توضیح در مورد پوکی استخوان – فروشگاه طب اسلامی

توضیح در مورد پوکی استخوان

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%BE%D9%88%DA%A9%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86.jpg

 

پوکی استخوان یا بیماری استئوپروز از جمله بیماری های خاموش است (مانند قند خون) زیرا تراکم سلول های استخوانی و ماده آن و استحکام استخوان به تدریج از بین می رود و موقعی انسان متوجه می شود که ضعف ساختمان استخوان ایجاد شده و اسکلت بدن ضعیف شده است. اگر استخوان باریک یا ضعیف باشد ضریب شکنندگی در آن ها بالا می رود. این حالت در استخوان های لگن، مچ پا و مچ دست و مهره های گردن و مهره های ستون فقرات مخصوصا در بخش قوس کمر بیشتر وجود دارد.

میزان استخوان سازی بدن در حالت طبیعی به مقدار و اندازه جذب مجدد سلول های استخوانی بستگی دارد. اگر این تناسب به هم بخورد و میزان جذب مجدد سلول های استخوانی بیشتر از میزان استخوان سازی باشد فرد به پوکی استخوان مبتلا می شود. این حالت غالبا از سنین 35 سالگی به بعد مخصوصا از 40 سالگی به بعد بیشتر می شود زیرا در این سن تراکم سلول های استخوانی در بدن به تدریج کم می شود. بنا بر این مصرف لبنیات در هر روز از ضروریات است. یک تا دو لیوان شیر کم چرب، مصرف پنیر با گردو در شب، یا مصرف سبزی با گردو، در معرض نور خورشید در کل روز به مقدار پانزده دقیقه و خوردن بیست و یک عدد مویز (که در کمبود منگنز که در استحکام قطر داخلی استخوان مؤثر است کاربرد دارد) نباید فراموش شود.

دومین عامل پوکی استخوان مربوط به روش زندگی غلط یعنی کم تحرکی است که موجب چند بیماری می شود که یکی از آن ها پوکی استخوان است.

هم چنین کسانی که رژیم غذایی مستمر که کم پروتئین است مصرف می کنند.

هم چنین کسانی که سابقه وراثتی یا ژنتیکی پوکی استخوان دارند.

از دیگر عوامل ابتلاء به پوکی استخوان مصرف بیماری های کورتون دارد است.

هم چنین است ساختار و فیزیولوژی خاص بدن که به این سبب پوکی استخوان در زنان که در آن ها حاملگی، شیردهی، قاعدگی و یائسگی وجود دارد بیشتر وجود دارد. بنا بر این آن ها باید از شیر عسل در صبح، شیر خرما، هفت عدد خرما بعد از ناهار و یا حلیم گندم گوشت استفاده نمایند.

پوکی استخوان یک بیماری خاموش است زیرا تا فرد مبتلا به شکستگی استخوان نشود از وجود این بیماری در خود باخبر نمی باشد و تا قبل از آن علامت خاصی ندارد.

این مطالب را نیز ببینید!

درمان فاصله بین مهره ها

  درمان فاصله بین مهره ها بر اساس روایات و احادیث پزشکی توسط حضرت آیت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر