استخوان و تقویت آن – فروشگاه طب اسلامی

استخوان و تقویت آن

http://www.darooeslami.com/wp-content/uploads/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%A2%D9%86.jpg

 

حفظ تراکم سلول های استخوانی و استحکام استخوان مخصوصا در سنین رشد بسیار مهم است. هم چنین اشخاص میان سال و کهنسال باید توجه داشت که عسل و خرما را در جیره غذایی خود قرار دهند. مثلا عسل را خوب است در صبح استفاده کنند و خرما را بعد از ناهار و شام بخورند. هم چنین میوه شاه بلوط بین روز یا عصرانه یک یا دو عدد و یا گردو با پنیر در شب به دلیل در بر داشتن کلسیم و فسفر موجب می شود که سطح استخوان شکننده نشود. از صد در صد کلسیم موجود در بدن نود و هشت درصد آن در استخوان است و و دو درصد آن در گردش خون است. اگر میزان کلسیم خون کم شود، خون از سطح استخوان ها کلسیم مورد نیاز خود را بر می دارد در نتیجه شخص دچار پوکی استخوان در سطح استخوان می شود.

 

تغذیه ی مفصل:

در مفصل مایع مفصلی، غضروف، دیسک های مجاور و کشکک زانو و تاندون و مینیکس هایی که عضلات را نگه می دارد وجود دارد.
گاه عضلات چهارسر در ران پا ضعیف می شود و گاه غضروف نازک می شود (زیرا غذای آن تأمین نشده است.) تغذیه غضروف مفصل از مایع مفصلی انجام می گیرد. نوک استخوان ها که استحکامش از سایر بخش های استخوان کمتر است در مایع مفصلی شناور می باشد. حرکت مفصلی با دیسک های مجاور، کشکک زانو و سایر اجزاء همه در یک راستا انجام می گیرد در نتیجه اگر چرخش مفصلی رخ دهد یا وزن اضافه بر آن ها بار شود و یا کوه نوردی و یا پله های زیادی طی شود و یا کفش انسان نا مناسب باشد مثلا تنگ یا پاشه بلند باشد، طراز مفصلی به هم می خورد و به درد های مفصلی در مچ پا، زانو، مفصل لگن و مهره های قوس کمر می انجامد. بنا بر این ضربه به آن ها، سقوط، تصادف و غیره موجب بیماری های مختلفی در مفصل و اجزاء آن می شود.
گاه بیماری های متابولیکی مانند قند نوسانی بالا موجب پوسیدگی بافت و پوسیدگی مفصلی شده موجب مردگی بافت شده و زخم های عفونی قانقاریا تولید می شود. بافت پوست، رگ و عضلات از بین می رود و در نتیجه انگشت های دست و پا گاه سیاه می شود و باید آن را قطع کنند.
برای جلوگیری از نازک شدن غضروف،انسان باید از کم تحرکی پرهیز کند. پیاده روی آرام در طول زندگی و آن هم هر روز به مقدار یک ربع تا نیم ساعت در سطح مستوی و در هوای آزاد باید انجام گیرد.
اگر کسی کم تحرک باشد و اضافه وزن داشته پر خوری نیز انجام دهد و در عین حال ورزش سنگین و کار های سنگین انجام دهد (مانند فوتبال و وزنه برداری) یا این که کوله پشتی سنگین بردارد. به دردهای مفصلی و قوس کمر مبتلا می شود. اگر مایع مفصلی در چنین فردی افت داشته باشد و کم باشد، نوک استخوان ها که در مایع مفصلی شناور است به هم بر خورد کرده و موجب التهاب مفصل می شود. صدا دادن مفصل ها از علامت این بیماری است و اگر ساییدگی مفصلی رخ دهد به آن بیماری آرتروز می گویند.
یکی از علل ایجاد آرتروز ایستادن زیاد، بالا و پائین رفتن از راه پله و یا چهار پایه، ورزش های سنگین بلند کردن بارهای سنگین، افت مایع مفصلی و مانند آن است.

تقویت عضله چهار سر ران پا موجب موجب جلوگیری از ساییدگی مفصلی می شود. این کار با پیاده روی و دوچرخه سواری در سطح مستوی، پیاده روی در عمق کم آب و شنا انجام می شود. متخصصین ارتوپد نرمش های خاصی برای این امر توصیه می کنند. مثلا پروفسور بنایی در کتاب آرتروز و بیماری های مفصلی و کتاب دیسک و سیاتیک نرمش هایی را ارائه داده است.
خرما نیز موجب تقویت عضله می شود و هم چنین است انجیر و این به استحکام استخوان می انجامد. همچنین است میوه شاه بلوط. همچنین باید از کفش طبی استفاده کرد. از املاح مفید مانند کلسیم، فسفر، منگنز و درصد کمی از بروم نیز برای استخوان لازم است.
گاه فرد زمین گیر می شود و نمی تواند به کار روزانه بپردازد. این علل مختلفی دارد یکی از آن ها قند خون بالا و نوسانی است گاه به سبب از کار افتادن کلیه می باشد که در نتیجه فرد باید دیالیزم شود. گاه به سبب انواع رماتیسم های مفصلی می باشد. رماتیسم بهجت و یا رماتیسم لوپوز (که گاه منجر به مرگ فرد می شود.) هم چنین رماتیسم قلبی که موجب استخوان دردهای شدید می شود.
برای پیش گیری انار شیرین یا می خوش و یا ترش عصرانه، آلو بخارای رسیده هفت عدد قبل از شام به صورت مکیدنی. از رماتیسم جلوگیری می کند.
هم چنین دمکرده گل بنفشه طبی (بنفشه ی کوهی) یا روغن آن که در پایه ی روغن زیتون تولید شده است اگر خورده شود ( به اندازه یک قاشق مربا خوری در روز) و به اندامی که رماتیسم با آن درگیر است مالیده شود مفید می باشد به همین دلیل در روایتی آمده است:

«مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدٍ عَنِ الْقَاسِمِ بْنِ يَحْيَى عَنْ جَدِّهِ الْحَسَنِ بْنِ رَاشِدٍ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ قَالَ أَمِيرُ الْمُؤْمِنِينَ ع اسْتَعِطُوا بِالْبَنَفْسَجِ فَإِنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ لَوْ يَعْلَمُ النَّاسُ مَا فِي الْبَنَفْسَجِ لَحَسَوْهُ حَسْواً». (آن را جرعه جرعه می نوشیدند).

این مطالب را نیز ببینید!

توضیح در مورد پوکی استخوان

  پوکی استخوان یا بیماری استئوپروز از جمله بیماری های خاموش است (مانند قند خون) …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید شما خالی می باشد.
بله خیر