درمان برسام در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » روحی روانی » درمان برسام در طب اسلامی

درمان برسام در طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%85-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

درمان ریشه‌ ای برسام اصلاح غلبه دم است:

آنچه از روایات استفاده می‌ شود برسام معلول غلبه دم (خون) است، امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «وكيف لا يكون صحتها سقما وإنما صحتها من أخلاطها وأصح أخلاطها وأقربها من الحياة الدم، وأظهر ما يكون الانسان دما أخلق ما يكون صاحبه بموت الفجأة، والذبحة والطاعون والاكلة والبرسام».

«چگونه سلامتی در دنیا بیماری نیست درحالی که سلامتی در اعتدال اخلاط است و سالم‌ ترین خلط و نزدیک‌ ترین خلط به زندگی همان دم است و هرگاه خون در انسان ظاهر شود (غلبه دم)، انسان نزدیک‌ تر به مرگ ناگهانی (سکته مغزی) و سکته قلبی و طاعون و خوره و برسام نزدیک‌ تر است».

درمان ریشه‌ ای برسام در اصلاح غلبه دم است، استفاده از حجامت، صاف کننده خون، سویق عدس از راه‌های کاهش غلبه خون می‌ باشد.

توضیحات و خرید صاف کننده خون (کلیک کنید)

توضیحات و خرید سویق عدس (کلیک کنید)

 

مرکب یک است:

درباره مرکب یک در روایت آمده: برای سودا و صفرا و بلغم و درد معده و استفراغ و تب و برسام مفید است. روش مصرف این است که دو مثقال (حدود ۹ گرم) صبح ناشتا مصرف شود.

توضیحات و خرید مرکب یک (کلیک کنید)

 

سویق جو:

در روایت آمده: از امام صادق (ع) از درمان برسام سؤال شد و امام فرمودند: «اسقه سويق الشعير فإنه يعافي إن شاء الله وهو غداء في جوف المريض قال: فما سقيناه السويق إلا يومين أو قال: مرتين حتى عوفي صاحبنا».

«به او (بیمار) سویق جو بده، به خواست خدا درمان می‌ شود، هم چنین برای مریض غذا هم هست. راوی می‌ گوید تنها دو روز یا دو بار به او سویق دادیم و خوب شد. سویق باید خشک مصرف شود و می توان با عسل هم مخلوط کرد».

توضیحات و خرید سویق جو (کلیک کنید)

 

برگ چغندر:

امام کاظم (ع) می‌ فرمایند: «ما دخل جوف المبرسم مثل ورق السلق».

«مانند برگ چغندر درون بیمار مبتلا به برسام نشده است».

هم چنین در روایتی آمده: «فإنه فيه شفاء ولا داء فيه ولا غائلة ويهدأ نوم المريض».

«درمان است و هیچ مشکلی ندارد و خواب بیمار را آرام می‌ کند».

 

آب گرم:

در روایتی از امام صادق (ع) آمده: «خرج الحسين عليه السلام معتمرا وقد ساق بدنة حتى انتهى إلى السقيا فبرسم فحلق رأسه ونحرها مكانه ثم أقبل حتى جاء فضرب الباب، فقال علي عليه السلام: ابني ورب الكعبة افتحوا له وكانوا قد حموا له الماء فأكب عليه فشرب، ثم اعتمر بعد».

«امام حسین (ع) به عمره رفتند و همراه خود شتری بردند، تا این که به صقیا رسیدند و مبتلا به برسام شدند، سرشان را تراشیدند و شتر را نهر کردند، به خوانه برگشتند و در را زدند، حضرت علی (ع) فرمود به پروردگار کعبه پسرم است، در را باز کنید، از قبل آب را برای او گرم کرده بودند، آمد و از آب گرم نوشید، خوب شد و دوباره به عمره مشرف شدند».

این مطالب را نیز ببینید!

درمان انگل در طب اسلامی

  درمان انگل با خرما: روایات با هم اختلاف دارند. بعض روایات می‌ فرمایند مطلق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر