درمان وسوسه در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » روحی روانی » درمان وسوسه در طب اسلامی

درمان وسوسه در طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%B3%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

اولین درمان برای وسوسه:

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «إذا اتاك الشيطان موسوسا ليضلك عن سبيل الحق وينسيك ذكر الله تعالى فاستعذ منه بربك وبربه فانه يؤيد الحق على الباطل وينصر المظلوم بقوله عز وجل: ﴿انه ليس له سلطان الذين آمنوا وعلى ربهم يتوكلون﴾».

«اگر شیطان آمد شما را وسوسه کند و از راه حق گمراه کند و کاری کند که از یاد خدا غافل شوی، پس پناه ببر به پروردگار خودت و پروردگار خودش، همانا خداوند حق را بر باطل نصرت می‌ دهد و مظلوم را نصرت می‌ دهد، به گفته خداوند شیطان به افرادی که ایمان آورده‌ اند و به  پروردگار خود توکل می‌ کنند سلطه ندارد».

حضرت علی (ع) در وصیتش به کمیل بن زیاد می‌ فرمایند: «ای کمیل هرگاه شیطان تو را وسوسه کند، این را بگو أعوذ بالله القوي، من الشيطان الغوي، وأعوذ بمحمد الرضي، من شر ما قدر وقضي، وأعوذ بإله الناس، من شر الجنة والناس أجمعين، از شر شیطان در امان‌خواهی بود هرچند این شیاطین قدرتمند و مانند ابلیس باشند».

در روایتی آمده: «أن بعض الصحابة شكا إليه الوسوسة، فقال: يا رسول الله، إن الشيطان قد حال بيني وبين صلواتي، يلبسها علي، فقال رسول الله (صلى الله عليه وآله): ذلك شيطان يقال له: خنزب فإذا أحسست به فتوذ بالله منه، واتفل عن يسارك ثلاثا قال: ففعلت ذلك فاذهب الله عني».

«یکی از اصحاب به پیامبر (ص) از وسوسه شکایت کرد و عرض کرد، ای رسول خدا شیطان مانع شده از نماز خواندم و همیشه مرا به‌ اشتباه می‌ اندازد، پیامبر (ص) فرمودند این شیطان نامش خنزب است، هرگاه احساس کردی که تو را وسوسه می‌ کند، از او به‌ سوی خداوند تبارک‌ و تعالی پناه ببر و سه بار آب دهانت را به‌ طرف چپ خود بینداز، شخص گفت این کار را کردم و این مسئله برطرف شد». البته این کار را نمی‌ توان در هنگام نماز انجام داد.

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «ليس من مؤمن يمر عليه أربعون صباحا إلا حدث نفسه فليصل ركعتين وليستعد بالله من ذلك».

«نیست مؤمنی که چهل روز بر او بگذرد مگر این که مبتلا به حدیث نفس می‌ شود، آنگاه باید دو رکعت نماز بخواند و از آن به خدا پناه ببرد».

از پیامبر (ص) روایت‌ شده که: «زمانی که بر سر بیمار حاضر می‌ شد این را می‌ فرمود اذهب الوسواس والبأس رب الناس، اشف وأنت الشافي، لا شفاء إلا شفاؤك».

 

دومین درمان گفتن لا اله الا الله گفتن است:

در روایت آمده: «سألت أبا عبد الله (عليه السلام) عن الوسوسة وإن كثرت، فقال: لا شئ فيها، تقول: لا إله إلا الله».

«از امام صادق (ع) از وسوسه سؤال شد در صورتی‌ که زیاد شود، امام فرمودند گناهی محسوب نمی‌ شود، لا اله الا الله بگویید تا برطرف شود».

 

سومین درمان لاحول ولا قوت الا بالله (حوقله):

در روایت آمده: «کسی به امام باقر (ع) نوشت و شکایت کرد از افکاری که ذهنش خطور می‌ کند، امام پاسخ دادند خداوند اگر بخواهد شما را ثابت کند، ثابت می‌ کند و اجازه نمی‌ دهد که ابلیس راهی بر شما داشته باشد، قومی به پیامبر (ص) شکایت کردند که افکاری بر آن‌ها عارض می‌ شود، اگر از کوه پرت شوند و تک تکه شوند نزد آن‌ها محبوب‌ تر است تا این که این افکار را بگویند، پیامبر (ص) فرمودند به‌ راستی این مسئله را در ذهن خود می‌ بینید، عرض کردند بله، پیامبر (ص) فرمودند قسم به او که جانم در دست اوست این نشانه ایمان عمیق و سالم است و اگر این حالت (افکار و شک در اعتقادات) را پیدا کردید این را بگویید: «آمنا بالله ورسوله ولا حول ولا قوة إلا بالله».

از پیامبر (ص) نقل‌ شده: «حضرت آدم (ع) به‌ سوی خداوند شکایت کرد از حدیث نفس و اندوه، جبرئیل (ع) بر حضرت آدم (ع) نازل شد و گفت ای آدم این را بگو لا حول ولا قوة إلا بالله، آدم (ع) این را گفت و وسوسه و حزن او برطرف شد».

در روایت آمده: «کسی به‌ سوی امام صادق (ع) از زیاد آرزو کردن و وسوسه شکایت کرد، امام فرمودند دستت را بر سینه‌ ات مرور بده سپس این را بگو بسم الله وبالله محمد رسول الله ولا حول ولا قوة إلا با لله العلي العظيم اللهم امسح عني ما احذر، سپس دستت بر شکمت مرور بده و سه مرتبه این را بگو، خداوند این وسوسه و آرزو کردن را از شما برطرف می‌ کند، شخص می‌ گوید موارد زیادی اتفاق می‌ افتاد که نمازم را قطع می‌ کردم به خاطر آرزوها و وسوسه‌ ای که در سینه‌ ام بود و این کاری را که آقای من امام صادق (ع) فرمود انجام دادم سه مرتبه و خداوند این مشکل را از من رفع کرد و بعد از آن دیگر احساس نکردم.»

 

چهارمین درمان هو الاول و هو الآخر:

در روایت آمده: «یکی از اصحاب به پیامبر (ص) از وسوسه شکایت کرد، پیامبر (ص) فرمودند اگر این وسوسه را یافتی در قلب خود این را بگو هو الاول والاخر والظاهر والباطن وهو بكل شئ عليم».

 

پنجمین ذکر توکلت علی الحی الذی لا یموت:

در روایت آمده: «شخصی نزد پیامبر (ص) آمد و عرض کرد ای رسول خدا من از این وسوسه سینه سختی می‌ کشم و من مردی عائله مندم و بدهکارم و نیازمندم، پیامبر (ص) فرمودند این کلمات را تکرار کن توكلت على الحي الذي لا يموت والحمد لله الذي لم يتخذ صاحبة ولا ولدا ولم يكن له شريك في الملك ولم يكن له ولي من الذل وكبره تكبيرا، دیری نگذشت که مرد نزد پیامبر (ص) برگشت و گفت ای رسول خدا، خداوند وسوسه سینه را از من بر طرف کرد و بدهکاری من را ادا کرد و روزی من هم زیاد شد».

این مطالب را نیز ببینید!

عوامل تشدید وسواس

  اولین عامل تشدید وسواس غفلت از یاد خدا: در قرآن آمده: «وَمَن يَعْشُ عَن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر