نمی‌ کند». شاید از این روایت استفاده شود که اگر با آب هم آغشته شود این خاصیت را ندارد ولی منافاتی بین این دو روایت ندارد، آن روایت که می‌ گوید سویق شسته، یعنی خشک کنید و بعد مصرف کنید و اگر بر فرض آن روایت مفادش این است که تر مصرف کنید، می‌ گوییم آن روایت بر این دلالت دارد که تب را برطرف می‌ کند و این روایت بعدی که می‌ فرماید سویق خشک که آب به آن اضافه نشده، این تسکین دهنده گرما است و صحبت از تب نکرده، پس سویق خشک گرما را خاموش می‌ کند و سویق شسته تب را بر طرف می‌ کند ولی این احتمال هم هست که سویق شسته باید خشک هم بشود.

 

سویق:

دو روش برای تهیه سویق داریم یکی روش سنی‌ ها و یکی روش شیعیان است.

اهل سنت گندم را درسته تفت می‌ دهند و بعد آسیاب می‌ کنند ولی ما اول آسیاب می‌ کنیم و بعد تفت می‌ دهیم، و سویق ترکیبی از آرد و سبوس است، سبوس باید جدا گانه تفت داده شود و آرد هم باید جدا گانه تفت داده شود و بعد مخلوط شود، اگر سویق از گندم تنها درست شده باشد اسمش می‌ شود سویق گندم، اگر از جوی تنها درست شده باشد اسمش می‌ شود سویق جو و اگر از آرد گندم و جو درست شده باشد می‌ شود همان سویق معروف، ولی سویق‌ های دیگری هم داریم مثل سویق سیب، که سیب‌ها را باید ورق‌ ورق کنید، آسیاب کنید و تفت بدهید، و دیگری سویق سنجد، سویق عدس، سویق نخود و سویق کنار هم هستند به طور کلی سیزده نوع سویق داریم، که همه این ها باید بدون روغن تفت داده شود، درباره سویق در روایت آمده: «انما عمل بالوحی».

«به سفارش وحی سویق درست شده است».

این مطالب را نیز ببینید!

برسام چیست؟

  برسام نوعاً معلول تشدید تب است، برسام در ادامه و با شدت یافتن تب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر