درمان‌ نفسی و روحی برای وسواس – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » روحی روانی » درمان‌ نفسی و روحی برای وسواس

درمان‌ نفسی و روحی برای وسواس

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%E2%80%8C-%D9%86%D9%81%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%AD%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%88%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B3.jpg

 

اولین درمان روحی و نفسی، مخالفت با شیطان است:

عبدالله بن سنان روایت می‌ کند: «ذكرت لأبي عبد الله عليه السلام رجلا " مبتلى بالوضوء والصلاة وقلت: هو رجل عاقل، فقال: أبو عبد الله وأي عقل له وهو يطيع الشيطان؟ فقلت له: وكيف يطيع الشيطان؟ فقال سله هذا الذي يأتيه من أي شئ هو؟ فإنه يقول لك من عمل الشيطان».

«به امام صادق (ع) عرض کردم از مردی که مبتلا به تکرار وضو و نماز است و گفتم این مرد عاقلی است، امام فرمودند: این چه عقلی است در حالی که از شیطان اطاعت می‌ کند، عرض کردم چگونه از شیطان اطاعت می‌ کند، امام فرمودند: از او بپرس چرا این قدر تکرار می‌ کنی و پاسخ خواهد داد که شیطان اجازه نمی‌ دهد نمازم را بخوانم».

امام باقر (ع) می‌ فرمایند: «إذا كثر عليك السهو فدعه فإنه يوشك أن يدعك، إنما هو من الشيطان».

«اگر سهو و شک در نماز زیاد شد آن را (شک و تردید) رها کن، این علتش شیطان است».

زراره و ابو بصیر روایت می‌ کنند: «قلنا له: الرجل يشك كثيرا في صلاته حتى لا يدري كم صلى ولا ما بقي عليه؟ قال: يعيد، قلنا له: فإنه يكثر عليه ذلك كلما عاد شك؟ قال: يمضي في شكه ثم قال: لا تعودوا الخبيث من أنفسكم بنقض الصلاة فتطمعوه فإن الشيطان خبيث يعتاد لما عود فليمض أحدكم في الوهم ولا يكثرن نقض الصلاة فإنه إذا فعل ذلك مرات لم يعد إليه الشك، قال زرارة ثم قال: إنما يريد الخبيث أن يطاع فإذا عصي لم يعد إلى أحدكم».

«به امام عرض کردیم راجع به شخصی که در نماز زیاد شک می‌ کند تاجایی که نمی‌داند چقدر نماز خوانده و چقدر مانده، امام فرمودند ادامه بدهد، عرض کردیم این (شک) بیش از حد معمول زیاد می‌ شود، امام فرمودند ادامه بدهد و به شک اهمیت ندهد، سپس فرمودند این شیطان را عادت ندهید و قطع کردن نماز را به شیطان یاد ندهید، زیرا شیطان خبیث است، هرطور که او را عادت دهید، عادت می‌ کند، در همان حال شک ادامه دهد و نمازش را قطع نکند، اگر این کار را تکرار کرد دیگر شک به سویش بر نمی‌ گردد، هدف شیطان این است که از او اطاعت شود پس اگر از او نا فرمانی کردی به سوی شما بر نمی‌ گردد».

در روایت دیگری امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «ولا يغرنك تزيينه للطاعه فانه يفتح عليك تسعة وتسعين بابا من الخير ليظفر بك عند تمام المائة فقابله بالخلاف والضد عن سبيله والمضادة باستهوائه».

«مغرورت نکند با زیبا کردن عبادت، نود و نه در خیر به رویت باز می‌ کند تا این که در مرتبه صدم تو را به گناه بی اندازد، همیشه با او مخالفت کن و از راهش خارج شو و به هر چیزی که تشویق می‌ کند آن را رها کن».

 

دومین درمان روحی یاد مرگ و آخرت است:

ابو بصیر روایت می‌ کند: «شكوت إلى أبي عبد الله (عليه السلام) الوسواس فقال: يا أبا محمد أذكر تقطع أوصالك في قبرك ورجوع أحبابك عنك إذا دفنوك في حفرتك وخروج بنات الماء من منخريك وأكل الدود لحمك فإن ذلك يسلي عنك ما أنت فيه قال أبو بصير: فوالله ما ذكرته إلا سلى عني ما أنا فيه من هم الدنيا».

«به امام صادق (ع) از وسواس شکایت کردم، امام فرمودند ای ابا محمد وقتی وسوسه به سراغت آمد به یاد بیاور روزی را که بدنت در قبر متلاشی شود، زمانی را که تو را در قبر رها می‌ کنند، و کرم‌های آبی و خونابه‌ ای که از بینی‌ ات خارج می‌ شود و کرم‌هایی که بدنت را می‌ خورند را به یاد بیاور، این سبب تسلی خاطر تو می‌ شود، ابو بصیر گفت به خدا سوگند که این را به یاد نیاوردم مگر این که از هم و غم دنیا تسلی یافتم».

امروزه بسیاری از افسردگی‌ها معلول نا رضایتی انسان از زندگی دنیا و ناراحتی از نرسیدن به خواسته‌ هایش است و یاد مرگ می‌ تواند باعث تسلی خاطرش شود.

 

سومین درمان روحی مراقبت زیاد است:

امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «لا يتمكن الشيطان بالوسوسة من العبد إلا وقد اعرض عن ذكر الله تعالى واستهان وسكن الى نهيه ونسى اطلاعه على سره فالوسوسة ما تكون من خارج القلب باشارة معرفة العقل ومجاورة الطبع وأما إذا تمكن في القلب فذلك غى وضلاله وكفر والله عز وجل دعا عباده بلطف دعوته وعرفهم عداوه ابليس فقال تعالى: ﴿ان الشيطان لكم عدو فاتخذوه عدوا﴾ فكن معه كالقريب مع كلب الراعى يفزع الى صاحبه صرفه عنه كذلك إذا اتاك الشيطان موسوسا ليضلك عن سبيل الحق وينسيك ذكر الله تعالى فاستعذ منه بربك وبربه فانه يؤيد الحق على الباطل وينصر المظلوم بقوله عز وجل: ﴿انه ليس له سلطان الذين آمنوا وعلى ربهم يتوكلون﴾ ولن يقدر على ومعرفة اتيانه ومذاهب وسوسته إلا بدوام المراقبة والاستقامة على بساط الخدمه وهيبه المطلع وكثره الذكر».

«شیطان موفق به وسوسه بنده‌ ای نمی‌ شود مگر این که آن بنده از یاد خدا غافل شود و مسائل را سبک بشمارد و مرتکب نواهی خدا شود و یادش برود که خدا از رازش با خبر است، وسوسه آن است که از خارج قلب است (توسط شیطان است) و با اشاره عقل باشد و مقتضای طبع هم باشد، اگر این وسوسه وارد قلب شود، این گمراهی است و کفر است، خداوند عز وجل بندگانش را با لطف دعوت کرد و آن ها را با دشمنی ابلیس آشنا کرد و فرمود شیطان برای شما دشمن است و او را دشمن بشمارید، با شیطان مانند آدم غریبه با سگ چوپان رفتار کن، اگر شیطان آمد که شما را وسوسه کند پناه ببر به پروردگار خودت و خودش، همانا خداوند حق را بر باطل تأیید می‌ کند و مظلوم را نصرت می‌ دهد، خداوند می‌ فرماید همانا او (شیطان) به کسانی که ایمان آورده‌ اند و به پروردگارشان توکل کرده‌ اند سلطه ندارد، شیطان از راه‌های مختلف وارد می‌ شود و انسان این راه‌ها را نمی‌ شناسد مگر اینکه دائم مراقب حال خود باشد در خدمت پایدار باشد و یاد هیبت مرگ و قیامت باشد و زیاد به یاد خدا باشد».

این مطالب را نیز ببینید!

درمان وسوسه در طب اسلامی

  اولین درمان برای وسوسه: امام صادق (ع) می‌ فرمایند: «إذا اتاك الشيطان موسوسا ليضلك …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر