نقرس و درمان آن در طب اسلامی – فروشگاه طب اسلامی

نقرس و درمان آن در طب اسلامی

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D9%86%D9%82%D8%B1%D8%B3-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C.jpg

 

نقرس معروف به بیماری پادشاهان است، نوعی ورم و درد است که در مفصل به وجود می‌ آید، علامتش این است که شروعش از صبح و از شست پا است و همراه با ورم و قرمز شدن و براق شدن مفصل است و کم‌ کم کل مفاصل را درگیر می‌ کند.

در پزشکی امروز عامل نقرس مصرف بیش از اندازه گوشت قرمز و بالا رفتن میزان اسید اوریک یا اوره است ولی در روایات خوردن تخم مرغ و ماهی و هم چنین خوردن نبیذ و شیر علت ابتلا به نقرس معرفی شده. نبیذ، آب انگور جوشیده است که حرام می‌ باشد، البته بعضی می‌ گویند نبیذ شامل سرکه هم می‌ شود.

 

درمان اول و بهترین درمان نقرس شیطرج است:

زیرا ورم مفصل نشانه وجود مواد زائد در مفصل است و شیطرج این مواد را خارج می‌ کند، شیطرج آسیاب شده، هر روز صبح و شب حداقل چهار گرم بخورید.

– توضیحات و خرید داروی شیطرج ( کلیک کنید)

 

درمان دوم انجیر است:

ابوذر روایت می‌ کند: «أهدي إلى النبي (ص) طبق عليه تين، فقال لاصحابه : كلوا، فلو قلت : فاكهة نزلت من الجنة لقلت : هذه، لانها فاكهة بلا عجم، فكلوها، فإنها تقطع البواسير وتنفع من النقرس».

«برای پیامبر (ص) طبقی از انجیر هدیه آوردند، پیامبر (ص) به اصحاب فرمودند بخورید، اگر بگویم میوه‌ ای از بهشت نازل شده همین انجیر است چون این میوه‌ ای است که هسته ندارد، همانا بواسیر را قطع می‌ کند و برای نقرس هم مفید است». با توجه به این روایت میوه‌ای که هسته ندارد بهشتی است.

پیامبر (ص) می‌ فرمایند: «كلوا التين الرطب واليابس، فإنه يزيد في الجماع ويقطع البواسير وينفع من النقرس والابردة».

«انجیر بخورید، چه خشک باشد چه تازه، زیرا عمل هم بستری را زیاد می‌ کند و بواسیر را قطع می‌ کند و برای نقرس مفید است و برای سردی مفصل». مقدار مصرف انجیر حداقل هفت دانه در روز است.
در روایت دیگر پیامبر (ص) می‌ فرمایند: «كل التين فإنه ينفع البواسير والنقرس».

«انجیر بخور، زیرا این بواسیر را قطع می‌ کند و نقرس را قطع می‌ کند».

از روایت اخیر معلوم می‌ شود که انجیر علاوه بر مفید بودن برای نقرس، درمان آن نیز هست.

اموری در روایات ذکر شده که برای نقرس مفید است، از جمله حجامت چهار مهره انتهای ستون مهره (قدنه) و حجامت کعبین (محل مسح روی پا در وضو)، و پرهیز از چیزهایی که برای نقرس مضر است از جمله جمع بین ماهی و تخم مرغ و نیز جمع بین نبیذ و شیر.

این مطالب را نیز ببینید!

درمان فاصله بین مهره ها

  درمان فاصله بین مهره ها بر اساس روایات و احادیث پزشکی توسط حضرت آیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر