بیماری زانوی قفل شده و درمان آن – فروشگاه طب اسلامی
صفحه اصلی » بیماری ها » درمان بیماری ها » استخوان و مفاصل و عضلات » بیماری زانوی قفل شده و درمان آن

بیماری زانوی قفل شده و درمان آن

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B2%D8%A7%D9%86%D9%88%DB%8C-%D9%82%D9%81%D9%84-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A2%D9%86.jpg

 

یکی از بیماری ها که در حرکت انسان مشکل ایجاد می کند زانوی قفل شده است، فرد گاه به تیک عصبی یا اسپاسم عصبی مبتلا است ولی گاه به زانوی قفل شده مبتلا می شود. این حالت بر اثر ضربه یا سقوط و افتادگی رخ می دهد که یکی از غضروف های داخلی مصرف زانو پاره شده یا دچار در رفتگی می شود.

این آسیب معمولا در ورزشکاران مانند کوهنوردان یا فوتبالیست ها و یا در حرکات سریع رقص پا در کنفو و یا ژیمناستیک و مانند آن بیشتر دیده می شود. در کنفو باید در حرکات سریع، دست و پا را کنترل کرد و الا اگر در ضربه ی پا و دست انسان ضربه را رها کند مبتلا به فاصله در مفاصل می شود. برای این کار باید عضلات را تقویت کرد و حرکات را کنترل و قفل کرد.

گاه انسان بر اثر چرخش زانو که کنترل نشده است مبتلا به زانوی قفل شده می شود. اگر انسان حرکات زانوی خود را کنترل نکند زانوی او از حیث تاندون ها، مایع مفصلی، کشکک و لیگمان ها دارای مشکل می شود و ریگلاژ مفصلی در زانو از بین می رود.

 

ویژگی زانوی قفل شده:

– درد در زانو.

– صدای در زانو در هنگام حرکت و این گاه به سبب افت مایع مفصلی و یا پارگی غضروفی رخ می دهد. در نتیجه التهاب مفصلی نیز رخ می دهد و گاه این حالت به آرتروز که ساییدگی سر زانوها است منجر می شود.

– تورم زانو که نباید آن را بیماری نقرس اشتباه گرفت.

– عدم توانایی در خم و راست کردن زانو.

– کسی که به قفل زانو مبتلا شده است نباید سعی کند که با فشار اضافی پای خود را راست کند.

 

کارهایی که باید برای زانوی قفل شده انجام داد:

– زانو را سرد نگه دارند و این کار با گذاشتن قطعات یخ در کیسه آب یخ و پارچه بر روی زانو می تواند انجام شود.

– استفاده از داروهای مسکن مانند آسپرین، بروفن و امثال آن.

– انتقال مصدوم را برانکارد به بیمارستان.

– اگر زانو قفل شده ولی علت آن ضربه و سقوط نباشد بلکه زانو و مفاصل بدن سفت شده باشد و به سبب خشکی خم و راست نشود علت آن رماتیسم مفصلی است. در پزشکی دارویی برای آن وجود ندارد و اما در پزشکی اسلامی می توان از آلوبخارا و انار شیرین استفاده کند یعنی روزی هفت تا چهارده عدد آلو بخارا که در دهان گذاشته تا آب شود و روزی یک استکان آب انار شیرین یا رب آن را مصرف کند.

– گاه رماتیسم ناشی از آنژین ها و عفونت گلو است. اگر کسی گلودردهای چرکی داشته باشد و آن را درمان نکند و با آب سرکه و محلول آب نمک آن را مداوا نکند این عفونت ها پائین رفته و فرد به رماتیسم قلبی مبتلا می شود و که از عوارض آن این است که پاها به شدت درد می گیرد و درد در مغز قلم استخوان حس می شود. باید در گلو درد یک یا دو واحد پنیسیلین تزریق کرد. هم چنین برای این که عفونت مغز استخوان ادامه نیابد باید از پینسیلین استفاده کرد.

– برای کاهش درد رماتیسم مفصلی می توان دارچین و زنجفیل را روغن زیتون مخلوط کرد و بر موضع درد مالید.

این مطالب را نیز ببینید!

توضیح در مورد پوکی استخوان

  پوکی استخوان یا بیماری استئوپروز از جمله بیماری های خاموش است (مانند قند خون) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر