علل بیماری نرمی استخوان – فروشگاه طب اسلامی

علل بیماری نرمی استخوان

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%B9%D9%84%D9%84-%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86.jpg

 

کمبود ویتامین دی زیرا بودن مقدار لازم ویتامین دی به جذب کلسیم و فسفر از روده ها کمک می کند. زیرا این دو ماده در دندان ها، غضروف ها مانند لاله گوش و استخوان بینی و استخوان ها موجب استحکام سطح استخوان می شود. بنا بر این در صورت فقدان یا کمبود شدید آن کلسیم و فسفر به خوبی جذب نمی شود در نتیجه استخوان ها مبتلا به نرمی می شود، از شش ماهگی تا دو سالگی این بیماری شایع است.

درمان بیماری نرمی استخوان (کلیک کنید)

کودکانی که به این بیماری مبتلا شده اند در محل اتصال دنده های آن ها به جناغ سینه برجستگی هایی شبیه به دانه های تسبیح دیده می شود که در موارد شدید بیماری بسیار برجسته تر هستند. پا های چنین کودکانی پرانتزی می شود و گاه مبتلا به شکستگی هایی می شود و این حالت در استخوان های لگن و کتف بیشتر دیده می شود. گچ گرفتن آن ها نیز سخت است و بد جوش می باشد.

کودکان و اطفای که مبتلا به نرمی استخوان هستند، تاندون ها پشت پا و عضلات ران در آن ها دچار ضعف می شود از این رو در راه رفتن و ایستادن مشکل داشته در درآوردن دندان دچار تأخیر می شوند. این افراد مبتلا به ضعف عمومی هستند و حال بازی کردن و دوندگی ندارند و زود خسته می شوند.

برای پیش گیری از این بیماری یگانه غذای کودک در زیر سن شش ماهگی فقط شیر مادر است. بنا بر این اگر به مادر کودک رسیدگی شود و غذای او کامل باشد اثر آن به کودک می رسد. اگر مواد مغذی شیر مادر کم شود، وزن گیری کودک کم می شود و املاح لازم به بدنش نمی رسد و استخوان او استحکام لازم را نمی یابد. شیر مادر تا پایان دو سالگی باید مواد لازم را داشته باشد.

هم چنین می توان از ویتامین دی مکمل که با پزشک متخصص تجویز می شود استفاده کرد.

هم چنین باید یک ربع تا بیست دقیقه در نور مستقیم آفتاب بود البته لازم نیست که این مدت پشت سر هم باشد بلکه می توان آن را تقسیم کرد. انسان مثلا وقتی وضو می گیرد که مستحب است دست و صورت خود را خشک نکند و دعاهایی را نیز بخواند می تواند این دعاها را نیز نور آفتاب بخواند و کمی در آفتاب قدم بزند. بودن زیاد در نور مستقیم آفتاب موجب اگزما و خارش پوست و آفتاب سوختگی و کک و مک و یا حتی سرطان پوست می شود. البته بدکاری کبد، نون ساندویچی و نور سفید، تفت دادنی و سرخ کردنی موجب این مشکلات می شود که برای درمان آن می توان روزی از یک مشت برگه ی زردآلو که برای خشک کردن آن از تیزاب استفاده نشده است مصرف کنند.

کم تحرکی موجب مشکلاتی از جمله پوکی استخوان می شود. مقدار زیادی از ویتامین دی در زیر سطح پوست که در معرض آفتاب است ساخته می شود. کسانی که سفید پوست هستند ضریب آفتاب سوختگی در آن ها بیشتر است. مخصوصا در پیک بار نور خورشید که از ده صبح تا چهار بعد از ظهر است باید کمتر در نور خورشید بود.

درمان بیماری نرمی استخوان (کلیک کنید)

این مطالب را نیز ببینید!

درمان فاصله بین مهره ها

  درمان فاصله بین مهره ها بر اساس روایات و احادیث پزشکی توسط حضرت آیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر