برسام چیست؟ – فروشگاه طب اسلامی

برسام چیست؟

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%85-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F.jpg

 

برسام نوعاً معلول تشدید تب است، برسام در ادامه و با شدت یافتن تب است، نشانه برسام هزیان گویی و اختلال عقل است، نشانه دیگر درد پایین سینه است زیرا بیماری برسام التهاب پرده دیافراگم است، مشخصه دیگر این که برسام بیماری سختی است و ممکن است که تب به جایی برسد که باعث مرگ شود.
تا زمان حضرت ابراهیم (ع) مرگ انسان ها بدون علت بود و حضرت ابراهیم (ع) دعا کرد و از خدا خواست که برای مرگ علت قرار دهد و خداوند برسام را نازل نمود، برسام کلمه‌ ای سریانی است، «بر» به معنی فرزند و «سام» به معنی مرگ است و «برسام» یعنی زاییده مرگ، پس این بیماری به سبب مرگ است و این اولین بیماری بود که نازل شد و از سنخ سام است.

بیماری‌ها را به دو قسم تقسیم می‌ کنیم یک قسم بیماری سام است، بیماری که منجر به مرگ است و درمان فایده‌ ای ندارد و قسم دیگر بیماری غیر سام که باعث مرگ نمی‌ شود و قابل درمان است، البته بیماری سام را می‌توان با دعا درمان کرد.

امام باقر (ع) می‌ فرمایند: «كان الناس يعتبطون اعتباطا فلما كان زمان إبراهيم (عليه السلام) قال: يا رب اجعل للموت علة يؤجر به الميت ويسلي بها عن المصاب، قال: فأنزل الله عز وجل الموم وهو البرسام ثم أنزل بعده الداء».

«مردم در قدیم قبل از زمان حضرت ابراهیم (ع) بدون علت می‌ مردند، وقتی زمان حضرت ابراهیم (ع) شد، ایشان دعا کرد که خدایا برای مرگ علتی قرار بده و با آن اجری برای مرده قرار بده و اهل مصیبت را تسلی بده، و خدا بیماری موم (برسام) را نازل کرد و پس از آن بیماری‌ های دیگر».

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «من حم فشرب في تلك الليلة وزن درهمين من بزر القطونا أو ثلاثة أمن من البرسام في تلك الليلة».

«اگر کسی تب کند و در آن شب دو یا سه درهم (شش و نیم یا ده گرم) اسفرزه بنوشد، از برسام ایمن می‌ شود». پس معلوم می‌ شود که برسام معلول تب است، اسفرزه سرد است و اگر کسی مصرف کند از تشدید و تبدیل شدن تب به برسام جلوگیری می‌ شود.

در روایت درباره مرکب یک آمده: «برای تب و برسام مفید است».از این روایت معلوم می‌ شود که برسام و تب دو بیماری متفاوت هستند و هم چنین می‌ توان گفت که بین برسام و تب رابطه‌ ای وجود دارد زیرا درمان هر دو یکی است.
در ادامه این روایت آمده: «برای تب شدید مفید است، آن تبی که ترس است از این که صاحب آن تب مبتلا به برسام شود». از این بخش روایت معلوم می‌ شود که تب و برسام باهم ارتباط دارند و برسام همان تشدید تب است.

این مطالب را نیز ببینید!

غذای کسی که تب دارد

  اولین غذایی که در روایات مطرح است و بهترین غذا برای کسی که تب …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر