علائم سرطان خون – فروشگاه طب اسلامی

علائم سرطان خون

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%B9%D9%84%D8%A7%D8%A6%D9%85-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D9%86.jpg

 

سرطان خون گاه لوکمی است و گاه لوسمی، سلول های خونی و مغز استخوان با هم دیگر می شوند. این سرطان شایع ترین نوع در کودکان است و البته در بزرگسالان هم شیوع دارند مخصوصا کسانی که دارو های ضد بیماری قلبی مصرف می کنند. در کودکان از سه تا هفت این بیماری شایع است. علت ایجاد سرطان خون نا شناخته است ولی مواجهه قبلی با اشعه، مواد شیمیایی مانند بَنزَن در ایجاد سرطان خون دخیل است.

کسانی که خواهر یا برادرشان مبتلا به سرطان خون هستند احتمال آن ها به ابتلاء پنج برابر است. افرادی که به سندرم داون (منگولیسم) مبتلا هستند در خطر بیشتری از ابتلاء قرار دارند، شایع ترین سرطان خون در کودکن ای ای ال و در بالغین سی ال ال است.

سرطان خون بر اثر تولید بیش از حد گلبول های سفید خون ایجاد می شود که به صورت نابالغ و غیر طبیعی از مغز استخوان ایجاد می شوند. این گلبول ها عمل کرد درست و طبیعی ندارند و موجب می شوند که تولید سایر گلبول های طبیعی از مغز استخوان کاهش یابد. به همین دلیل گلبول های قرمز خون و سفید و پلاکت های خون همه کاهش می یابند.

علائم سرطان غالبا دیر تشخیص داده می شود با سایر بیماری ها غالبا اشتباه می شود از جمله علائم آن عبارتند از:

– ضعف مفرط.

– خستگی.

– کم خونی شدید.

– رنگ پریدگی.

– خون ریزی مکرر از لثه که دیر بند می آید.

– تورم لثه.

– خونریزی از بینی در خواب و بیداری.

– کاهش وزن شدید.

– درد های شکمی.

– تورم شکمی.

– تورم غدد لنفاوی.

این علائم در سایر بیماری ها هم هستند مثلا ضعف شدید شاید به سبب کمبود قند بدن یا فشار پائین بدن باشد و خستگی شاید به سبب کم بودن کالری بدن باشد مثلا فرد از گوشت لازم و خرما و عسل استفاده نمی کند و بیشتر از کته و ماست و مانند آن که موجب سرد مزاجی می شود استفاده می کند. مثلا کودک باید روزانه 1300 و بزرگسال باید 1500 کالری گرما داشته باشد.

این مطالب را نیز ببینید!

علائم اولیه بیماری حصبه

  حصبه، به آن تب روده و تیفوئید می گویند که یک نوع عفونت باکتریایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر